בתשובה לצפריר כהן, 18/02/11 21:39
המחשה יפה 564397
תלוי איך אתה מגדיר מדהים. בשוודיה יש פערים קטנים באופן משמעותי. זה לא שאין פערים, אבל הם הרבה פחות משמעותיים. ראה, למשל, הנתונים שפה: http://www.scb.se/statistik/HE/HE0103/2007A02/HE0103... (עמ' 13).
המחשה יפה 564411
מה שאני טוען הוא שבדך ההצגה הזו גם הפערים בשוודיה יראו גדולים מאוד. ולכן דרך ההצגה הזו לא תורמת הרבה.
המחשה יפה 564421
הכל יחסי. כאמור, ההצגה הזו היא פשוט המחשה של מדד ג'יני. אם אתה בקטע של מידע רציני ולא המחשות שפונות לרגש יותר מאשר לשכל, לך על זה.
המחשה יפה 564428
אבל זה בדיוק מה שאני טוען: היא מציגה את כל הארצות כגרועות באותה מידה.

לדוגמה, אם אני אציג באותה גרף את המרחק לשמש ולאיזשהו כוכב אחר, זה לא יהיה ממש משנה על איזה כוכב מדובר. המרחק לכוכב יהיה "אסטרונומי" (עצום, בלתי־נתפס).

המסקנה שלי מההצגה הזו תהיה "<ברזיל|ארה"ב|קנדה|שבדיה|הכנס מדינה רצויה> היא בעלת חוסר שוויון נוראי".
המחשה יפה 564471
אולי אני קצת נסחף כאן אבל ייתכן ויש גם עניין של מקובלות חברתית, להדגים עניינים כללים הקשורים אפילו במישרין לכשלונות או לתביעות ערכיים‏1, על ארה"ב, ישראל, ובמקרים מסויימים גם בריטניה. אם היתה מופיעה בדוגמא שבמאמר מצרים, תאילנד או שוודיה, הדבר עשוי להתפס כעוינות שאינה במקומה.

1 נכון שנשמע כאילו צריך היה להיות "ערכיות"? כנראה באג שמיעוּת בשפה.
המחשה יפה 564487
אמממ... ברצינות? מצרים, תאילנד או שוודיה? מדד הג'יני של מצרים נמצא בערך בין שוודיה לארה"ב, ותאילנד משתווה פחות או יותר למצב בארה"ב. באופן כללי, המצב בעולם השלישי הרבה יותר גרוע מאשר העולם המערבי (למעט ארה"ב, כאמור), כשהמדינות הגרועות ביותר נמצאות בדרום אפריקה (כולל מדינת דרום אפריקה עצמה).

הספר המקורי של פן, זה שממנו לקוחה ההמחשה הזו, נכתב, עד כמה שאני מצליח להבין, כספר לימוד, וכוון לתלמידים אירופאיים. כשנכתב, אנגליה וארה"ב היו בראש טבלת המדינות הבלתי שיוויוניות במערב, ולכן הוא תיאר את מצב העניינים באנגליה. אני לא חושב שאם הוא היה מתאר את הולנד (מדינתו שלו) הוא היה נתפס כעויין במיוחד.
ואף אחד לא מדגים כשלונות ערכיים על ישראל חוץ מישראלים. בוא ננחש למה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים