לוגיקת פלצבו 563990
יש איזו לוגיקה מוזרה ומפתיעה לפלצבו. הזכירו כאן טענות שפלצבו יכול לעזור במקרים מסוימים גם כשיודעים שזה פלצבו. בעצם, מדוע לא? "אפקט הפלצבו" אומר שהאמונה כי טיפול כלשהו עוזר (נניח, לפריחה מסביב לעין), עוזרת, בלי תלות במהו הטיפול - וקיומו של האפקט הוכח. אז אם נצא רגע מהנחה שכדורי קמח יעזרו גם לנו נגד פריחה מסביב לעין, בזכות אותו אפקט פסיכולוגי, ואכן ניקח כדורי קמח, הרי שנמצאנו לוקחים טיפול שאנחנו מאמינים שעוזר - ואז הוא יעזור! ואז הצדקנו את ההנחה! ומכיוון שאפשר לחזות מראש שההנחה תאושש, הרי שזו מראש לא סתם הנחה בעלמא, אלא אמונה מוצדקת!

עשיתי כאן איזה צעד מפוקפק - עברתי מ"נצא מהנחה" ל"אנחנו מאמינים"; בלוגיקה אולי אין הבדל בין הנחה לאמונה מבחינת מה שאפשר להסיק מהן, אבל בפסיכולוגיה אולי יש; אולי אפקט הפלצבו זקוק לאמונה מוצקה ולא להנחה מותנית. אבל גם אם אי אפשר להרים את המהלך הזה על טהרת שרוכי נעליו, נראה שמספיק שמישהו משכנע יזרע את זרעי האמונה (למשל, יכתוב באייל הקורא שמחקרים מראים שבמקרים מסוימים פלצבו יכול לעזור גם כשיודעים שזה פלצבו), והיא תתחיל להצדיק את עצמה.

כמובן שיש לזה השלכות יותר משעשעות: אם אנחנו מצליחים להחזיק את אפקט הפלצבו עם קלפים גלויים, אז ברור שאפשר לצמצמם מהמשוואה את הקמח. יש לי פריחה מסביב לעין? עלי פשוט להאמין שאמונה זו תעזור נגד הפריחה, ומייד האפקט יעבוד עבורי. ואז, למה לחכות בכלל שתהיה פריחה? עלי להאמין, יום יום ושעה שעה, שאמונה זו תחזיק אותי בריא עד כמה שהפסיכולוגיה מאפשרת - ואז זה מה שהיא תעשה!

אגב, פלצבו יכול לעזור במקרים מסוימים גם כשיודעים שזה פלצבו.
לוגיקת פלצבו ורגשות 563995
אפשר להתסכל על זה גם מנקודה אחרת. מכיוון שרפואה אלטרנטיבית בכלל והפלצבו בפרט תלויים באמונה - באופן יותר מפורש ובמינון יותר גבוה ממה שמקובל ברפואה - הרי שיש כאן אלמנט שלילי ממשי. בנוסף לעובדה שהאדם זקוק לטיפול משום שהוא סובל מבעיה מספיק רצינית, הוא צריך גם להאמין במודע ובמכוון שסוג הטיפול הזה יעזור לו. אם הוא לא עוזר בכלל ושההנחה היא שפלצבו רק עוזר זמנית ובצורה שטחית, הרי שהחולה צריכה עכשיו להתמודד עם רגשות אשם. היא יכולה לחשוב עכשיו שהטיפול לא השיג תוצאות לא בגלל סיבות חיצוניות שאינן בשליטתה, כמו טיפול לא מתאים או חסר ערך, אלא בגללה עצמה, בגלל מבנה אישיותה או חלילה חוסר יכולתה להביא את עצמה לכלל אמונה מספקת. כך שעכשיו נוסף לה קושי פסיכולוגי של התמודדות עם רגשי אשם בנוסף לקושי להתמודד עם הבעיה הרפואית.
לוגיקת פלצבו ורגשות 563996
...שנאמר, ''הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים''...
לוגיקת פלצבו ורגשות 564041
אמרו את זה קודם[*]
וכמו כן אמרו שאם כדאי להאמין במשהו, כדאי יותר להאמין במשהו שעובד
[*] וגם את זה. http://he.wikisource.org/wiki/%D7%A7%D7%98%D7%92%D7%...
לוגיקת פלצבו 564020
אני לא בטוחה שיש הוכחות מחקריות אובייקטיביות לכך שאפקט הפלסיבו עוזר.

לדעתי המחקרים מתבססים על דיווח של החולה - למשל אדם שסובל ממיגרנות עשוי לדווח שעוצמתן ירדה, כלומר לא הכאב בעקבות המחלה פחת אלא החוויה של האדם את הכאב.
לוגיקת פלצבו 564044
אופס, תגובה 564033 היתה צריכה להשתרשר כאן.
לוגיקת פלצבו 564161
אני לא חושב שיש תחום רפואי בו לא תועדה השפעת הפלסבו. וכן, מדובר על החלמה מהירה יותר. לא רק תחושה סובייקטיבית.
וספציפית בנוגע לכאב, אין הבדל בין האמירה ''הכאב פחת'', ובין ''חוויית הכאב פחתה''. הכאב הוא בהכרח סובייקטיבי. אדם לא יכול לדמיין שכואב לו. אם הוא חושב שכואב לו, הרי שכואב. יתכן שאין סיבה פיזיולוגית לכאב, אבל הכאב עדיין יהיה אמיתי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים