סוף דבר(?) 531106
זה היה אחד משני הדברים שגרמו לי לחדול מלְצָפוֹת מ"עובדה" ושכמעט שלא לִצְפוֹת עוד בה, ולא משנה עד כמה מסקרנים קדימוניה. המשדר השני היה אודות מה שקרה במשכן הקצב. שם אף היה לי עניין אישי מסויים, עקב היכרות נושנה עם אחת שחששה ולא התלוננה. בשני המקרים הובטחו חשיפות, פרטים חדשים והשתלשלויות שבוודאי יאירו את הדברים כהוויתם. כמי שמאמין בהבדל הגדול שעושים הפרטים הקטנים אצתי בהמוניי לחזות בתוכנית.

התוצאה היתה עגומה. שני המשדרים היו כמעט לגמרי על טהרת המניפולציה, כאילו מדובר היה בעו"ד הטוען בפני מושבעים אנאלפבתים, או לפחות כאלו שבאו לעולם עקב נישואי קרובים (עם אופוסום). השידורים איכזבו אותי במיוחד הן לנוכח גודל ההבטחה והן מאחר והאחראית להנפקתם של פריטי מדרוג אלו נושאת תארים במשפטים וגם נראתה לי בעבר כהגונה ומרשימה אינטלקטואלית.

היום אמר בית המשפט האמיתי את דברו:
"הכתבה חרצה דין, ובאופן משכנע. הצופה הבין כי מוגש לו חומר בלתי מעובד, כדי שישפוט ויעריך בכוחות עצמו, והוא מתקשה להבחין כי החומר מוגש לו באופן מונחה, מוכוון למטרה. יש כוח רב לחזות שמתיימרת להיות אובייקטיבית, והכוח הזה פעל היטב על הצופים, על עיתונאים בכלי תקשורת אחרים, ועל הציבור בכללו" (מתוך
סוף דבר(?) 531113
סוף דבר? נראה לך? כנראה לא שמת לב שהשופט הוא המתנחל שלא הגיע לעליון ולא מונה ליועץ המשפטי לממשלה.
סוף דבר(?) 531185
אז אולי לא.
סוף דבר(?) 531137
פסק הדין כאמור מדהים. השופט מתעלם שנורתה כאן ילדה בת 13 (נראית כמו בת 10) ואחרי שהיתה כבר פצועה ובלי התיק החשוד, הסתער לכיוונה ר' וסיים את העניין. אז הוא לא עשה את זה בצרור אלא בשתי יריות? אני ממליץ לקרוא את פסק הדין.
סוף דבר(?) 531139
סוף דבר(?) 531141
תודה, מעניין.
סוף דבר(?) 531186
לאחר קריאת המתואר בסעיפים 5-10 בקישור שהבאת, איני מוצא פגם מהותי בשיקול דעתו ובמעשיו של ר'. זאת בהתחשב במכלול הנתונים שהיו ושלא היו בידיו קודם לאירוע ובאותם הרגעים. ייתכן שאני הייתי נוהג אחרת, תוך לקיחת סיכון מסויים.

לגבי השאר: למרות מה שכתבתי לעיל על התוכנית, לא קראתי אתך פסק הדין ולכן גם אין לי דעה עליו.
סוף דבר(?) 531197
ראה אפופידס,
התגייסתי לסדיר ב-‏1967. הפלוגה שלנו פגעה פעם בלילה ממארב בסורים שבאו לקחת חפצים מהכפרים הנטושים שלהם והתחושה היתה קשה.
בכל ההתדיינויות לגבי הפרשה של ר', לא עסקו בעובדה שהרגו ילדה. הכתירו אותה כמחבלת-לפחות מחבלת בפוטנציה. הספק שאולי זאת ילדה שחוזרת מבית הספר ותעתה או התבלבלה בדרך, לא הטריד את ר'. אם הספק היה עולה אצלו, הוא היה יכול לירות לה ליד הרגלים, לקרוא לה ברמקול או לזרוק רימון הלם. הוא רצה להרוג אותה כי כל ילדה בעזה עם תיק הייתה בשבילו מחבלת. הוא איננו לבד. בעקבות עובדה וזיכויו של ר', קיימה הטלויזיה דיון שבו השתתפו אנשים שונים- כולל את אילנה דיין ומירי רגב-אז דוברת צה"ל. בעיקבות זיכויו השתלחה מירי רגב באילנה דיין כאילו שהיא העלילה על הסרן עלילה שפלה. אילנה דיין בסה"כ עשתה טעויות עיתונאיות. היא שאלה בדיון מספר פעמים האם אין חשיבות לעובדה שנהרגה ילדה ומירי רגב המשיכה בשלה; לילדה פשוט לא היתה שום חשיבות בשביל עו"ד מירי רגב. מה שמצער שבשביל אף אחד בדיון חוץ מאילנה דיין לא היתה חשיבות לילדה אלא רק לכבוד הפגוע של סרן ר'. זה איננו אותו צבא בו שירתתי וגם לא אותו העם. על פי התאורים השונים היתה הסכמה שהילדה סיכנה את המוצב והיה צורך להרוג אותה. את הלוקש הזה אפשר למכור אולי לך כי גם בשבילך ילדה עם תיק בעזה היא מחבלת מסוכנת והסיכוי שהיא לא-בטל בשישים.לי אי אפשר למכור את הלוקש הזה. כל המיקרה הוא ביטוי עצוב להדרדרות של הצבא המוסרי ביותר בעולם.
סוף דבר(?) 533201
כדאי לקרוא את הכתבות של קלמן ליבסקינד בעניין התנהלותם של דיין וחבריה.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/031/863.html (איפה הכתבה המלאה?)
סוף דבר(?) 533202
תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים