בתשובה לרודי וגנר, 09/08/11 3:29
חשבתי כבר על עיר אחרת 578231
את הסיפור על הדר עליון שמענו כבר לפני עשור, ושום דבר לא באמת קרה.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578241
תשובות לכולם:
צעירים זורמים מלהדר עליון כבר זמן רב, אבל בשנתיים-שלוש האחרונות האזור ממש החל לפרוח (מבחינת בתי קפה, חנויות ספרים וכל מיני יוזמות מקומיות), והתפתחה גם שותפות מרתקת עם השכנים הערבים. אם אמצא את הכתבה של צ'יקי אולי אקשר אותה. מי שדיברתי אתו מהאזור טוען שהעירייה לא ממש משתפת אתם פעולה ולאו דווקא רואה בעין יפה את המיזמים שהם יוזמים באזור. כאמור, אני מדבר מרחוק כך שיכול להיות שהפרטים בידי לא מדויקים.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578339
"שותפות מרתקת" כגון זאת? http://www.news1.co.il/Archive/001-D-272354-00.html
חשבתי כבר על עיר אחרת 578420
והקשר הוא??
חשבתי כבר על עיר אחרת 578438
אותו מוסד קולינרי גזעני שכן ברח' הלל.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578485
לא היה לנו כבר דיון על המושג 'גזעני'? במקרה הזה, מאחר שלא היתה שום העדפה על בסיס אתני, נדמה לי שהמילה הנכונה היא 'מפלה'.
שנית, אני נגד אפליה מסוג זה (אם כי אני תוהה איזה שירות הייתי מקבל לו הייתי נכנס למסעדה באריאל עם חולצה של בל"ד, או למסעדה בבני ברק עם ידידה שלבושה בחולצת טי קצרה).
שלישית, כשאני כתבתי 'שותפות' דיברתי על התושבים היהודיים של רח' הלל והסביבה, ולא על מבקרים מבחוץ.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578517
האם המסעדה היתה מגרשת מתחומה גם חייל יוניפי"ל או לחילופין מלח מהצי השישי, במדים?
מכיוון שהתשובה היתה ודאי שלילית, הרי שבפירוש מדובר בגזענות.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578518
נניח שהיא לא היתה מגרשת חיילי יוניפי''ל והצי השישי, זו עדיין אפליה - נגד צה''ל - ולא גזענות. גם בהגדרה רחבה של גזענות, כפי שמקובל במקומותינו - כולל דת, לאום, וכאלה - חיילי צה''ל אינם ''גזע''.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578519
אפליה כנגד חיילי צה''ל היא אמירה שלא לגיטימי שלעם היהודי יהיה כח מגן משל עצמו, ולפיכך גזענות.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578521
זו פרשנות אפשרית, אולי הכי קיצונית שאפשר. נראה לי יותר סביר לפרש אותה כאמירה שצה"ל כארגון עושה בימים אלו מעשים רעים. אם נכונה הפרשנות הגזענית, איך אתה מסביר את העובדה שהם כן מכניסים יהודים נטולי מדים?

באמת צריך לעשות את התרגיל המחשבתי עם מסעדה יהודית שתסרב לשרת ערבים שלבושים בדגל אש"ף (או החמאס)? בסדר, אתה מוזמן לטעון שצה"ל הוא לגיטימי ואלו ארגוני טרור או כאלה שרוצים בהשמדת ישראל, ולכן זה לא סימטרי, אבל אתה נכנס כאן בבירור לפרשנויות מדיניות וויכוח נראטיבים, וזה לא מספיק כדי לומר שאחד הצדדים בכמעט-סימטריה הוא טהור, והשני גזעני.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578525
1. כי אם לא, לא יהיו להם לקוחות.
2. ניתן להניח שאותה התפיסה מקבלת קיום יהודי בא"י. רק לא צבא של ציבור כזה.
חשבתי כבר על עיר אחרת 578526
התרגיל המחשבתי שלך שגוי (וכבר ענית בעצמך שארגוני טרור הם לא לגיטימיים). האם מסעדה בבעלות יהודית היתה מסרבת לשרת חייל יוניפי"ל במדים? (גם את זה אפשר לפרש כאמירה שיוניפי"ל עושה בימים אלו מעשים רעים http://archive.scoop.co.il/article.html?id=3090 )
חשבתי כבר על עיר אחרת 578543
זכור שהויכוח אינו האם ההחרמה לגיטימית או לא, אלא האם היא גזענית או לא. ודוגמת יוניפי"ל שלך מצוינת: אם מסעדה בבעלות יהודית היתה מסרבת לשרת חייל יוניפי"ל במדים, ובוא נניח, כדי לצמצם את מרחב האפשרויות, שהוא בעל מראה אירופי, מה היית מנחש - גזענות?
חשבתי כבר על עיר אחרת 578539
ראשית, אני לא בטוח בכלל שהתשובה שלילית. יש סיכוי סביר שחייל אמריקני במדים לא היה מתקבל שם באותה מידה.
שנית, מאחר שנאמר במפורש שהחייל היה מתקבל בברכה ללא מדים (גם אם היה מציג תעודת חוגר בכניסה), הרי שיש כאן התנגדות לסמלים מסוימים ולאו דווקא אפליה על בסיס לאומי. רק לשם ההשוואה (ואני יודע שאין זו השוואה הוגנת או רלוונטית בלה בלה בלה), האם היית מאשים בגזענות גם מסעדה שתמנע כניסה של מי שלובש חולצה ועליה דגל הרשות הפלסטינית/איראן/חיזבאללה/גרמניה הנאצית?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים