בתשובה לע', 11/04/10 11:39
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 539986
אני חולק על המסקנה ש:"ברור היום שהחקירה ומטרתה לא נועדו לסתום את פרצת אבטחת המידע שאפשרה לקם להדליף את המסמכים".

עיתונאים יודעים שיש להם גיבוי של העיתון שלהם, כמו גם עיתונאים אחרים. אבל בכל הסיפור הזה, החיילת שהיתה בלשכה היא "החוליה החלשה" ביותר בשרשרת ביטחון המידע. אני חושב שהנופך הדרמטי שהוסף לעניין בהחלט נועד כדי להטיל אימה על החייל הפשוט הבא שישקול להדליף (וכן, אני מסכים שיש כאן איפה ואיפה בין חייל פשוט לקצין בכיר, למרות שפרשות כמו תא"ל במיל. יצחק יעקב מראות שזה לא תמיד כך). כמו שאני מבין, קשה מאוד עד בלתי אפשרי לדעת מראש מי יהיה זה שידליף (אם בכלל), או לתפוס את ההדלפה בעיצומה. גם אם יסגרו את האפשרות להוציא מידע בצורה דיגיטלית או על נייר, אני יכול לחשוב על כל מיני דרכים להוציא את המידע (לצלם את המסך עם המצלמה של הטלפון הסלולרי למשל. אני לא רואה מישהו מחרים לכל חיילי צה"ל במפקדות, לא בשטח, את הטלפונים הסלולריים ומחזיר להם אותם רק כשהם יוצאים הביתה). אני בהחלט יכול להבין מי שמתכנן מדיניות ביטחון מידע שמשלבת בין חינוך לאחריות אצל מי שיש לו גישה למידע לבין שימוש במקרים כאלו לשם הטלת אימה על מי שמדליף ועל סביבתו.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 539996
למה להחרים? בכנסת למשל אתה נדרש להפקיד לפני כניסתך למשכן אמצעי הקלטה וצילום. אמנם מאפשרים להכניס מכשירים סלולרים (ומציינים "אסור לך לצלם") אבל אין מניעה עקרונית לדרוש הפקדה גם של טלפונים שכוללים מצלמה.
באותה מידה, קשה לי לראות למה אי אפשר (לוגיסטית) לדרוש מחיילים בכניסתם למפקדה/חמ"ל/משרד‏1 להפקיד מצלמות וסלולרים אזרחיים. זה גם יפתור את בעיית "חיילים מצטלמים בחמ"ל ומעלים לפייסבוק".

1דווקא בשטח זה נראה לי מסובך יותר.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 539999
ב''להחרים'' התכוונתי אכן ל''להפקיד''. זה אכן קורה בכנסת, ואני יודע שגם במקומות כמו רפאל. אבל קשה לי לדמיין את זה קורה בכל צה''ל, בלי שתקום צעקה גדולה מכל מיני כיוונים (הורים, חיילי מילואים וכו'). זה היה מצליח אולי בצבא ממושמע יותר, עם מעורבות נמוכה הרבה יותר של אזרחים (אלו שמניתי קודם). אבל מי יודע, אולי אתבדה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540001
יש בסיסי צבא בהם הסוללות של הסלולרי נפרקות אצל הש''ג. לא ידוע לי על צעקה גדולה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540005
לפני שאתה דורש מחיילים בכל צה''ל להפקיד מכשירי צילום, אולי אפשר להתחיל בחיילים שמשרתים במשרדים רגישים (חמ''לים, משרדי קצינים בכירים וכו'). אין מניעה שחיילת תדבר בסלולרי שלה בזמן הפסקת הצהרים (כשאז היא מחוץ למשרד) או אחרי שעות עבודתה (גם בהנחה שהיא נשארת לישון בבסיס, היא ישנה במגורים ולא במשרד עצמו).
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540013
ואם אותה חיילת תחזור למשרד לאחר שעות העבודה עם הטלפון הסלולרי ותצלם? ואם היא תהיה לבד במשרד? ואם לא בטלפון סלולרי, חיילים יכולים גם לתפור תחתית כפולה לתיק שלהם ולהבריח מסמכים מודפסים ככה אם הם מאוד רוצים. דרך טכנולוגית כמעט תמיד תימצא. ולכן לדעתי אין תחליף, ככל הנראה, למי שמנהל מדיניות ביטחון מידע, לשילוב של חינוך לביטחון מידע עם ניצול ארועים כאלו לשם הטלת אימה על מי שבוחר לעשות כן למען יראו וייראו.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540014
פתרון אחר הוא למנוע ממסמכים כאלו בכלל להגיע לידיים של פקידות "סתם". עכשיו, בעידן האלקטרוני, איזה סיבה יש בכלל לפקידה לראות מסמך כזה? שהקצינים ידפיסו את זה בעצמם ויצלמו בעצמם. כל הפצה אלקטרונית יכולה להעשות באופן מוצפן, כולל שמירה בקובץ. העידן של הקלידנית היה צריך להסתיים לפני שנים יחד עם מכונות הסטנסיל ונייר הקופי.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540016
''הקצינים ידפיסו את זה בעצמם ויצלמו בעצמם'' נובמת אתה לא יכול לצפות את זה מאלוף פיקוד או מח''ט גזרה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540022
קודם כל, למה לא?
אבל בוא נניח שהם באמת עסוקים מידי או בורים מידי, עדיין אפשר למצוא איזה שליש שיכול לעשות את זה. הנקודה שלי היא שזה כבר לא אמור להיות כל כך מסובך כמו פעם. אני עוד הספקתי להתנסות (פעם יחידה) בחוויה של כתיבת מאמר בכתב יד, העברה למזכירה, הוספת המשוואות, הגהה, החזרה למזכירה וחוזר חלילה. המעבר ללאטך היה טראומטי אבל שווה את המחיר. בצה"ל אפילו לא צריך משוואות.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540024
לא צריך להניח, הם עסוקים! גם השליש לא יבזבז זמן ליד מכונת הצילום והמדפסת (שלא לדבר על הכבוד...)
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540028
אני לא מבין אם אתה משחק אותה טרול או מה, אבל מה שאני מנסה להגיד הוא שהזמן להכתיב את המסמך הוא בערך אותו הזמן להקליד אותו- ואולי אפילו יותר מהיר להקליד מסמך מאשר להכתיב אותו.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540030
ואם חלק ניכר מהתעסקות עם מסמכים היא העברתם לעיון / אישור / ידיעת גורמים שונים? (אין לי מושג. סתם משער)
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540033
נו? אז אתה שולח אימייל מוצפן.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540031
אבל זה טריביאלי ולא על זה מדובר. קם הדפיסה אלפי עמודים כי המפקד שלה לא יכול לקרוא אותם על צג המחשב. תראה לי מח"ט או שלישו שעומדים כל יום כמה שעות ליד המכונה ומטעינים אותה בדיו וניירות? ולשאלה שלך: כתיבת מסמך לא נגמרת בהקלדה של המלים. צריך לערוך, לסגנן, להוסיף מכותבים, להצמיד מסמכים נלווים ועוד דברים שדורשים זמן ולא קשורים ישירות להקלדה פרופר.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540034
לא מכיר את דרגים האלו בצבא. מה הבעיה לשלוח להדפסה ואז ללכת להביא? הגברת קם הבריחה מסמכים בצורה *אלקטרונית*, לא עשתה לעצמה עותקים ספייר והוציאה אותם מלופפים סביב גופה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540036
בעיה גדולה מאד, במיוחד של חוסר זמן. משרד המח''ט זה לא משרד של מנהל פרוייקט, וגם כמות המסמכים לפרק זמן לא דומה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540038
צריך הרבה מאד נייר כדי לכסות את התחת של קצין בדגת אל''מ ומעלה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540039
לפחות ממה שראובן רוצה, אל"מ משרדי != אל"מ מבצעי
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540040
כשמח"ט גולני מסתער בראש(?) כוחותיו, לא רצה איתו כתבנית כדי שיכתיב לה מזכרים.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540043
מדובר על הלשכה/משרד/קמבציה/חמל. אולי בשריון נהוג לשלוח מסמכים תוך הסתערות, גולני פשוט יורים קדימה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540044
אז מה הבעיה שבלשכה/משרד/קמבציה/חמל, גם אם זה של קצין קרבי, הקצין יקליד את מה שיש לו לכתוב?
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540045
בטח הצטרפת רק עכשיו. דלג במעלה הפתיל.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540046
אני באמת חדש כאן. לאן לדלג? כמה למעלה? לתגובה 540014? לתגובה 540039?
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540041
אנחנו עדיין מדברים על הלשכה של אלוף הפיקוד, לא?
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540027
אני הפסקתי להעביר מסמכים לכתבניות (כשעוד היו כאלה) כאשר התברר לי שלוקח לי יותר זמן ויותר עצבים לכתוב בכתב יד, להגיהה, להחזיר לתיקונים, להגיהה שוב (כולל טעויות שבגירסא הקודמת היו כתובות כהלכה).
____
זה היה בתקופתו של איינשטיין (לא אלברט, מעבד התמלילים).
מפיק ודי 540075
"להגיהה" זה נחשב וישנה?
מפיק ודי 540079
בההחלט
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540042
יש שם קב''צים, קמ''נים. יכולים לרשום במחשב תוך כדי כמו שעושים רופאים. מצד שני בכל מקום יכול להיות קצין שיכה בו המצפון- אלא אם בעתיד לא ישארו רק קצינים אמוניים.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540047
טוב שהעלית את נושא הרופאים. ההקלדה היא משהו נורא. גם ככה הם בקושי מתייחסים לחולים, ועכשיו, עם ההקלדה הזאת, הם אפילו לא *מסתכלים* עליך- רק במסך.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540049
כל דור חדש כותב מהר יותר וזה בא לו בטבעיות. בהתחלה , הרופאים הותיקים היו כותבים באצבע אחת. אני מניח שגב בישיבה בחמל יכול מישהו מהיושבים לכתוב פרוטוקול בלפטופ.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540050
ההקלדה גופא אולי היא לא הבעיה, אבל הדיפדוף האינסופי בתפריטים עד שהם מחליטים באיזה רובריקה אתה נמצא, זה יכול להוציא מדעתך.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540065
הדפדוף כמובן אינו מופיע אצל מי שרושם סטנוגרמה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540020
אולי באמת בעקבות פרשות כאלו בצה"ל ילכו לכיוון כזה. ועדיין, תמיד יהיה צורך בעזרה אדמינסטרטיבית, ואותם אנשים שעוסקים בכך יהיו בעלי גישה ליומן של מי שהם עוזרים לו, ואולי גם למסמכיו. יכול להיות שמספרם יקטן, ואז יהיה יותר קל לפקח עליהם. כמובן שכל זה לא פותר את הבעיה של הדלפה בידי מי שמוסמך לגשת למידע (כאמור, אני לא מאמין שיש פתרונות מוחלטים. where there is a will there is a way) אלא רק מקטין את גודלה של רשימת הנחשפים למידע, שזה גם צעד בכיוון הזה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540104
מישהו יודע האם היא עברה פוליגרפים סדירים במהלך השירות ? זה מאוד מקובל בתפקידים מסויימים.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540136
אני מקווה שבעקבות פרשה זו, יפסיקו בצה"ל להתחכם לחוק ולמה שקובע בית המשפט. אנחנו דוחפים לאותה הסירה את מה שכונה על ידי מערכת הבטחון- תכניות מגננה. אלו קלסרים עבים ולא בהם מדובר.בקלות אפשר לאבטח אותם. אנחנו מדברים על המסמכים השוטפים שמתעדים החלטות. שצה"ל יחליט להוריד את הפיקנטיות מהמסמכים על ידי הקפדה על התנהגות. תאר לעצמך שיש שם מסמך שמתעד חקירה פנימית של ארוע כמו "התקיפה" עם הקילשונים של חיילי חטיבת כפיר והריגת שני הפלסטינאים. אם התחקיר מרמז שהחיילים תקפו את הפלסטינאים ואחר כך סיפרו סיפור והדבר נקבר בהוראת המח"ט או אלוף הפיקוד? זהו מסמך שמטריד את האלוף הרבה יותר מתכניות מגננה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540149
הדבר הנחמד הוא, שאתה עושה מעשה הברון מינכהאוזן ומושך עצמך בשיער מהביצה: קודם מדמיין משהו, ואז מחליט על סמך אותו דמיון מה באמת קרה ומה צריך לקרות ומה נכון לעשות.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540154
הדמיון שלי איננו כל כך דמיוני אבל אינני חוקר כל יודע כמוך. ראיתי כבר מסמכים בצה''ל שהנזק הגדול שבחשיפתם היא המבוכה לבכירים.
הקלות הבלתי נסבלת 540019
אני לא חושבת שמדובר בפתרון שיאטום לחלוטין דליפות/הדלפות מידע. תיאורטית הרי יכול חייל לשבת עם בלוק צהוב ועט ולהעתיק מסמכים ותוכניות. מצד שני, זה כן יקשה עלייך להעתיק את המידע מה שאומר שלפחות את בעיית המידע שמודלף ברשלנות (למשל, חיילים שמצטלמים בחמ"ל) פתרת או צמצמת. מעבר לכך, נראה לי שאם קם הייתה צריכה להתאמץ בשביל להעתיק כל מסמך ומסמך, היא הייתה מעתיקה רק את המסמכים שנראו לה חשובים ולא עושה "קופי-פייסט" המוני (לכאורה). שוב - לא פתרת את הבעיה, אבל צמצמת אותה.
אם חיילת חוזרת למשרד אחרי שעות העבודה, זאת אומרת שהמשרד פתוח. אם המשרד פתוח, זה אומר שמישהו נמצא שם ומורה לה להשאיר את הסלולרי בחוץ. אם המשרד סגור, זה אומר שיש לה מפתח. ברור שתמיד תהיה דרך. מחלקת בטחון שדה לא הוקמה בעקבות המצאת המצלמפון והאינטרנט.
הקלות הבלתי נסבלת 540025
בעיית מידע שמודלף ברשלנות היא אכן בעייתית, אבל לא נראה לי שהיא מוקד הפרשה הזו. המשפט להלן גורם לי להרגיש קצת כמו יועץ שאומר הכל אבל בעצם כלום: במקרה שלנו זו שאלה של איזה אמצעים אנחנו מוכנים להחיל, עד כמה אנחנו מוכנים להקשות את העבודה היומיומית, עד כמה אנו מעריכים שיש סיכון שאנשים ימעלו בחובת האמון שלהם למערכת, וכמה אנחנו יכולים להשקיע ביצירת מערכות אשר יעקבו ו/או יגבילו גישה למידע. יכול להיות שעקב הפרשה האחרונה דברים ישתנו.
הקלות הבלתי נסבלת 540032
דיון שמוסט לכיוונים אחרים באייל? לא יעלה על הדעת! (:
אגב, אני לא חושבת שמניעת הכנסת סלולרים אזרחיים לחמ"ל תקשה על העבודה היומיומית. יש סלולריים צבאיים ויש טלפונים נייחים. מקסימום זה יקשה על בזבוז הזמן בזמן העבודה היומיומית.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540839
חלק מההנחה היא, שסומכים על חייל בצה''ל.
וענישה חמורה לענת קם ודומיה, יכולה להבטיח שמקרים מסוג זה לא ישנו.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540840
חלק מהעניין זה שסומכים.
יהיה בסדר.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540842
האימה שאתם מדברים עליה שצריך להטיל על החיילים כדי שלא יעשו את הפעולות שתארתם, צריכה להיות כוללת. לצורך זה גם הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד הם חיילים . מי יטיל אימה עליהם שלא יחרגו מהמסגרות בתוכן הם אמורים לפעול? המדינה מעניקה להם כוח עצום. האמצעי היחיד שיכול להבטיח שהם לא יפרצו את המסגרות היא האימה שמישהו עלול להדליף את מעשיהם. אינני מציע שלא יענישו את קם. אבל שלא ינקמו בה ויתייחסו אליה כאל מרגלת מסוכנת שמעבירה ידיעות לאוייב. נכון שאם מקשיבים לקצינים הבכירים, חלק מהם רואים בעיתונות אויב.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540849
אולי זו תמימות, אבל נראה לי שלרמטכ''ל או לאלוף הפיקוד יש טיפה ראייה מערכתית יותר מלפקל''שית שרוצה להיות עיתונאית, ולעזאזל עם החיילים שעלולים לההרג כתוצאה מהמסמכים שהיא גנבה, שמסתובבים השד יודע איפה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540855
לכן, אם הרמטכ"ל או אלוף הפיקוד יעבירו מידע מסווג לידיעת עיתונאי זה או אחר, נניח כי הם שקלו את הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מפרסום המידע האמור, ושקלו זאת תוך ראיה מערכתית ומקיפה, ותוך ידיעת יותר עובדות,ונקבל זאת כנסיבות מקלות.‏1
אבל אם הרמטכ"ל או אלוף הפיקוד משאירים מסמכים מסווגים, בין אם hard copy ובין אם מדיה מגנטיים, בצורה בלתי מאובטחת, ברכב, במשרד או בבית, וזאת בניגוד לפקודות הצבא, הרי זה חמור יותר מאשר אותה פעולה (או מחדל) עצמה לו היו נעשים בידי חפ"ש זה או אחר.
ההפקרות בכל הנוגע לבטחון מידע בצה"ל מתחילה מלמעלה.

___
1 תרשה לי להיות סקפטי ביחס לנכונות הנחה זאת, אבל הכל זאת נניח אותה.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540859
ודאי שיש להם ראיה מערכתית. למרות שהרמטכ''ל אינו מפספס אף הזדמנות, מהפעמים הנדירות שהוא מתבטא, מלהזכיר שצה''ל הוא צבא מוסרי. אבל באמת זה לא ממש מטריד אותו, הדרך היחידה שיכולה לשמור על הצבא שלא יבצע פשעים הוא שיהיה תמיד חשש שעלול לחדור מעט מאור השמש לפעילויות שלו. אם מישהו היה מצלם בוידאו את תקרית התקיפה בקילשונים או במזרק -היו נאלצים להתעסק בשפיטת החיילים ובעמידה מול מחאות ההורים השמאלנים של חיילי חטיבת כפיר.
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540865
יש לך איזו הוכחה להאשמה הזו?
ואתה יודע מה קורה לרמטכ"ל בראש?
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540870
על התקיפה בקילשונים?
"אלפי מסמכים סודיים דלפו"...? 540010
בלא מעט חמ''לים באמת עושים את זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים