אפשר לרמות בעזרת האמת 560939
קחו לדוגמה את הערכת הנזקים שגדלה דרמטית לעומת העבר: מישהו חשב שאולי זה בגלל עליית הערך של הנכסים שנהרסו? או סרטים שמראים קרחון מטמוטט לתוך הים. נורא, לא? רק שהאמת היא שזה טבעם של קרחונים מאז ומתמיד: הם גולשים מההרים וסופם שהם נופלים לים. אבל סרט כזה מבהיל את מי שלא מתמצא ויוצר רושם שה"התחממות הגלובאלי" מחסלת את הקרחון. או דוב קוטב ששוחה בים. נורא! כבר אין לו קרח לרבוץ עליו. רק מה, הדובים רגילים לשחות, וכך הם עוברים מקרחון לקרחון.
אפשר לרמות בעזרת האמת 631273
נכון. קרחונים שסמוכים לחוף נשפכים ברובם אל תוך הים, זו למעשה זרימה איטית שדומה באופיה לזרימת נהרות אל תוך הים.

בינתיים כל נבואות האימים לא התרחשו. קצב ההמסה של הקרחונים נותר איטי מאוד, גובה פני הים עולה בערך ב 3 מילימטר, כל שנה , כבר עשרות שנים (כולל 13 השנים מאז פירסום מאמר ההפחדה למעלה). בקצב הזה פני הים יעלו במטר תוך 333 שנה בערך, שום אסון לא צפוי בגלל עליה זו של פני הים.

אגב, כמות המשקעים בארץ ישראל גדלה בקצב איטי ולא יורדת כפי שהפחידו אותנו באחד המאמרים למעלה. הסיבה לעליה במשקעים היא האבק האורבני שהולך וגובר ומשמש כגרעיני עיבוי לטיפות משקעים. מצד שני, האוכלוסיה בארץ ישראל גדלה ויתכן שהגידול הצנוע במשקעים נופל מהגידול באוכלוסיה (לכן צפויות לנו צרות ללא התפלת מים, ההתפלות מתקדמות יפה בינתיים).

לגבי מי ששאל לגבי איבוד האוזון. האוזון הוא חומר מתחדש שנוצר מחמצן שמופצץ כל הזמן על ידי הקרינה האולטרא סגולה הסולרית או משהו דומה (לא זוכר בדיוק מה סוג הקרינה המייצרת). כמות האוזון גדלה בקיץ וקטנה בחורף, בתאימות לקרינה הסולרית. מזה עשרות שנים אין יותר גידול בחור האוזון.

לגבי גובה הקרחונים בגרינלנד. לא יודע מה חשבון הנפח המדוייק של הקרח בגרינלנד אבל יודע שחלק ניכר מגרינלנד נמצא מתחת לפני הים.
אפשר לרמות בעזרת האמת 631284
השנים האחרונות לא היו גשומות במיוחד (השנתיים האחרונות: מתחת לממוצע). הסיבה היחידה שהפסקת לשמוע את פרסומות "ישראל מתייבשת" היא התפלת המים.

התדלדלות שכבת האוזון ("החור באוזון") נבלמה עקב פעולות נמרצות בשנות השמונים. אבל למרות זאת השכבה לא חידשה עדיין את ימיה כקדם:
גרינלנד הוא אי ולכן לא נמצא מתחת לים (להבדיל משאר ארקטיקה).
אפשר לרמות בעזרת האמת 631297
לגבי הגובה של ארקטיקה. לא ראיתי פירוט מספרי אבל לפי מפה טופוגרפית של גובה הקרקע בוויקיפדיה אנגלית - 10 אחוז עד 15 אחוז מהקרקע של גרינלנד נמצא מתחת לפני הים. מאחר והחלקים השקועים ממולאים בקרחונים הריהם שווי ערך ליבשה מבחינת הצפת מי ים.

המשקעים בשנתיים האחרונות בישראל לא מלמדים על הממוצע הרב שנתי של המשקעים (שכאמור גדל מעט בהדרגה).

טענה כאילו האוזון בעבר הרחוק היה רב יותר מאשר ההווה מבוססות על *כלום*. פשוט לא היו רישומים שיטתיים בעבר הרחוק של כמות האוזון באטמוספירה. אם זכרוני אינו מטעה אותי רישומים שיטתיים של כמות האוזון החלו בערך רק בתקופת הלוויינים. לא מן הנמנע שהיה חור באוזון מאז ומתמיד רק שלא היו אז מדעני אקלים שמדדו אותו והפחידו אותנו.
הימנעות מאירסולים ודומיהם (מפרקי אוזון לכאורה) - לא עולה כסף רב; לכן לאף אחד אין ענייין גדול היום לשנות את המצב.
אפשר לרמות בעזרת האמת 631314
אני רק ניטפוק- CFC (המכונים פריאון) הם לא מפרקי אוזון לכאורה אלא בפועל. זו כימיה.
אפשר לרמות בעזרת האמת 631441
הכימיה הבטוחה זו כימיה במעבדה. הכימיה בתנאי אקלים יותר מסובכת וקשה לוודא אותה.

לקח כמדומני 10 שנים בין ההשערה הראשונית בשנת 1973 פלוס מינוס (שאומתה כנראה במעבדה) לבין אימותי אקלים (במיוחד בעננים מסויימים מעל הקוטב הדרומי) בשנת 1983 פלוס מינוס - כל זאת כדי להגיע למסקנה שהכימיה הנ"ל פועלת גם בתנאי האקלים של הקוטב הדרומי.

בקוטב הצפוני הכימיה הזו לא פועלת, כנראה משום שהטמפרטורה של העננים המפרקים *גבוהה מדי*. יתכנו עוד גורמים לכשלון הפירוק בקוטב הצפוני , כגון משטר רוחות ציקליות ייחודי לקוטב הדרומי ולא לצפוני. אולי יש עוד סיבות לאי פירוק בקוטב הצפוני שלא ידועות (כי כאמור הכימיה בטבע מסובכת בהשוואה לכימיה במעבדה).

בכל מקרה, כאמור לעיל. גם אם אין בטחון של 100 אחוז באמינות הכימיה המשוערת בטבע (בהקשר לאוזון), הרי מדובר בהטלת מיגבלות *שאינן יקרות מדי* לציוויליזציה. זה בהבדל משאלת שריפת דלק פוסילי, שהפסקתו יקרה מאוד (לכן יש התנגדות חזקה לדרישה להפסיק שריפת דלק פוסילי).

אפשר לרמות בעזרת האמת 631444
הקישור שהבאת מראה איך בכל התנאים אטומי הכלור הבודדים שמתפרקים מה CFC מפרקים את האוזון בתהליכים שונים. לא ראיתי שמודגם שם תהליך שבו האוזון לא מפורק על ידי הכלור.
אפשר לרמות בעזרת האמת 631319
הימנעות מהם לא עולה רק ''כסף''. הפראון הוא גז נוח יותר לשימוש ובטוח יותר מאשר מחליפיו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים