בתשובה ליובל נוב, 07/01/11 12:22
תו השעה - חידת פנדר רודס 561096
שיר אחר של כוורת?
תו השעה - חידת פנדר רודס 561114
לא, זה לא זה. את "זאת שמעל לכל המצופה" באמת כתב והלחין דני סנדרסון, אבל בשביל הגשש החיוור, ולא בשביל כוורת. אני לא אתפלא אם הנגנים בהקלטה המקורית של הגשש הם באמת חברי כוורת - הסגנון לגמרי מתאים, ואם אני זוכר נכון, סיבוב ההופעות האחרון של כוורת היה במשותף עם הגשש. יש שם באמת הרבה פנדר רודס, ואפילו הסולם אותו סולם, אבל כאמור, זה לא זה.

השיר שאני שואל עליו הוא שיר מוכר למדי, בטח שעבור ילידי שנות ה-‏70, אבל הפתיחה שלו משום מה פחות מוכרת. הנה עוד כמה שניות ממנו. מישהו מזהה עכשיו?
תו השעה - חידת פנדר רודס 561149
לא :-/
תו השעה - חידת פנדר רודס 561153
גם אני לא (שלא תחשוב שאף אחד לא מקשיב).
תו השעה - חידת פנדר רודס 561161
וואלה לא יודע.

אבל המורה יש לי שאלה,
יש צליל גיטרה משנות השמונים (כמו כאן החל מ 2:47) שאני לא יודע למה לשייך אותו- זה לא נשמע לי כמו אקוסטית, ולא ממש חשמלית. אבל זה צליל שמתקשר לי חזק לתקופה. נא עזרתך.
תו השעה - חידת פנדר רודס 561165
לא יכולת למצוא שיר פחות מאוס בשביל להדגים אתו את הצליל? :-)

זו גיטרה חשמלית, ללא ספק, מן הסתם מהסוג שנקרא hollow body - כלומר גיטרה חשמלית חלולה, עם תיבת תהודה אמיתית, שמצויידת בפיק-אפים של גיטרה חשמלית רגילה. הנה ג'ורג' בנסון מנגן את breezin בהופעה עם גיטרה כזו ועם צליל דומה. יש גם שני קלידנים, כל אחד גם עם פנדר רודס וגם עם קלווינט.

הצליל הזה פרח הרבה לפני שנות השמונים. השורשים שלו הם בשנות החמישים והשישים, ואולי אפילו לפני כן, אצל גיטריסטים כמו ג'ו פאס, טל פארלו, ברני קאסל, וכמובן ווס מונטגומרי האחד והיחיד. מונטגומרי הוא גם זה שהמציא, או לפחות פרסם, את טכניקת הנגינה בגיטרה באוקטבות מקבילות (שמופיע בסולו של "הלו" שקישרת אליו ב-‏3:02). הנה הוא מבצע את Eleanor Rigby של הביטלס מההתחלה עד הסוף בטכניקה הזאת; ביצוע די צ'יזי, אבל ממחיש יפה את הצליל שמתקבל ממנה.

עוד קטע עם הצליל ששאלת עליו הוא It doesn't matter של ספיירו ג'יירה (הזכרתי אותו פעם בתגובה 197981). הצלילים הראשונים של הקטע הזה היו פעם האות של אחת מתוכניות הבוקר ברדיו, אבל אני לא בטוח איזו. מישהו זוכר?

את התשובה לחידה אחשוף בהמשך היום, אם היא לא תיפתר עד אז. האמת, אני מופתע שעוד לא פתרו אותה - ברור לי שאפופידס, ברקת ואלון מכירים היטב את השיר, ומן הסתם גם אתה.
תו השעה - חידת פנדר רודס 561192
נשמע כמו ''אהבה יומיומית'' של יהודית רביץ.
תו השעה - חידת פנדר רודס 561220
והתשובה היא... "שירי ילדות" של עוזי חיטמן ("אני זוכר שירים בגן, כשהייתי ילד...") מפסטיבל 1978. איכשהו רק השבוע גיליתי שהתווים הראשונים בפתיחה הם אחד לאחד התווים הראשונים בפתיחה של "שיר המכולת" (רק טון אחד למטה).
תו השעה - חידת פנדר רודס 561230
זה היה מפתיע! לא הייתי עולה על זה, למרות שאת השיר אני מכיר היטב (עד כדי הפתיחה).
תו השעה - חידת פנדר רודס 561254
קטעים. לגמרי לא זכרתי את הפתיחה. היא לא לגמרי זהה למכולת, נכון? במכולת יש רק שני אקורדים, כאן שלושה.
תו השעה - חידת פנדר רודס 561264
כמובן. התכוונתי לתווים הראשונים עוד לפני שנכנסת התבנית השלישית, כלומר לתווים שבקישור הראשון שהבאתי.
תו השעה - חידת פנדר רודס 561362
בדיוק מה שאמר אפופידס!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים