בתשובה לדב אנשלוביץ, 03/03/11 15:57
מדע אלטרנטיבי 564954
אתה מודע לזה שתורת ניוטון ותורת איינשטיין מנוגדות אחת לשניה, כן?
כל תאוריה מדעית היא תאוריה מדעית. אם אתה רוצה "לפצל שערות" כמו שאומרים באנגלית, אז אף תאוריה לא "הוכיחה את עצמה", בטח שלא זו של ניוטון (שהוכחה כלא נכונה), ואפילו לא זו של איינשטיין, כי זה בלתי אפשרי לוגית להוכיח תאוריה מדעית, רק לאשש אותה. במבחן הזה, תאוריית האבולוציה עמדה בלא מעט מבחנים. עצם הגילוי של הדנ"א הוא ניבוי שנבע מתוך תורת האבולוציה. ממצאים רבים אחרים שנתגלו לאורך השנים התאימו להשערות שנוסחו על בסיס תורת האבולוציה. עד כמה שתורה מדעית יכולה להיות מוכחת, תורת האבולוציה הוכחה. האם זה אומר שלא יהיו שינויים ותיקונים - אפילו מהפכות כמו המהפכה של תורת היחסות? לא. אבל אף תאוריה שתחליף את תורת האבולוציה, אם תהיה כזו, לא תוכל שלא להתמודד עם כל הממצאים שהתגלו עד היום שאיששו את הטענות שבבסיס התאוריה. כל תאוריה חלופית שכזו תאלץ להתמודד עם שאלת הקרבה הקיצונית בין האדם לבין הבונובו והשימפנזה. למעט התערבות אלוהית, קשה לי לראות איך הדבר יעשה בלי להסתמך על קרבה משפחתית ניכרת.
מדע אלטרנטיבי 564956
תורת איינשטיין אינה מנוגדת לתורת ניוטון. כל תורה מדוייקת בדיוק שמוגדר בתוכה, ואף תורה אינה מושלמת.
מדע אלטרנטיבי 564957
למעשה, תורת ניוטון היא מקרה פרטי של תורת איינשטין - היא מדברת על מהירויות נמוכות בהרבה ממהירות האור.
מדע אלטרנטיבי 564959
תורת ניוטון מדוייקת רק עבור חלק מהיקום. אם מנסים ליישם אותה עבור חלקים אחרים מן היקום (למשל, עולם החלקיקים) היא מתפרקת. זו בדיוק הסיבה שהיה צריך לפתח תאוריה חלופית, כזו שתסביר גם את הממצאים שאיששו את התורה הניוטונית, אבל גם את אלו שהפריכו אותה. התורה הניוטונית נותרת קירוב מספיק טוב בשביל אותם חלקים מהיקום שהיא רלוונטית לגביהם, אבל ההסבר שבבסיסה שגוי.
מדע אלטרנטיבי 565001
תורת היחסות הפרטית סותרת לחלוטין את המכניקה הניוטונית. למרות זאת, במהירויות נמוכות (יחסית למהירות האור), מכניקה ניוטונית מהווה קירוב טוב ליחסות פרטית.

כלומר, יחסות פרטית מהווה קירוב טוב יותר של המציאות בכל תחום שנמדד עד היום (יחסית למכניקה ניוטונית), זה כמובן לא אומר שהיא מושלמת.
מדע אלטרנטיבי 565008
איזה חוק משלושת חוקי ניוטון תורת היחסות הפרטית סותרת ?
עד כמה שזכור לי מלימודי (מלפני יותר משלושים שנה) פיתוח משוואות התנועה בתורת הייחסות הפרטית דווקא מתבסס על החוק השני של ניוטון.
מדע אלטרנטיבי 565020
שלושת חוקי ניוטון פועלים במצב בו הזמן קבוע לכל צופה ואין מהירות סופית מקסימלית (פועל יוצא הוא אדטיביות המהירות). לכן במכניקה ניוטונית, אם אני נוסע מרחק של מאה ק"מ ברכבת שנוסעת במאה קמ"ש, השאלה היחידה היא מתי אני אגיע (בעוד שעה), ולא מתי אני אגיע לפי השעון שלי (בעוד פחות משעה) או של חברי בתחנה (בעוד שעה).

פורמלית, אתה תפתור את השאלה הזו ע"י הצבה במשוואה היוצאת מהחוק הראשון (בגרסתה הפשוטה נטולת התאוצה)
V=dr/dt -> Vt=r -> t=1h
שזו כאמור תשובה שגויה עבורי.

יש גם את העניין של השינוי במסה שלא מוסבר ע"י F=ma (אצל ניוטון המסה לא משתנה, אצל אנשטיין כן), אבל אני לא נכנס לזה כי יש גם כאלו שמלמדים יחסות מבלי לשנות את המסה, אלא ע"י הוספת פקטור.
מדע אלטרנטיבי 565022
מעניין שמה שזכרתי כתוב בפוש בערך "תורת הייחסות הפרטית" בויקיפדיה, בתת הסעיף "כח ומשוואות התנועה". כתוב שם בפרוש: "החוק השני של ניוטון אומר ש. . . (כאן מופיע החוק כמשוואה -ד.א). . . וזהו הבסיס למשוואות התנועה גם בתורת היחסות הפרטית.
זה, ובעצם גם מה שכתבת עכשיו מראה שמדובר ב"שיפור", אבל האמירה "סותרת לחלוטין" מוגזמת בעליל.
אני יכול לנחש שגם תורת היחסות הכללית (שבה כבר ממש אין לי שמץ של מושג) כנראה לא "סותרת לחלוטין" את תורת הייחסות הפרטית.
מדע אלטרנטיבי 565028
כתורות מתמתטיות הן סותרות אחת את השניה בדיוק כמו ש
2+2=4.00001
סותר את
2+2=4.
מדע אלטרנטיבי 565051
אם נוסיף למה שאמרת, שמדובר במודלים לתאור של הטבע, תשובתך הינה תשובה מצויינת לאלמוני המזוהה, שעמו התווכתי ולא לי.
מדע אלטרנטיבי 565053
אגב הדוגמה שהבאת מזכירה לי את ההלצה:
מהנדס (מהדור שלי) חישב באמעות סרגל חישוב כמה הם 2*2 וקבל את התוצאה שלך:4.00001 . הוא חשב רגע, ואחר כך הניע בידו בתנועת "מילא" ואמר: נעגל את זה ל 4 . . .
מדע אלטרנטיבי 565057
רגע, אבל 2+2=4.00001 באמת סותר את 2+2=4. אם אני אניח ששני המשפטים נכונים, אגיע לסתירה ואוכל להוכיח שגם 2+2=100 (או כל דבר אחר).
מדע אלטרנטיבי 565058
בדיוק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים