בתשובה להעלמה עפרונית, 31/12/01 12:20
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50584
גם חולי תסמונת דאון ,אנלפבתים כרוניים, זקנים תשושים, אלכוהוליסטים, חולים אנושים המרותקים למיטתם ועוד - כל אלה יחויבו במבחן אזרחות או שתישלל מהם הזכות להיות אזרח? (ואני לא ממשיך את קו המחשבה הברור הזה)
האם- 50700
היית מקבל צורך במבחן כזה (או לימוד של עקרונות כאלו) לעולים חדשים? בו נניח שמי שנולד כאן מקבל אזרחות אוטומטית עם כל חובותיה וזכויותיה, אבל האם מותר לנו לדרוש ממי שעולה לכאן איזשהו ידע בסיסי של עקרונות היסוד של מדינת ישראל? (בהנחה אופטימית למדי שנצליח להסכים על עקרונות אלו)
למשל- מישהו שהצביע לשרון או לברק לראשות ממשלה ולא היה כאן, ולא יודע את ההסטוריה האישית של האנשים האלו- כשר להצבעה? בעייתי ביותר בעיני.
האם- 50740
לא צריך לשנות את הנושא.

על פי ההצעה שלך ושל העלמה, מי שנולד בישראל ולא יוכל לעבור מבחני כניסה יהיה אדם חסר-אזרחות או בעל אזרחות גדומה, ולא יוכל להתאזרח בשום מדינה אחרת בעולם.

האם לזה את חותרת?
מבחני אזרחות לעולים חדשים 50951
אני חושבת שזה דבר הכרחי. אני חושבת שזה מאוד בעייתי לעשות את זה לאנשים שנולדו במדינה, למרות שמרגיזה אותי ההתייחסות המזלזלת שלך לטענות שיש אנשים במדינה שאין להם מושג מה קורה סביבם. מפריע לי שאנשים הולכים לצבא בלי שיש להם מושג מה התפקיד שלו, ההגבלות שלו ומי נותן לו הוראות (למשל הציות לחוק- ראה מקרה אהוד יתום). מפריע לי שאנשים מצביעים בבחירות בלי הבנה בסיסית של מה זה דמוקרטיה, ובלי ללמוד את ההסטוריה האישית של המועמדים, מפריע לי שאנשים לא מבינים את העקרונות הבסיסים של הדמוקרטיה ואת העליונות של בתי המשפט. מפריעים לי המון דברים במדינה שאני חושבת שיש לשנותם. אני לא מסכימה עם העלמה שהדרך היא מבחן אזרחות אלא חושבת שהדרך היא לימודי חובה בכל בתי הספר בארץ (גם ה''עצמאיים''), ועיכוב אזרחת לעולים חדשים- שיקבלו אותה אחרי שנתיים ועם מבחן. מבחן שיכלול שפה (מרגיז אותי שיש אזרחים בישראל שלא מדברים לא עברית ולא ערבית), יסודות דמוקרטיה, הסטוריה, יהדות וכו'.
אם זה בעיניך שינוי של הנושא כי אתה לא יודע מה לענות, אז אל תגיב.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50701
איך זה בארה"ב? שמעתי שצריך להוכיח ידיעת קרוא וכתוב על מנת להרשם כבוחר, אבל אולי זאת רק אגדה אורבנית.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50720
ככל הידוע לי, ממש לא.
לעומת זאת, פושעים מורשעים במדינות מסוימות מאבדים את זכותם להצביע, חלקם באופן תמידי וחלקם עד לשחרורם.

היה לי דיון מעניין על כך עם אלכסנדר מאן, שסיומו נמצא כאן:
תגובה 24179
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50738
עד כמה שידוע לי, מבחן ההיתאזרחות דורש ידע סף באנגלית. אבל שמעתי על אפשרות שמי שלא יודע אנגלית יכול לבוא עם מתורגמן. אני לא יודע אם אז צריך להראות ''צורך מיוחד''.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50747
שמעתי שבעקבות התרבות ההיספנים, ספרדית הפכה לשפה רשמית של ארה''ב, וניתן לעשות את מבחן ההתאזרחות גם בשפה זו. אבל זה רק שמועות.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50834
האם מוגדרת בארה"ב "שפה רשמית" כלל? זכור לי במעומעם כי אין הגדרה כזו.

האפשרות להבחן בספרדית ודאי נובעת מכמות הנבחנים הדוברים שפה זו, והרצון לחסוך במתורגמנים.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50966
הם היו יכולים פשוט להחליט שידיעת השפה האנגלית היא תנאי הכרחי להצלחה במבחן...
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50931
לאור ריבוי נהגי המוניות ומעבירי הדירות, נראה לי שבעתיד הקרוב מבחני ההתאזרחות יהיו גם בעברית. ולראייה: האזרח המודאג שדיווח על מגדלי התאומים במבטא ישראלי מביך.
אני אסתפק בניסיון אחרון: 50967
גם אם כל ישראלי בהווה או בעבר יעבור לארה''ב, זה לא יזיז להם את הצ'ופצ'יק מבחינת אחוז דוברי השפה באוכלוסיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים