בתשובה לזמש, 02/09/09 23:35
זו הצעה לסדר או מניפסט? 523740
תמונות זה יפה כל עוד הן לא מפוברקות. ספר חדש שמעורר את שאלת האוטנטיות של הצילום של קאפה - החייל במלחמת הספרדים - טוען שהיא צולמה 50 ק"מ ממקום הארוע. גם צילום חיילי המארינס שמנייפים דגל באיוו ג'ימה עורר בשעתו מחלוקת וטענו שג'ו רוזנטל ביים אותה, אולם מסתבר שמדובר באי-הבנה.
אם אני זוכר נכון לא מזמן עלתה השאלה אם אייזנשטאט ביים את התמונה המפורסמת של מלח מנשק בחורה בטיימס סקוור עם סיום מלחה"ע-‏2.
זו הצעה לסדר או מניפסט? 524389
כאן השאלה היא האם האמירה "יו! תעשו את זה שוב, לא הספקתי לצלם!" מהווה בימוי של התמונה.
פיברוקים ואידאולוגיה 527946
אחת מתקופות הבצורת הקשות ביותר שידעה ארה"ב היתה בקיץ 1936. מושל צפון דקוטה הכריז על תפילה המונית ו- 11000 איש כרעו על ברכיהם בתפילה לגשם. בחלקים של המערב נרשמו 48 מעלות, חרגולים ומכרסמים כילו את מה שנותר, והממשלה הפדרלית תכננה לפנות אלפים בתוכנית הגירה המונית. זו היתה שנת בחירות. פרנקלין רוזולט הדמוקרט צידד בהתערבות מסיבית של הממשלה והרפובליקני אלף לנדון רצה חופש מבקרה והתערבות ממשלתית. ואולם, מבלי ידיעתו של פ.ד.ר. צץ ועלה בעיתונות סקנדל שמקורו בצילומים מפוברקים: עדר בקר ליד בניין הקפיטול בצפון דקוטה, גולגולת פרה, וקטע מנהר המיזורי (למעשה התברר שרק צילום אחד פוברק). השמרנים לא רצו שכספם ילך לתוכניות עזרה ועבורם הצילומים הדוקומנטריים של ממשל רוזוולט היוו הוכחה לדו-פרצופיות, לרמאות ולבזבוז של הממשל. בסוף רוזוולט ניצח ברוב של 60% והוויכוח על צילום ותעמולה נמשך עד היום. "ההאשמות בזיוף מעוותות בגלל הטענה שהתמונות המזויפות הן מצגת שווא של הבצורת..אבל תושבי דקוטה באמת סבלו מבצורת. אחת מהגרועות ביותר בתולדות ארה"ב".
פיברוקים ואידאולוגיה 528088
מאמר של ארול מוריס על פיברוקי תמונות, להנאתכם:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים