בתשובה לירדן ניר-בוכבינדר, 17/04/10 18:44
מה מה מה? 540726
עוורון צבעים גורם לכך שהצבעים (וצירופיהם השונים) אכן חשובים ולא בהכרח מתאימים לכולם.
מה מה מה? 540825
1. עיוורון צבעים לאדום-ירוק הוא נפוץ מאוד, ואני בעד שיהיה תקן לצבעים באפליקציות שיתחשב בכך, ולא יצריך כוונון מצד המשתמש. בהיעדר תקן, סתם מודעות של מפתחים גם תעזור. (לצערי, תחום אחד שאני עוסק בו התרגל בדיוק לבחירה האומללה בשני הצבעים האלו להבחנה הקריטית - כנראה בעקבות אותה בחירה אומללה מצד מי שעשו את הרמזורים הראשונים.)

עיוורון צבעים אחר הוא כל כך נדיר, שאני חושב שעבור הלוקים בו עדיף לתפור "מטא-פתרונות" שעובדים מעל כל האפליקציות ואינם תלויים בהן (כמו מגדילי מסך ללקויי ראייה קיצוניים).

2. תאמר, אם לא בחירת צבעים אז יש עניינים אחרים שבהם אפשרות בחירה למשתמש היא מועילה מאין כמוה. בהחלט סביר, ואני לא שולל מתן אפשרות בחירה, כולל של צבעים - רק לדעת שיש לכך מחיר בלתי-נמנע, בתחום הבאגים ומחיר מניעתם.
מה מה מה? 540841
כעיוור צבעים אני יכול להעיד שלי (ולמיטב ידיעתי לחלק נכבד, אם לא רוב, החולקים עמי את הלקות האמורה) אין בעיה להבדיל בין ירוק של כן לאדום של לא, ובכלל אין לי בעיה של זיהוי צבעים. הבעיה היא של קונטרסטים, ומכאן של אבחנה בצבעים. גוון מסוים של אדום, לשם דוגמא, כאשר הוא בא על רקע של גוון מסוים של ירוק, מבחינתי הוא מסתווה בו, בעוד שלרוב האוכלוסיה הוא צועק. לעומת זאת גוון מסוים של ירוק על רקע גוון אחר של ירוק, אשר לכלל האוכלוסיה מהווה הסוואה מושלמת, בשבילי זהו ניגוד צועק.
מה מה מה? 540898
מה עם כל אלו שקנו כלי סבון ירקרק, ונדהמו כשאמרו להם בבית שזה אדמדם? שמעתי במו אוזני סיפורים כאלה משני עיוורי צבעים שונים (אחד מהם ייסד איזה אתר אינטרנט, לא משנה).
צר לי, עולמי. 540906
יש כאלה, יש גם כאלה שרואים שחור-לבן, אבל הרשה לי להפנות אותך אל השורה המצוטטת ביותר באתרי ההכרויות (ומכיוון שרחל המשוררת נחה על משכבה בשלום כבר למעלה מ 70 שנה, אין כאן אפילו רמז לפגיעה בזכויות יוצרים).
מה מה מה? 540907
מילא סבון, תאר לך שזה קורה עם מכונית!
תגובה 282773 (למען האמת, ירוק וכחול זה פחות מרשים)
מה מה מה? 540920
ירוק וכחול זה לא סתם "פחות מרשים", זה לפעמים סתם עניין של הגדרה, במיוחד כאשר שמות הצבעים כוללים מבחר מצומצם ואינם כוללים שמות כמו "טורקיז", "כחול פלדה" או "ירוק פטרול".

נניח שאתה שולח למדפסת (שפועלת GRY, להבדיל מהמסך שפועל RGB) את הצרוף G 255, R 0, Y 0 אין ספק שתקבל הדפסה של ירוק. אם תשלח למדפסת את הצרוף G 255, R 0, Y 255 אין ספק שתקבל כחול. אתה מוזמן להעלות את ערך הצהוב בין 0 ל 255 (לא בהכרח במדרגה של 1, גם של במדרגות של 8 פרדוקס הערמה יעבוד) ולהחליט היכן עובר הגבול בין כחול לירוק.
מה מה מה??? 540999
במדפסות (בדרך כלל) משתמשים ב CMYK, או CMY בשעת הדחק, אף פעם לא ב RGB (לא מתאימים כבסיס לחיסור צבעים). כחול ב CMYK זה 100,100,0,0 (באחוזים, סולם רציף, לא 8 ביט), ירוק זה 100,0,100,0
סתם לידע כללי...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים