מהפיכת קרטון? 563294
בערוצי חדשות כלכליים (למשל בלומברג) מופצת תיאוריה שלמעשה ההפיכה במצרים היא סוג של פוטש פנים-צבאי, שבמסגרתו ראשי הצבא מנסים להכריח את המפקד העליון הנוכחי (מובארק) למנות כיורשו את אחד הגנרלים הבכירים (למשל עומר סולימן) במקום את בנו גמאל, שלא צמח באופן אינטגרלי מתוך שורות הצבא.

הטענה היא שהצבא מנהל בפועל את מצרים מאז מהפכת הקצינים שהעלתה את נאצר לשלטון, ושלמדינות המערב יש אינטרס שהעברת השלטון תמשיך להתבצע באופן מסודר בתוך הצבא, כפי שקרה עד היום (בשרשרת המנהיגים נאצר-סאדאת-מובארק) ולא בירושה, או בבחירות דמוקרטיות.
זו בערך הייתה הערכה שלי ביום שישי (פוטש בשיתוף אמריקאי) 563298
מלבד הצבא יש גם אליטה כלכלית שמתפרנסת יפה מהמשך שלטון במתכונת הישנה. הבעיה היא שמוברק הזקן נידבק בכסא, לא טיפל טיפול מינימלי בשכבות החלשות אינו מסוגל להתמודד מול איומים אירנים ומוסלמיים בכלל, לכן הגיע הזמן לסלק אותו (בהסכמה בשתיקה של האמריקאים).

יתכן שהמצב ייצא משליטה, כי החיילים הזוטרים בצבא שייכים לאותו מעמד של המפגינים (לכן לא ששים לפתוח באש). במקרה כזה תיתכן דיקטטורה צבאית גלויה לשנה-שנתיים שתסלק את מוברק משלטון בפועל (אולי תותיר אותו כנשיא חסר סמכויות כדי להוציא אותו בכבוד מהשלטון).
זו בערך הייתה הערכה שלי ביום שישי (פוטש בשיתוף אמריקאי) 563305
אין איומים איראניים על מצרים. האיומים המוסלמיים ניזונים בעיקר מהמחדלים הקשים בתחום הכלכלי-חברתי. שוד של עושר המדינה והזנחה כללית של האכרים המצריים והמעמד הבינוני-האקדמאים.
זו בערך הייתה הערכה שלי ביום שישי (פוטש בשיתוף אמריקאי) 563310
ומי שציני במיוחד יאמר שהעברת שני הגדודים לשארם א-שייח נועדה לוודא שמובארק יישאר שם...
זו בערך הייתה הערכה שלי ביום שישי (פוטש בשיתוף אמריקאי) 563318
משקיף ציני אחר יכול לציין שבשיא המהומות ברפיח דאגו שלטונות החמאס בעזה לוודא שהמעבר סגור.

זו בערך הייתה הערכה שלי ביום שישי (פוטש בשיתוף אמריקאי) 563364
אכן, מסתבר ששערי גן העדן נותרו סגורים (מבפנים). איפה בוב דילן‏1 כשצריכים אותו?
_______


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים