ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535730
אם חלק ניכר מהכסף יושקע בארץ, בתשלומים לקבלני משנה, ספקים וכיוצא בזה, זה משנה את התמונה. בנוסף לכך אם אינטל משקיעה סכום עתק ומבקשת ממדינת ישראל להעניק לה 15% מהשקעתה, לי זה נראה סביר.
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535732
ואם מדובר על 40% ?
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535735
תלוי בחלוקת ההשקעה. אם רוב הכסף ילך על ציוד מיובא על ספקים בחו''ל ועל הקמת רשת שיווק בחו''ל אז מענק המדינה צריך לקטון. אבל אם רוב הכסף ישולם לספקים וקבלנים בארץ אז צריך להגדיל את המענק. אין לי ידע וכילים לקבוע את האחוז המדויק הכדאי.
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535752
למה ספק או קבלן ישראלי שעובד בשביל אינטל צריך לקבל תשלום מן המדינה, בעוד שהספק/קבלן שעובד בשבילי מקבל רק את מה שאני מוכן לשלם לו? ואם זה אותו ספק/קבלן, אני אאלץ לשלם לו יותר!
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535759
יש כמובן את האפשרות שלא תהיה אינטל. ואז אולי גם לך (או לאחיין שלך) לא תהיה עבודה.

מי אמר שאינטל תשלם לקבלן יותר ממה שאתה מוכן לשלם לו?
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535769
לו תסייע המדינה לאינטל בלבד, "חלק ניכר" צריך להיות לפחות 12 אחוזים מההשקעה כולה. בפועל, אין כל סיבה להניח ש"קבלני המשנה, ספקים וכיוצא בזה" לא יזכו לסיוע גם הם. אם לאינטל מגיע, למה להם לא?
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535777
ניתן להתייחס למשקיע זר כאל יצואן מבחינה זא שהוא מכניס מטבע זר, וזאת לפני שהתחיל ליצר את מה שהתכוון מלכתחילה. כמו שניתן להתייחס לתיירות כאל ענף יצוא. נראה לי שגם כיום כאשר בנק ישראל מרבה לקנות דולרים (לפני כמה חודשים דובר על מאה מליון דולר ליום) הכנסת מטבע זר תשפר את כלכלת ישראל.
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535781
"הכנסת מטבע זר תשפר את כלכלת ישראל."

ובכן, הנחה או טיעון?
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535779
קבלני משנה וספקים נבחרים לפי איכותם ועלותם, המדינה לא מעורבת בזה. אינטל מחוייבת בחוזה לרכש מקומי בכמה מאות מיליונים, אבל אף אחד לא מכריח אותה לעבוד דווקא עם משה מדימונה שקונה ברזל אצל עימאד בכסייפה.
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535780
לא התכוונתי לסיוע לחברות כושלות, אלא דווקא לסיוע מהמדען הראשי ומדומיו.
ולאן תלך ההשקעה של 2.7 מליארד ועוד 400 מליון? 535782
לא הבנתי לאן אדוני חותר. מי דיבר על סיוע לחברות כושלות ? מיהם "דומיו" של המדען ? האם אותם "דומים" אינם מחייבים חברות נתמכות ברכש מקומי בסכום קבוע מראש ?
מכיס לכיס 535785
> "מי דיבר על סיוע לחברות כושלות?"

אני: בפועל, אין כל סיבה להניח ש"קבלני המשנה, ספקים וכיוצא בזה" לא יזכו לסיוע גם הם. אם לאינטל מגיע, למה להם לא?
אתה: קבלני משנה וספקים נבחרים לפי איכותם ועלותם, __המדינה לא מעורבת בזה__.
אני: לא התכוונתי לסיוע לחברות כושלות, אלא דווקא לסיוע מהמדען הראשי ומדומיו.
אתה: מי דיבר על סיוע לחברות כושלות? מיהם "דומיו" של המדען ? האם אותם "דומים" אינם מחייבים חברות נתמכות ברכש מקומי בסכום קבוע מראש ?

אשר לכיוון החתירה שלי: ניסיתי להראות שלא די בכך שאין לדעת אם ההשקעה תישא פרי, אלא שאיננו יודעים כלל כמה כסף יושקע בה בפועל. כך, למשל, לא מן הנמנע שהמדען הראשי יסבסד סטארטפים שהלקוח העיקרי שלהם הוא המפעל החדש הוא אינטל. מכיס לכיס.

> מיהם "דומיו" של המדען ?

לא מכיר כל גוף וגף, אבל נדמה לי שבמקרה דנן הסיוע מועבר מהתמ"ת לאינטל ישירות. אני מקווה שאייל אחר יוכל להרחיב על כך.
מכיס לכיס 535786
הבנתי באיחור לאן אתה חותר, ועכשיו אני לא מצליח להבין למה זה מטריד אותך. יתכן שחברת "עוף החול" לעיבוד שבבי שוקולד קיבלה אי-אז מענק מהמדען, וכיום היא מוכרת שוקולד לאינטל. אז מה? יתכן גם שהיא מוכרת לצה"ל, או למעיין החינוך התורני, או לאוניברסיטה העברית. מה הבעיה בזה ?
מכיס לכיס 535788
ראשית כול, שים לב לפרטים שהוספת בדוגמה שלך: "אי-אז" (כלומר, לא בעקבות הקמת המפעל של אינטל) ומוצר שאין לו זיקה לחתום. אני חשבתי על תרחיש אחר: אחרי שהמדינה תשקיע 400 מיליון דולר במישירין, היא תטפטף מיליון-פה-מיליון-שם לחברות שאין הצדקה לקיומן פרט לרכש המקומי שאינטל תהיה מחיובת לו. כאמור, מכיס לכיס.

הדיון הזה החל בקביעתו של דעון אמיר: "אם חלק ניכר מהכסף יושקע בארץ, בתשלומים לקבלני משנה, ספקים וכיוצא בזה, זה משנה את התמונה [לטובה]". מה מטריד אותי? היעדר הבסיס של הקביעה הזו ושל הטענה המשתמעת ממנה: אם אינטל תחויב להשקיע בארץ ההשקעה של המדינה תשתלם. למעשה, יכול להיות מאוד שאם אינטל לא תחויב בכך "אנחנו" נפסיד פחות.
מכיס לכיס 535789
בסדר. זה טיעון לגיטימי, ספקולטיבי מעט, שקשה לגבות אותו בדוגמאות קונקרטיות.
פה קבור הכלב 535791
נכון(!) וכך גם הטיעון הראשוני שעלה כאן. הפלא ופלא - גם פקידי הממשלה הנשענים עליו אינם טורחים לציין כי, בסופו של דבר, זו ספקולציה, ולא משוואות פשוטות וחוזה. אשר לדוגמאות קונקרטיות, מה דעתך על הספקולציה הזו: "המפעל" יקבל סיוע נוסף בשנים הקרובות, לפני שנדע אם הסיוע הנוכחי השתלם.
פה קבור הכלב 535792
כפי שכתבתי כבר, אתה לעולם לא תדע אם "הסיוע הנוכחי השתלם" - אין כל דרך סבירה לכמת אותה השתלמות פלאית. אם יורשה לי לגזור מכך ספקולציה נועזת משל עצמי: מי שתמך ימשיך לתמוך, מי שהתנגד ימשיך להתנגד, ושלום שמחון ישאר שר החקלאות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים