בתשובה לאייל סתם, 21/01/11 12:37
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562320
למלחמת אירן עירק אחראית בעיקר אירן שהיא מדינה איסלמית דתית ולכן ניתן להוציא אותה מחוץ למשוואה. השוני בין הכורדים לעירקים הרבה יותר גדול מהשוני בין הפלשתינים לירדנים, בכלל לולי הציונות כנראה לא היה ביניהם הבדל כלל. שים לב שהשאלה היא לא האם האזור היה אלים אלא האם הוא היה אלים יותר, כל המאורעות שציינת היו קורים איתנו או בלעדינו. ההבדל הגדול הוא שלא היתה פה מדינה שאינה ערבית ואינה איסלמית ששולטת על מקומות קדושים.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562323
אני חושב שזה עניין של מזל, קשה לנחש האם מדינה X תסבול מחוסר יציבות ואלימות (בין אם פנימית או חיצונית), בעיראק הייתה\יש אלימות‏1, בירדן כמעט ואין‏2, בלבנון יש אלימות, במצרים לא, בסודן יש, בלוב לא, באלג'יריה כן, בתוניס לא (האלימות לאחרונה היא זניחה). אז קשה לחזות מראש, מה שכן אנחנו יודעים, זה שכל הסכסוכים שציינתי היו\הם אלימים יותר מהסכסוך הישראלי ערבי. אז בהסתמך על הסביבה, הייתי שהסיכוי למדינה יותר יציבה ופחות אלימה הוא בערך חצי... קשה לדעתי למצוא תוקף לאמירה "שם הרי יש יציבות ופחות אלימות מפה" בהסתמך על המדינות הסובבות אותנו ("שם").

1 גם חיצונית (איראן, כווית) וגם פנימית (כורדים).
2 וזאת שכן, הייתה קשורה אלינו, אז נזניח.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562382
סתם בשביל דוגמה קח את אזור חיפה. ניקח מקרה יחסית סביר, יש מרד נגד השליטים החדשים (נניח סוריה) ובתור עונש אסד מחליט להרוס את העיר הכי גדולה. סביר להניח שלאחר מכן תהיה יציבות ולא יהיו עוד מרידות או דיכויים. בסך הכל מתו 13 אלף אנשים (מליד). אתה מבין את הפרופורציות?!
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562390
לא הבנתי מה אתה רוצה להגיד.

אבל בכל מקרה, למה "סביר" שתהיה יציבות? לפעמים יש יציבות, לפעמים המרד מדוכא ומתחדש אחרי X שנים (5, 20 או 100), ולפעמים כמה שאתה לא רוצח אתה לא מצליח לדכא את המרד, הכל תלוי במקרה, ואפשר להביא דוגמאות לכל אופציה.
אני רוצה לפצל את ההצבעה שלי 562393
כי בשלוש מתוך 4 המדינות הרלוונטיות יש יציבות, אני לא מבין איך בהוספה של שטח לא גדול במיוחד ולא מאוכלס במיוחד נראה לך שההיסטוריה תשתנה.

כשאני רואה שאלה בהיסטוריה אלטרנטיבית אני משתדל לא לחשוב במונחים של כאוס אלא כמה שיותר ישר. העובדה שאחרי ספטמבר השחור לא היו מרידות מהסדר גודל הזה מלמדת אותי שגם בשטח ישראל זה היה עובד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים