בתשובה לירדן ניר, 23/10/99 0:37
האמנם חטא הימין (נתניהו) בהסתה? 552
כן. נתניהו חטא בהסתה. הוא נתן לגיטימציה להסתה; הוא הופיע מול קהל ששאג "בדם ואש את רבין נגרש", וזו, מה לעשות, הסתה. הוא הופיע בהפגנה בה נישא ארון מתים ועל שמו של רבין, וזו, מה לעשות, הסתה. הוא הופיע בעצרת, בה נישאו תמונות של רבין במדי אס.אס. ובכפיה על ראשו. וזו, מה לעשות, הסתה.

אנשי ליכוד אחרים - בני בגין, דן מרידור, דוד לוי, אהוד אולמרט, מיקי איתן, ואחרים - סירבו להופיע בעצרות ימין אלו. אני מסכים איתך שהליכוד, כגוף, לא היה מעורב בהסתה - אבל חלק ממנהיגיו - נתניהו, שרון, לבנת, הנגבי - היו גם היו שותפים. הם דרדרו את האווירה. הם חשבו שהם יכולים לשלוט בה, והם טעו.

האם הרוצח הושפע על ידי ההסתה? יש להניח. בדבריו הראשונים - כשהובא להערכת מעצר, ובעת חקירתו - הוא אמר שהוא חשב שהוא יהפוך לגיבור לאומי. מישהו יצר את האווירה שלפיה, רוצח ראש ממשלה שנבחר באופן חוקי יכול להיות גיבור לאומי. היו מי שדיברו על דין רודף ועל דין מוסר. היו מי שטבעו את הביטוי "רבין ופרס תחילה." כל האנשים הללו שותפים, במידה מסוימת, לרצח; הם שיצרו את האווירה בה רצח כזה לא רק שלא נחשב לפשע, אלא למעשה פטריוטי.

בנימין נתניהו, לבנת, הנגבי ושרון אשמים בדיוק בגלל שהם היו מודעים לאווירה הזו, וטיפחו אותה. מטרתם הייתה דמוניזציה של יריבם; הם לא רצו שיירצח, שכן הדבר היה מזיק להם פוליטית. הם רק רצו "לחמם את הרחוב".

ועל כך הם היו צריכים לשלם את המחיר.
דעה נוספת 558
הוא כנראה שכח,
שבכל ההיסטוריה של מדינת ישראל עוד לא
היה שמאלן, שרצח ימני בגלל דעותיו הפוליטיות...
דעה נוספת 609
ובכל ההסטוריה היה רק ימני אחד כזה. אל נא לך לצאת בהכללות על סמך סטטיסטיקה של אחדים...
דעה נוספת 615
אינני נוקט שום עמדה פוליטית אבל למען נכונות הדברים יש לזכור מספר שמות שבכל זאת עולים לי בראש בהקשר של טרור ימני-קיצוני:
-יונה אברושמי
-דב שילנסקי
-ברוך גולדשטין
-עמי פרופר
-ואותו מר אסקין שקרא תפילת "פולסא דנורא" על נושא השיחה יצחק רבין
וכמה שהתאצמתי לא הצלחתי למצוא שמאל יותר קיצוני מאיבי נתן שכמה שלא ישתדל עוד לא רצח אף אחד....
דעה נוספת 626
יכול להיות שאתם צודקים. לא משנה עד כמה אני אנסה להיות אוביקטיבי בנושא, המסקנה המתבקשת היא שהימין אכן יותר אלים מהשמאל. אבל שוב - כמו שצינתי קודם, הסיבה שהרצח הפוליטי הראשון (ובתקווה, גם האחרון) היה מימין לשמאל הוא רק ענין של מקריות, מאחר שלא לפני זמן רב ההפגנות האלימות וצעקות "בגין בוגד" היו מנת חלקו של השמאל. אולי נקודת התורפה של הימין בנושא השליטה העצמית מקורה באידיאולוגיה אשר מטבעה אלימה יותר, ואולי לא. יש לזכור ולהבחין בכל מקרה בין דעות קיצוניות לבין חזירות סתם - ח"כ לשעבר בני בגין היה מבעלי הדעות הקיצוניות ביותר מבין הפוליטיקאים הימנים, אך הוא היה אדם שקול והגיוני, וידע היכן למתוח את הגבול. בנימין נתניהו לעומתו, המתון יותר מבחינה אידיאולוגית, לא סתם את פיו גם אחרי הרצח ("אהוד ברח" מצלצל מוכר?).
דעה נוספת 636
את ההברקה ''אהוד ברח'' פלט דווקא צחי הנגבי, שאינו נמנה עם האגף המתון.
דעה נוספת 651
"אהוד ברח" היה קמפיין שלם של הליכוד. בכל אותו קמפיין נמנעו הליכוד ובנימין נתניהו מלהזכיר את אסון צאלים. פרט לאחד - והוא צחי הנגבי. מאיזו שהיא סיבה, הוא הסכים להתלכלך במקום ביבי.

זה לא הפריע לליכוד להשתמש בביטוי "אהוד ברח" כביכול בהקשרים אחרים (אהוד בורח מהתחייבויות, אהוד בורח מהדתיים ועוד הקשרים צולעים אחרים) בקריצה תמידית לעבר אותם פצועים שלא פונו משדה הקרב.

לא אשכח את נאומו של ביבי לתומכיו לאחר שברק הודיע שלא ישתתף בעימות - "אהוד לא בא. אהוד ב... ב... ב..." (הקהל משולהב: "ברח!").

רגע אחר שלא ישכח, הוא הפרגון הנפלא של אריק שרון לעמיתו השמאלני לאחר שהתברר שזה ניצח בבחירות: "אני רוצה לברך את אהוד ברק על בריחתו". נפלט לו.

יוני
דעה נוספת 671
אבל מי שהתחיל את הכל היה צחי הנגבי - הוא היה זה שהמציא את מטבע הלשון הזה, ששימש את הליכוד לאחר מכן.
(למרות שהנגבי טען כי השתמש בו לפניו עיתונאי כלשהו ששמו פרח מזכרוני)
דעה נוספת 861
צר לי, אבל זכויות היוצרים על ''אהוד ברח'' שמורות ליוסי שריד, לאחר ההצבעה על חוק ההמרה, שבה נמנע ברק מלהגיע.
דעה נוספת 862
יונה אברושמי רצח את אמיל גרינצוויג, איש שלום עכשיו, בעת הפגנה בפברואר 83'. המסיתים היו אריאל שרון ו(ראו זה פלא) צחי הנגבי, אולי האדם המתועב ביותר בפוליטיקה הישראלית לדורותיה.

ישראל קסטנר, איש מפא"י, נרצח בשנת 56, (אם זכרוני אינו מטעני), על ידי אנשי ימין. עתונות הימין השתתפה בהסתה; חבר חירות, שמואל תמיר, האשים את קסטנר בבגידה; והשופט בנימין הכהן, לימים חבר כנסת מטעם חרות, קבע כי "קסטנר מכר את נשמתו לשטן". נמצאו פטריוטים דגולים שתירגמו את הקריאה לשפת האקדח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים