בתשובה ליניב נעמן, 05/06/00 23:22
קשקושים! 5610
א. בעזרת מכונית ניתן לדרוס בני אדם. בעזרת רובה ניתן להרוג די בקלות. אם תיתן לי את האופציה למות במעיכה תחת משאית, בניקוב ע"י כדורי רובה או בהעלמות כתוצאה מאינטראקצית חומר אנטי חומר, אני לא חושב שהייתה לי העדפה מסוימת. מכיוון שהטכנולוגיה המודרנית נתנה לנו כבר כלי הרג יעילים זולים ונוחים לשימוש. לא תהיה משמעות לכלי נוסף שמבוסס על טכנולוגיה כל כך מתקדמת (ולכן יהיה יקר בהרבה מה m-16a הישן והטוב). בכל אופן, ניתן להרוג בני אדם באמצעות מכוניות (וזה קורה בתדירות גבוהה יותר מאשר ע"י כלי נשק ייעודיים) האם היית מעלים את תעשיית הרכב? באמצעות זרם חשמלי ניתן להרוג או לענות אנשים האם היית מוותר על השימוש בחשמל כדי למנוע שימושים פושעים בו?
השימוש בטכנולוגיה הוא דבר נפרד מהטכנולוגיה עצמה. כמעט לכל דבר ניתן למצוא שימושים לא מוסריים.
ב. גם בעניין המסע בזמן, אני חושב שהרבה לפני שנוכל לשלוח אנשים אחורנית בזמן, יתרכז המחקר הניסיונות לקלוט חלקיקים שקפצו פיקו שניות אחורנית בזמן. המסע אחורה הוא כלי טכנולוגי שראוי שלא יפותח. התיאוריה המדעית שמאפשרת אותו (כפי שהועלתה במאמר שפורסם כאן בעבר) ראויה גם ראויה ולו רק מכיוון שהיא שופכת אור חדש על טיבעו של אותו הזמן.
תאר לך מצב שבו יוכל היסטוריון להציץ בחלון אל ימי הביניים ולראות את האירועים שאותם הוא חוקר כפי שהתרחשו במציאות. אני חושב שזהו כלי מרתק שיכול לתרום רבות לעולם שלנו.
קשקושים! 5814
ישנם גם חסרונות... אם היסטוריון יכול להציץ בחלון ולראות אירועים מימי הביניים, אולי הוא גם יכול להציץ אל המקלחת של השכנה ולראות אירועים מלפני שעתיים?

(מקור הרעיון: אסימוב, בספר "גדול ורחב הוא העולם" אם אני זוכר נכון).
זה רעיון. 5828
אתה צודק. יש להוציא איסור גורף על אמצעים שמאפשרים לבני אדם לראות דברים. נתחיל בטלסקופים ומשקפות ואז כשנסיים עם האמצעים האופטיים נחסל את מחקר הזמן.
קשקושים! 8698
סליחה על (א) חוסר הרלוונטיות ו(ב) העיכוב בתשובה.

את "גדול ורחב הוא העולם" אף פעם לא הצלחתי למצוא, למרות שאני כמעט בטוח שראיתי שהוא קיים בעברית. אני זוכר נכון? הוא קיים? אם כן, יש לך מושג איפה אפשר למצוא אותו?
קשקושים! 8813
א. קיים בעברית, בוודאות.

ב. העותק היחיד שראיתי מיימי שכן בספרית בית-הספר היסודי "בן-גוריון" בנתניה, לפני יותר מ- 17 שנה.

ג. נסה את "חנות הספרים של איתמר", במושב צרופה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים