בתשובה לשוטה הכפר הגלובלי, 07/04/10 11:12
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539589
לטעמי, ההסברים של יאיר נווה מספקים בהחלט (עקבתי אחרי השתלשלות הפרשה עוד מפרסומיו המוקדמים של בלאו). ארוכה הדרך מכאן ועד "עוד טפח מהתהום בין מה שקורה באמת לבין מה שהצבא מספר לנו", או עד הטענה שצה"ל הפר את פסיקת בג"ץ ביודעין.
באשר לאיסור הפרסום (בחייאת, בואו לא נגרור את הגיחוך הזה לכאן), אני מבקש להזכיר שזהו צו שיפוטי (ולא צנזורה), והשמועות באינטרנט אומרות שהתמיכה העיקרית בו היא דווקא מצד פרקליטיה של קם.
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539590
בקשר לטענה השניה, ראה את זה
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539591
שאלה קשורה שמסתובבת לי בראש בימים האחרונים: על מי חלים המגבלות של צנזורה/צו איסור פרסום? הרי מי שאינו עיתונאי או קשור בצורה ישירה לפרשה ניזון ממילא משמועות יד-שניה, ומעולם לא נמסר לידיו צו איסור פרסום. אדם שכותב באינטרנט על כך שקרא באתר אחר על הפרשה עובר על חוק כלשהו?
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539631
צנזורה ואיסור פרסום הם שני מנגנונים שונים.

הצנזורה מיועדת בעיקר למנוע מידיעות להגיע לאויב. אם היא מפורסמת בצורה מספיק בולטת ב"מקורות זרים", ההנחה היא שהמודיעין הסורי כבר יודע עליה בהסתברות גבוהה מספיק. במקרה הזה אין טעם בהמשך צינזור הידיעה.

צו איסור פרסום הוא צו שמטרתו למנוע מאזרחי מדינת ישראל לדעת משהו. שתי דוגמאות ברורות:
* רצוי לא לפרסם את תמונתו של חשוד לפני שעורכים מסדר זיהוי. כאן הנימוק הוא רצון לא לפגוע בחקירה.
* ע"מ לצמצם את הנזק לקורבנות. לדוגמה, אסור לפרסם שמות ותמונות של ילדים שהם קורבנות. למרות שאני לא בטוח שכאן נדרש צו איסור פרסום.

להמחשה: ידוע לך שיש שמועות על צו איסור פרסום בשל בעיות עם ____ __. אבל לא ידועים לך כל פרטי המקרה. בפרט אתה לא יודע שהבעיה היא המפגש של_ עם איש עם ____ ____ ביום מסויים ב_____ _____. יכול להיות שאתה במקרה ישבת באותו בית קפה שבו התרחש המפגש ולכן תוכל לספק פרטים חשובים. וחשוב מזה, עדותך יכולה לכלול את הפרט הזניח לכאורה שהוזמן בשביל_ המשקה ________. בדיעבד התברר שזה היה סימן סודי מוסכם.

(אם למישהו לא היה ברור: כל הפסקה הקודמת מומצאת מדמיוני הקודח)
כולם שותקים 539641
מגבלות הצנזורה הצבאית חלות על כולם, מגבלות צו איסור פרסום חלות על מי שהצו ממוען כלפיו.
אני מאד נזהרת בדברים הבאים, כי כבר שנים שלא התעסקתי עם החומרים האלה, אבל נדמה לי שצווי איסור פרסום (בדומה לצווים בכלל) אישיים יותר במהותם,‏2 ולכן לא חלים עלי ועלייך, בין השאר כי את ואני לא יודעות מהם הפרטים אסורים בפרסום ונדמה לי (האם אני יכולה להדגיש שוב את ה"נדמה לי"?) שבמקרה של צווים לא חל הכלל בעיין חוקים בעניין הנחת הידיעה.‏1
ההסתייגויות, כי אני לא משוכנעת שאין יוצאים מהכלל.

1לכן, למשל, צווי גיוס או צווי עיקול צריכים להמסר ישירות לנמען, לעומת חוקים שמתפרסמים ברשומות וחלים עלייך גם אם מעולם לא שמעת עליהם.
2 ובניגוד לאיסורי פרסום כלליים יותר, כמו איסור פרסום פרטים מסוימים של קטינים, של משפטים המתקיימים בדלתיים סגורות וכו'.
כולם שותקים 539647
לא שהדיון לא מענין, אבל סתם לידע כללי http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3871970,00.h...
כולם כבר לא שותקים 539651
כן, ראיתי שהוסר הצא"פ.
ויפה שווינט חושבים ש"חומרת האישומים מתחדדת לנוכח העובדה שהנאשמת היא צעירה בת 23 מתל-אביב, כתבת באתר אינטרנט". כי זה היה יותר בסדר אם הנאשם היה צעיר מחדרה שממלצר להנאתו.
כולם כבר לא שותקים 539657
מילא זה, אבל שמת לב לעובדה שב'הארץ' ובויינט היא בכותרת לא עיתונאית בכלל?
הכותרת ב'הארץ':
"אישום: פקידה לשעבר בפיקוד מרכז העבירה לעיתונאי מסמכים מסווגים".
הכותרת ב'מעריב':
"העיתונאית ענת קם מואשמת בריגול חמור והדלפת מסמכים".
ובויינט:
""חיילת-מרגלת": גנבה אלפי מסמכים מסווגים".

ב'הארץ' זה צורם עוד יותר, לאור העובדה שהיא הייתה כתבת ב'וואלה', שקשריו עם 'הארץ' ידועים.
כולם כבר לא שותקים 539660
דווקא הכותרת של "הארץ" נראית לי יותר מדוייקת מהאחרים. האישומים הם אכן על עבירות שעשתה (לכאורה. לכאורה!) כשהייתה פקידה, ולכן אין משמעות לעובדה שכיום (כלומר, עד לפני חודש) היא עבדה ככתבת.‏1
אז נכון שהכותרת של מעריב היא לא טעות (מבחינה עובדתית היא אכן עיתונאית והיא אכן מואשמת בריגול והדלפה),אבל היא בבחינת עובדות שלא ממש קשורות לגרעין הסיפור.

1עניין שרק מתחזק לאור העובדה שבזמן מעצר הבית שלה היא המשיכה לעבוד כעיתונאית. זו פריבילגיה לא קטנה - אם היא הייתה ממלצרת או עובדת בתחנת דלק, מעצר הבית היה פוגע באפשרות שלה להתפרנס.
כולם כבר לא שותקים 539725
אבל גם "הארץ" לא לגמרי מדקדק בפרטים הללו. לדוגמה:
למי שרוצה למצוא עיתונאית שנמצאת בכלא הישראלי ואפילו לא זכתה למעצר בית, חפשו: "אמנה רחום נוצריה".
כולם כבר לא שותקים 539661
עוד דבר צורם הוא העובדה שאורי בלאו ממשיך להיות מועסק ככתב ב"הארץ", תוך שהוא יושב בלונדון ומסרב להחזיר את המסמכים.
לספק לבחור פרנסה במצב כזה, זה לתת לו גיבוי. למה הם עושים את זה?!
כולם כבר לא שותקים 539663
מבחינת הארץ כעיתון, אורי בלאו איננו עבריין אלא עיתונאי ועיתונאי טוב. גם האשמת ענת בריגול חמור הוא הפרזה והיסטריה.
כולם כבר לא שותקים 539669
סתם סקרנות: מה דעתך על ענת בהשוואה לפולארד?
כולם כבר לא שותקים 539671
אם כבר אז ואנונו.

פולרד מסר מסמכים לנציג מודיעין של מדינה אחרת (גם אם לא בדיוק מדינת אויב).
כולם כבר לא שותקים 539670
מה זה "הפרזה והיסטריה"? הסעיפים שקם מואשמת בהם (סעיף 113 לחוק העונשין) יושבים תחת הכותרת "ריגול חמור" גם אם הפעולות שהיא עשתה לא מקוטלגות, רעיונית, בהגדרה של "ריגול" כמו שרוב האנשים רואים אותה (כלומר, העברת מידע סודי לאוייב).
כולם כבר לא שותקים 539674
אורי בלאו הוא חמור חושף מקורות, שאלמלא היה אידיוט מספיק לפרסם צילום של המסמך המודלף, לא הייתה גברת קם נחשפת. בתור עיתונאי, הוא פישל בענק.

ולגבי האשמתה - זה הסעיף בחוק, וייתכן שלדעתך גניבת אלפי מסמכים מסווגים כולל התכניות המבצעיות ותכניות מגירה של פיקוד המרכז (אם האישום נכון) ומסירתן לעיתונאי היא מעשה לא מופרז ולא היסטרי, אבל יש כנראה אחרים שחושבים שאפילו לעיתונאית בעבר ובעתיד אסור לבצע אותו.
כולם כבר לא שותקים 539684
כיף להסכים איתך לגבי המשפט הראשון. את הקף המסמכים שהיא העתיקה שמעתי רק אחה"צ. נכון שהיא הגזימה בענק. אם היתה מעתיקה רק את המסמכים ששימשו את הכתבה של אורי בלאו על פקודות "ליירט" , היה הרבה יותר קשה למערכת הבטחון להאשים אותה לא רק בריגול חמור אלא בריגול בכלל. אני חושב שהיא תואשם וגם תורשע אבל נראה לי שלא בריגול חמור. אנחנו צריכים לזכור ולהזכיר לעצמנו שחלק מהאינפורמציה עלולה להיות ספינים ומניפולציות. אלון בן דוד סיפר שהיא צרבה תכניות אופרטיביות עתידיות וכד'. אם היא עשתה את זה אז זאת מגלומניה שלה, טפשות וחוסר זהירות קיצונית. השאלה היא האם היא אכן מסרה לבלאו את 2000 בהמסמכים או רק 50 שאינם כוללים את התכניות המבצעיות, למרות שמסתבר שהוא ידע על עופרת יצוקה עוד לפני שנקראה בשם זה. אינני בטוח שאלון בן דוד לא ידע על עופרת יצוקה עוד לפני שקבלה את השם. ב"ערב חדש" הוא הסכים שאם היו שופטים עיתונאים על החזקת חומר סודי, הוא היה יכול למצוא את עצמו בכלא לזמן רב.
כולם כבר לא שותקים 539686
במחשבה שניה אני יכול לקחת סיכון ולהביע פקפוק בטענות על המסמכים שמאשימים את ענת קם בהחזקתם. אני גם לא מאמין שבלאו מחזיק את המסמכים הללו ועיתון הארץ מגן עליו שזכותו להחזיק אותם.
העפרונית: לכך אני מתכוון במילה היסטריה. נעשה כאן כנראה תרגיל לאיים עליה שתסכים להודות בריגול סתם במקום ריגול חמור תמורת הסדר טיעון. החשד שלי שהפגיעה העיקרית כאן היא בקצינים שביצעו מעשים על גבול או מעבר לחוק.
כולם כבר לא שותקים 539813
לא הפרזה והיסטריה, סתם בדיחה גרועה. מה הקשר בין מה שיא עשתה לבין ריגול בכלל?
כולם כבר לא שותקים 539838
כבר ענו על זה. ככה נקרא הסעיף הרלבנטי בחוק.
כולם כבר לא שותקים 539846
כן, בינתיים ראיתי את זה. וצריך לשנות את נוסח הסעיף בחוק. אגב, גם לו היתה מוסרת את המסמכים לראה"מ זה היה עדיין ריגול חמור?
כולם כבר לא שותקים 539899
בסעיף הרלוונטי בחוק, זה שנקרא ''ריגול חמור'' יש מכשול לא קטן העומד בפני התביעה בכל מקרה של העמדה לדין לפי סעיף זה, ודאי שבמקרה האמור. מדובר בארבעת המילים ''בכוונה לפגוע בבטחון המדינה''.
כולם כבר לא שותקים 539917
דוקא לא - לריגול חמור יש תת סעיף העוסק ב"השגת" ידיעה סודית ללא כוונה לפגוע בבטחון המדינה (113(ג)) וכן יש סעיפים אחרים שעוסקים בכך - ידיעה סודית (113א) ותת סעיף של "מעשה הכנה" 116(2).
כולם כבר לא שותקים 539976
זה מה שמופיע בכתב האישום:

ב. הוראות החיקוק לפיהן מואשמת הנאשמת:

1. ריגול חמור (מסירת ידיעה סודית בכוונה לפגוע בבטחון המדינה) – עבירה לפי סעיף 113 (ב) לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "החוק").

2. ריגול חמור (איסוף והחזקת ידיעה סודית בכוונה לפגוע בבטחון המדינה) – עבירה על סעיף 113 (ג) סיפא לחוק.

כולם כבר לא שותקים 539983
הממ, מעניין אם זה נסיון להפחיד אותה כדי להגיע לעסקת טיעון, או שהתביעה יודעת עוד כמה דברים שלא מספרים לנו.
כולם כבר לא שותקים 539985
הנסיון מלמד שבשלבים אלה של התביעה מודלפות האשמות כבדות משקל, שבד''כ מתמתנות עד הגשת התביעה לבית המשפט. טלי פחימה וראאד סאלח הן דוגמאות שעולות בזכרוני.
כולם כבר לא שותקים 540135
אריה דרעי והרמיזות על רצח הזוג ורדבר.
כולם כבר לא שותקים 539988
לפי מה שהבנתי מחברי המשפטנים, התביעה בדרך כלל נוהגת לעשות כן כדי להגיע לעסקת טיעון על סעיף אחד פחות חמור. כלומר, קח את הסעיף, מצא מה הסעיף הבא בחומרתו - זה הסעיף שרוצים להגיע להסדר טיעון עליו.
כולם כבר לא שותקים 539991
''אחדים מחברי הטובים ביותר הם אישתי'' - ע.ב.
כולם כבר לא שותקים 539995
אשתי היקרה היא אכן חברתי הטובה ואהובה עד מאוד, אבל את זמה שכתבתי לעיל דווקא שמעתי ממשפטנים אחרים ששוחחתי איתם בנושא.
כולם כבר לא שותקים 539997
נו, לפחות קיבלת הרמה להנחתה שכנראה תלד נשיקה או שתיים. מה רע?
כולם כבר לא שותקים 540004
<בזאת אני פורש מהדיון הקצר, שמלכתחילה לא הייתי מעוניין בו, עם מישהו שאין לי מושג מיהו, בחיי האישיים>
כולם כבר לא שותקים 539664
בדיוק מאותה סיבה שצה''ל נותן גיבוי לגלעד שליט תוך שהוא יושב שעזה ומסרב להתאסלם.
כולם כבר לא שותקים 539667
עם פרסום פרשת הדלפת המסמכים הסודיים ע"י ענת קם, ניצבו במערכת "הארץ" לצד כתבם אורי בלאו, אליו הועברו המסמכים שפורסמו בעיתון: "רוצים להבטיח את האינטרסים המקצועיים לעיתונאים, שעיקרם הגנה על העבודה שלהם"...
כולם כבר לא שותקים 539688
לפני יום יומיים מעתי ראיון עם רון בן ישי שאמר שבשום פנים ואופן עיתונאי לא צריך לחשוף מקורות מידע
כולם כבר לא שותקים 539730
חוץ ממה שעפרונית כתבה, נראה לי שדווקא להכתיר אותה כ"פקידה בפיקוד מרכז" מעמיד אותה באור יותר שלילי מאשר "עיתונאית": זה מדגיש את העבירה הבטחונית, ומטשטש את האולי-ערך העיתונאי.

ובאופן כללי יותר, אחרי בין-עיון-לרפרוף בעמודי "הארץ" שעוסקים בפרשה, הרושם שלי הוא שמצד אחד, העיתון העמיד סוללת פרשנים, שכולם באופן חד-צדדי בעד קם ובלאו ונגד מערכת הבטחון; ומצד שני, החלקים שהם ידיעות ולא פרשנות (וההפרדה ברורה), ובכלל זה הציטוטים של דיסקין ושל משפטנים, הוגנים ומאוזנים מספיק כדי לראות שהפרשנויות חד-צדדיות להחריד.
כולם כבר לא שותקים 539731
זה בדיוק מה שאמרתי. כשמישהי שהיא כתבת ב'וואלה', הקשור ל'הארץ', והאחרון בוחר להכתיר אותה כ'פקידה לשעבר', זה נראה די מוזר - אולי כמו נסיון להתחמק מהספקולציה האפשרית על הקשר בין קבלתה לעבודה להדלפה, אולי כמו נסיון למזער את חשיבותה של קם. אבל בניגוד לגיבוי המוחלט שהעיתון נותן לבלאו, ביחס אליה הוא מתנהג אחרת - לפחות בכותרות.

ולגבי הקשר לתפקידה - מקובל בעיתונות לציין מה האדם עושה כיום. מישהו מעלה על הדעת שבפרשת איציק מרדכי, למשל, הכותרת הראשונה ב'הארץ' הייתה "אלוף פיקוד צפון לשעבר חשוד בהטרדה מינית"?
כולם כבר לא שותקים 539732
לפסקה הראשונה - עכשיו הבנתי את כוונתך, אבל זה נראה לי קלוש, בעיקר כשכל העמודים הראשונים מלאים פרשנויות לטובתה.

לפסקה השניה - לא השתכנעתי. ציון מה שעושה האדם היום מקובל אם זה רלוונטי לידיעה (או לפחות, כעומק הרלוונטיות כך הבלטת העיסוק). במקרה של מרדכי, הפואנטה בחדשה היא שמדובר באישיות בכירה ומוכרת גם היום. לכן הידיעה צריכה להיות מנוסחת משהו כמו "מרדכי חשוד בהטרדה מינית בהיותו אלוף בצה"ל". לא תופס למקרה של קם.

נתסכל על זה הפוך: אם הארץ היה מתנסח כמו מעריב, לא היית חושד בו עוד יותר בהטיה?
כולם כבר לא שותקים 539736
1. פרשנויות זה דבר אחד, ידיעות זה דבר שני.
2. בד"כ, למיטב זכרוני, מציינים מה שיותר 'חשוב', או את עיסוקו הנוכחי של האדם.
3. לא. בתכל'ס, ציפיתי שזה מה שהוא יכתוב.
כולם כבר לא שותקים 539733
מי השמאלני המנייאק שכתב את "לו הייתה עוסקת אחרי שחרורה מצה"ל בתחום התובלה, האם מישהו היה מדווח ש"נהגת משאית מואשמת בריגול"? ברור שלא. כל הניסיון לשרבב לכאן את עבודתה היום, ככתבת רכילות לא מאוד חשובה, נועדה להוסיף לפרשה הזו נופך של רדיפת חופש העיתונות. והפטריוטיות העיתונאית הזו היא מפלטם האחרון של הנבלים."? http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/091/221.html
כולם כבר לא שותקים 539735
כמוך גם אני רפרפתי רפרוף של בוקר על הפרשנויות ב''הארץ'', וכמוך אני מוצא את הפרשנויות פגומות קמעא בעניין האובייקטיביות, מה שאינו מפליא כשמדובר בעיתון הבית של בלאו, עיתון שממילא אינו חשוד בגישה ימנית או בטחוניסטית. למען האמת, הפרשנויות לא התאמצו מדי להיות נאמנות לעובדות, ולפחות עלי הן השפיעו בכיוון ההפוך מסיבה זאת (אם אתה בטוח בצידקתך אין לך סיבה של ממש לעוות את הנתונים) כך שכרגע אני לא חד-משמעי בעמדתי לגבי העניין כולו.
כולם כבר לא שותקים 540324
לא מהיום סובל ''הארץ'' מהעניין הזה. הדיווחים לא רעים, אבל הפרשנויות, ודווקא אלו של הכותבים ה''בכירים'' (אלדר, מרקוס) הן גרועות עד מבוכה. גרוע מכולם מאמר המערכת.
בזכות המבוכה ובגנות הטיח 540331
מאמר המערכת הוא הבעת דעה, לא פרשנות. יתכן שאתה לא מסכים עם דעתה של מערכת הארץ, אבל אין לך (או להם) סיבה להיות מובך מכך.
בזכות המבוכה ובגנות הטיח 540422
כשהמאמר כולל שטויות, הוא צריך להביך את החתום עליו. טוב, גם ''צריך'' אינה מתאימה כאן. מכיוון שאין לי לחשק לחפור במאמרי עבר, אעצור כאן.
כולם כבר לא שותקים 540336
המילה ''גרוע'' מופיעה אצלך כמשהו אובייקטיבי. היא ההיפך מכך. זהו שיפוט מאד סובייקטיבי שלך שאני למשל, אינני מסכים לו-במיוחד לגבי אלדר. לכן את המרכאות היית צריך לשים מסביב למילה ''סובל''.
כולם כבר לא שותקים 540559
"גרוע" דווקא לא לגמרי סובייקטיבי. בלי קשר לצדקת הדעה המובעת, או למידת ההסכמה לה, אפשר להעריך במידה לא מעטה של אובייקטיביות את העומק וכוח השכנוע של מאמר דעה (או תגובה באייל). בעיקר, עד כמה הכותב ממעט בכשלים לוגיים, ממעט בטעויות (או הטעיות) עובדתיות, משתמש בנימוקים רלוונטיים, ומעלה נימוקי-נגד צפויים כדי להתמודד איתם.

אני מניח שלכל זה אתה מסכים, אבל חולק על ידידיה עד כמה אלדר עומד במטלה. לגיטימי. אבל אני סקרן, האם אתה יכול להצביע על בעלי טורי דעה ופרשנות שמאלניים שלדעתך הם גרועים, ו/או ימניים שלדעתך הם מוצלחים.
כולם כבר לא שותקים 540560
קשה לי כרגע להזכר בדוגמאות אבל אני זוכר שהיו. אלדר איננו סובל מכשלים לוגיים אלא אולי לדעת כמה, מכשלים (אידאו)לוגיים. בעצם מי שחשבתי שהכתיבה שלו גרועה על פי ההגדרות שלך הוא ארי שביט.
כולם שותקים 539676
תודה על התשובה, אם אני מבין נכון (יש צנזור בקהל?) על "אדם ברחוב" לא מוטלת אף מגבלה בנושא משום שצו איסור הפרסום לא נמסר לו, והצנזורה לא חלה עליו משום שהוא אינו ניזון ממקור מידע מוסמך. כלומר הוא יודע שענת קם במעצר בית בגין הדלפת מיסמכים כי הוא קרא על זה באינטרנט, ואם הוא חוזר על מה ששמע אין כאן חשיפה של מידע חדש.

אם זה כך אז הבלוגרים ומשתמשי הfacebook שלחשו בתקופה האחרונה "יש פרשיה סודית שאסור לנו לדבר עליה, אבל תבדקו בגוגל" יכלו פשוט לכתוב את מה שהם יודעים (או חושבים שהם יודעים).
כולם שותקים 539687
המממם, אני לא בטוחה אם הניתוח שלך מדויק. הצנזורה כן חלה על "אדם ברחוב" כי יש צו כללי (שפורסם בשנת 88 ברשומות ולמיטב ידיעתי לא בוטל מאז) ולפיו כל אדם חייב להגיש לביקורת הצנזור כל דבר שהוא עומד לפרסם (ופרסום ברשת גם הוא פרסום) אם החומר נוגע לבטחון המדינה, ליחסי ישראל ערב או לאירועים בשטחים והעובדה שחומר התפרסם בעיתון זר לא פוטרת מהגשת החומר לצנזורה (אבל מהווה נימוק חזק מאד לכך שהצנזורה תאשר את הפרסום. ובאמת - הצנזורה לא פסלה את פרסום הכתבה המקורית של בלאו).
לעניין צו איסור פרסום אני קצת יותר מתקשה, כי - כמו שכבר ציינתי - בדרך כלל צווים פונים לנמען ספיציפי, אבל לא בהכרח, ובשביל להיות בטוחים צריך לראות את הצו האמור...

הייתי שמחה מאד לסיים את התגובה הזו ב"אבל אני לא עורכת דין אז אם זו שאלה קונקרטית כדאי להתייעץ עם אחד", אבל אני כבר כן עורכת דין. ובכל זאת - אם זו שאלה קונקרטית כדאי להתייעץ עם עו"ד קונקרטי שיבחן אותה לעומק (ואני מוכנה להיות עורכת הדין הזו).

___________
העלמה עפרונית, מחפשת עבודה.
כולם שותקים 539716
הכותרת נכונה שבעתיים לאורו של הסקופ בפסקה האחרונה, אלא אם כן החמצתי משהו בזמן האחרון.

כה לחי ומזל טוב!
לא שותק 539729
מצטרף לברכות. הישג חשוב!

מזל טוב ובהצלחה.
כולם שותקים 539737
ברכות
______
שמעתי שיש עבודה בשפלה (אם את מעוניינת להיות שפחה של משרד גדול)
כולם שותקים 539740
תודה. אני לא מתכוונת לנהל את קמפיין חיפוש העבודה שלי באייל, אבל אם יש הצעות אפשר לשלוח אותן לדואל שלי.
כולם שותקים 539789
מזל טוב ובהצלחה. עד כמה שאני זוכר בראשית דרכך האיילית עדיין היית תלמידת תיכון או חיילת, ואם כך אשרינו שזכינו להתלוות למסע.
כולם שותקים 539809
מזל טוב לעלמה עפרונית!

מה זה "להתלוות למסע"? התחושה היא שהאיילים, ואני בתוכם, מימנו לה את הלימודים ומילצרנו יחד איתה כדי לשלם שכ"ד. אבל זו כמובן רק תחושה.
כולם שותקים 539843
_.
בטח, והקו!
כולם שותקים 539847
זו גם תחושתי, ולמען האמת ראיתי בזה השקעה לעתיד, בתיקווה שהיא תתמחה בתחומים רלוונטיים עבורי.

מז"ט ובהצלחה עפרונית!
כולם שותקים 539685
אני לא מתיימר להיות עורך־דין. אבל עורך דין אחר כתב (בהקשר למקרה אחר עם נסיבות שונות למדי) "אין רלוונטיות לאמצעי שבו מתבצע הפרסום. בנסיבות העניין, פרסום פרטי המקרה, בהנחה כי יש צו איסור פרסום, מהווה פרסום אסור".

כולם שותקים 539689
אמרתי איפשהו שפרסום באינטרנט הוא לא פרסום?
השאלה איננה האם פרסום באינטרנט הוא פרסום, אלא האם צו איסור הפרסום חל על המפרסם או לא.
כולם שותקים 539696
שאלת תם: נניח שצו איסור הפירסום אמור לחול גם עלי.
תפקידו של מי להביא צו זה לידיעתי? באיזה אמצעים עליו לנקוט כדי שקיומו של צו זה יובא לידיעתי? האם עצם ידיעתי שקיים צו כזה מחייבת אותי, או שהצו עצמו אמור להמסר לי?
שאלת קם 539698
זהו, שכאן אני קצת מתבלבלת. על פניו, צו (להבדיל מצו כללי) אמור להיות ממוען ישירות לאדם (או לגוף) עליו הצו חל. מצד שני, יש צווים כללים (ואז הם אמורים להיות מפורסמים ברשומות או במקבילה שלהם). הענין הוא, לצערי, שכדי לדעת מה בדיוק הסטטוס של הצא"פ, אני צריכה לקרוא שוב את החוק, וכרגע‏1 אין לי גישה למאגרי חקיקה וצריכה לראות את הצו עצמו.

1כלומר, לא כרגע כרגע. כרגע "בתקופה הנוכחית". ועם כל הכבוד לסקרנות האיטלקטואלית שלי ולאייל, נראה לי קצת מופרז ללכת לספרייה בשביל זה.
שאלת קם 539700
חלילה לי מלעשות לך דבר איום כמו לשלוח אותך לספריה :-).

אבל בואי נעשה תרגיל מחשבתי: נניח שהצו אמור להיות צו כללי. אז, כדבריך, הוא אמור להיות מפורסם ברשומות או במקבילה שלהם. אבל מה יפורסם ברשומות? "חל איסור לפרסם כל פרט על פרשה בטחונית עלומה"? "חל איסור פירסום על אתם יודעים מה"? "חל איסור פירסום על כל דבר שלא הותר לפירסום"? "חל איסור פירסום כל פרט על מעצרה של ענת קם. אוווופס"?

לא יודע. לא נראה לי משהו מאלה.
שאלת קם 539701
האמת, לאור הקשר בין חלק מהחוקים האלה לחוקי החירום הבריטיים ודבר המלך במועצתו, לא יפתיע אותי בכלל אם באיזה סעיף מתחבא הסבר בסגנון

''איסור הפרסום חל על כל פרסום שהוא כגון טלגרף, מורס, סמפור, הפצת השמועה באמצעות יוני דואר ואף שימוש במכבש דפוס ביתי להדפסת הידיעה האסורה בפרסום''.
שאלת קם 539702
הבעיה היא לא עם הספריה, הבעיה היא עם ה"ללכת". אין לי בעיה לנבור בספרות מקצועית אם הספרים הרלוונטים יהיו אצלי. (:

אתה לא צריך להקשות עלי, כי תחושת הבטן שלי היא לומר שצא"פ מהסוג הזה צריך להיות ממוען ישירות. אממה? תחושת בטן זה לא ממש משהו לסמוך עליו. יכול להיות שסתם אכלתי משהו מקולקל.
שאלת קם 539719
מצאתי את החוק באינטרנט (!), אפשר לראות את סעיפים 68 ו-‏70. מהניסוח נראה שהאיסור כללי.
אבל למה לדבר באופן כללי כשאפשר לקרוא את הצו עצמו?
יש כאן משהו מעניין, שעונה חלקית לתהייתו של דורון: השוטר מבקש להביא את עצם קיום הצו לידיעת אמצעי התקשורת, כדי שידעו לא לדבר עליו. בעקבות השתלשלות הפרשה הזו, אולי כדאי שבפעם הבאה תפרסם המשטרה את המידע-שאין-לפרסם בבלוג שלה.
שאלת קם 539857
אבל אולי זה יותר מצחיק: בבלוגוספירה‏1 דובר על צו איסור פרסום על קיום צו איסור הפרסום. ברפרוף שני בההארץ לא מצאתי לזה אישור. זה קשקוש?

1 נגיד http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=1281
שאלת קם 539862
מתוב המאמר:
# תאריך הכתיבה:
# יום חמישי, אפר' 8, 2010

הערה מנהלתית: הפוסט הזה נכתב בשבוע שעבר והוסר, לבקשתה של ענת קם. אני מחזיר אותו כפי שהיה. פוסט נוסף בנושא נמצא בתהליכי כתיבה.

האם לפרקליטיה של ענת קם ולבקשות האישיות ממנה היתה פשוט השפעה חזקה יותר על אנשים בארץ מאשר בחו"ל?
שאלת קם 539863
לא זה לא. "כמו כן אנו מבקשים כי הצו יורה ..." קרא בעצמך http://www.richardsilverstein.com/tikun_olam/2010/04...
צוים כל הדרך למטה 539887
אולי במקביל להסרת צו איסור הפרסום, וצו איסור הפרסום על צו איסור הפרסום, הוציאו צו איסור פרסום על צו איסור הפרסום על צו איסור הפרסום.
! 539922
קבל טאגליין על הכותרת.
כולם שותקים 540590
הנה גוף שלא קיבל את הצו:
כולם שותקים 540592
השלומיאליות הזו יכולה להצחיק, אילולי הקשר להרוגינו מאש ידידותית בעזה.
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539596
''הפוסט שהיה כאן הוסר זמנית לבקשת המבוקשת

למרות שלדעתי נפרץ הסכר וזה כבר מאוחר מידי, המבוקשת מאמינה שהיא עוד יכולה לצאת מזה בזול יחסית כל עוד יהיו כמה שפחות פרסומים בעברית על הפרשה.

אז בלב כבד שוב שמרתי את הקטע כטיוטה.

לפחות בינתיים, בקשתה האישית עולה על חשיבותה כאייקון של זכויות אדם או מרטירית של השמאל או מה שזה לא יהיה.''
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539715
כאמור, אני לא עקבתי, וגם עכשיו אני לא בטוח שכל הפרטים הרלוונטיים בידי. אני לא סומך על אורי בלאו יותר משאני סומך על יאיר נווה או על דובר צה"ל. הרושם הראשוני שלי הוא שהסעיף האומר "מטרת המבצע היא מעצר" הוא כסתכ"חי להפליא, אם בהמשך מוסבר שצריך לירות בכל מקרה שהחשוד אינו מרים ידיים בשניה הראשונה שהוא מתגלה, או משהו כזה, ובטח שאם נווה צוטט נכון עם ה"לא מעניין אותי בג"ץ" או מה שהוא אמר שם (זה לא ציטוט), יש לנו בעיה לא קטנה עם האופן בו צה"ל תופס את מעמדו במדינת ישראל. מצד שני, אני לא יפה נפש מספיק כדי לדרוש מחיילים להסתכן למעלה מההכרחי,וכבר הצהרתי פעם שבתנאי מלחמה יחס אבדות של 10000:0 לטובתנו נראה לי משהו שאינו זקוק לשיפור או להתנצלות. מהצד השלישי, במצב העמום של חצי-לוחמה נגד אוכלוסיה כבושה ללא ריבון וצבא, הריגת כמה עשרות אזרחים יחד עם מחבל זה או אחר איננה סבירה בעיני (ולפי המסמכים שפורסמו גם לא בעיני הצבא).

בדיוק בגלל הבעייתיות של הנושא, ובגלל המוטיבציה העצומה של הצבא ליפות את המציאות (לא בגלל שהוא רע באופן אינהרנטי, אלא בגלל שכל ארגון רואה את העולם דרך הפילטרים שלו), אני רואה חשיבות עליונה בועדת חקירה לא צבאית שתברר מה באמת קרה באותה עופרת יצוקה מהבחינה הזאת. בניגוד לחששות של טווידלדי בשיחה עם הוגג, אני לא חושב שכמה פשעי מלחמה (שללא ספק יתגלו, לא כולנו מלאכים) יזיקו למעמדה של המדינה, ואני כן חושב שטיוח וטשטוש מזיקים לכולנו, ויגבו מאיתנו מחיר במלחמות הבאות.

את צ'יקו תמיר העיפו - לדעתי בצדק וגם בחוכמה‏1 - בגלל אי אמירת אמת. עכשיו צה"ל כולו נראה כשומר על זכות השתיקה כאחרון הקבלנים של הולילנד. לא משהו שמעורר הרבה אמון.

עימך הסליחה על פרישתי הצפויה מהמשך הדיון הזה. המורטריום שלי על דיונים פוליטיים באייל נכנס שוב לתוקף.
_____________
1- אין לי שום סיבה לפקפק בהערכות שהוא היה קצין מצויין. זאת תהיה הדוגמא האידיאלית עבור המדריכים בבה"ד אחד כשהם מסבירים לצוערי הקצונה את הערך של דיווח אמת, ולהטמעת הערך הזה יש יותר חשיבות בטחונית מלכל קצין, עילוי ככל שיהיה.
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539721
אם תקרא בעיון את הכתבה תראה שנווה צודק ובלאו הסתמך על השערה בעלמא. את הקשר ל"עופרת יצוקה" לא הבנתי, אבל מכיוון שממילא פרשת מהדיון אז נשארתי עם המילה האחרונה (יש!)
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539723
לאיזו כתבה אתה מתכוון?
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539724
זאת שקישרתי אליה קודם. אבל איתך אני לא מתווכח על זה.
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539726
על העיתונאים שנעצרים ברחבי העולם? בכל אופן תודה על שהכנסת אותי לקטגוריה של עוכרי ישראל.
פשעי המלחמה נמשכים וכולם שותקים 539727
עוכר ישראל? חס וכרפס.
אי אפשר להאמין לי 539734
אז הבטחתי. ביג דיל.

אני פתחתי את הפתילון הזה בהערות לגבי עופרת יצוקה. פרשת קם-בלאו-נווה הוזכרה על-ידי כבדרך אגב ואני קצת מצטער שגררתי אותה הנה בכלל.
אי אפשר להאמין לי 539755
אתה מצטער בצדק וגם בחוכמה.
אי אפשר להאמין לי 539772
אין דיון על זה, וגם על זה אפשר וצריך לדבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים