בתשובה לירדן ניר-בוכבינדר, 14/03/08 9:12
לא כל אדם אשר יוצא לרחוב רואה את מה שלפניו 523765
"ספק אם יש עוד אפשרות לחוות באמצע העיר מפגש בלתי אמצעי כזה עם תופעת טבע כל כך בלתי-נתפסת."
טוב, כן יש עוד אפשרות - להקת סנוניות יכולה לספק חוויה דומה. הייתי לא מזמן במתחם של מוסד ציבורי באזור המרכז. לידו, מעל רחבת דשא ובטון ובין בניין גדול למגרש חנייה, התעופפה במשך שעה ארוכה להקת סנוניות. יש הבדלים בין סגנונות התעופה של סנוניות וסיסים, (הראשונות אוהבות הרבה שינויי כיוון חדים והתאבדויות קרוב לקרקע) אבל בגדול זה דומה: הסיבובים, אי-ההפסקה‏1, המהירות הבלתי-נתפסת והוירטואוזיות.

עיתותיי היו בידיי, ויכולתי לשבת ליד הדשא כל אותה שעה ולצפות בהן מאוד מקרוב. כולל תצפית בחרק אחד, שני מטרים ממני, שעשה את שגיאת חייו, התרומם לאוויר, ותוך כמה שניות ושלוש גיחות סנונית לידו, נקטף‏2. אבל בשלב מסוים הסטתי את תשומת לבי מהציפורים לאנשים שהלכו שם בזרם דק אך קבוע. הייתי משועשע קצת מהאדישות ההדדית בין שתי הקבוצות.

המסלולים של הסנוניות עברו לפעמים קרוב מאוד לאנשים, ממש פחות ממטר. ניכר שעבור הסנוניות, האנשים הם עוד עצם דומם במרחב, שיחד עם הקירות, העצים והקרקע מגדירים את מרחב התמרון; ביחס אליהם, מהירות ההליכה שלנו היא בערך אפס.

ומה שיותר סקרן אותי, איך חוץ ממני כל האנשים התעלמו לחלוטין מהסנוניות. מן הסתם רובם היו טרודים בעניין שבגללו הם הגיעו לאותו מוסד ציבורי. ובכל זאת, ציפיתי שכשהציפור עוברת ליד אדם, כל כך קרוב ובהחלט בשדה הראייה שלו, לפחות חלק מהאנשים יעצור ויתפעל. די מהר הנמכתי ציפיות - שרק יסיטו את המבט! ולו לשנייה, ולו כאינסטינקט! גורנישט. אפילו לא אדם אחד, ועקבתי בקפידה אחרי כמה עשרות. תופעת הטבע שבעיניי היא כל כך מסעירה, שכל כך *ברור* שיש בה להדהים כל אדם נורמלי, שאני בטוח שהיתה מככבת במיטב סרטי הטבע אילו רק היתה יכולה להיתפס במצלמה, מסתבר שלרוב האנשים היא שקופה לחלוטין. אני מניח שכן יש בהם הפוטנציאל להתפעל, אבל הם צריכים לצפות לזה, נניח בטיול. כאן, ביומיום, הם לא ציפו, ולכן לא ראו.

רק חתול אחד שהיה שם התעניין בסנוניות, עקב אחריהן במבטו ונדרך כשהן התקרבו. אם אני קורא נכון שפת גוף של חתולים, הוא לא היה בטוח אם הוא אמור לצוד אותן או הן אמורות לצוד אותו. בסוף הוא עשה איזה תנועת זינוק לא מחייבת לכיוון שלפני חצי שניה היתה בו סנונית, ויצא ידי חובה.

1 בניגוד לסיסים, הסנוניות כן מפסיקות לעוף בערב, ומתיישבות בשורות על חוט חשמל.
2 גם זו תצפית מעניינת: למרות שהחרק היה לכל צורך ועניין נייח באוויר, מסתבר שהסנוניות, בגלל מהירותן, מועדות להחטיא; בתצפית הזו החטיאו שתיים משלוש.
לא כל אדם אשר יוצא לרחוב רואה את מה שלפניו 557713
המלצה:
מי שרוצה לצפות בסנוניות ממש מקרוב יילך לרחוב הירקון בבני ברק, מול מכון הרישוי, יש שם שלושה או ארבעה מוסכים צמודים ובכל אחד מהם קיני סנוניות. הסנוניות גרות שם כל השנה, יוצאות בטיסה, נכנסות בטיסה ומתיישבות בקינים.

בפעם הראשונה שהייתי במוסך לא יכולתי להפסיק להסתכל עליהן, כי מרוב מהירות אף פעם לא הבנתי איך הן נראות. נכנסתי בשיחה עם בעל המוסך המוסך והוא סיפר לי שיש לו סרטן. אמרתי לו: "אתה תחלים, אתה יודע למה? בגלל הסנוניות, כי אתה השומר שלהן". אבל זה היה סתם, כדי לומר מילים טובות. בשבוע שעבר הייתי שם שוב לצורך טסט, ונודע לי שהוא מת.
לא כל אדם אשר יוצא לרחוב רואה את מה שלפניו 586369
ועוד מקום בלתי-צפוי לראות בו סנוניות: "הקריון", הקניון של קריית ביאליק. מעל הכניסה לקולנועים יש שם כיפה קטנה, כמיטב הכיעור הקניוני, ומתחתיה, מבפנים, מדף בטון מעגלי. על המדף הזה, הפלא ופלא, עמדו איזה עשר סנוניות, ממש מעל עוברים ושבים וחנויות אופנה. לרגע חשבתי שהן קישוט מפלסטיק, אבל מדי פעם אחת מהן התעופפה קצת וחזרה. לא ברור לי מה בדיוק הן עושות שם. קשה לי להאמין שההנהלה מאפשרת להן לקנן שם - זה לכלוך. אוכל גם כנראה יש להן פחות מבחוץ (פירורים על הרצפה יש בשפע, אבל זה לא עוזר להן אלא אם הן עברו הסתגלות באמת מרשימה, כי הן מתוכנתות לצוד חרקים באוויר). השערת הדיוט - אולי זה תחליף לחוטי חשמל בחוץ, אולי יותר נעים בגלל המיזוג (השערה יותר נועזת: זה יותר נעים כי עומדים במעגל ולא בשורה), והן נכנסות ויוצאות כשצריך דרך הדלתות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים