587461
מעניין שכרגע מוביל ''איסוף פלסטיק'', שמשמעותו האקולוגית אפס (או פחות מזה). גם ''מיחזור זכוכית'', מה שזה לא יהיה בארץ, זו פעולה חסרת משמעות היום.
587597
מחזור זכוכית זה כמדומני, אחד משניים, החזרה של בקבוקי בירה גדולים תמורת 1.3 שקלים או החזרה של בקבוקי שתייה קטנים תמורת 30 אגורות. ייצור זכוכית כרוך בהשקעת אנרגיה ובכריית חומרי גלם, מחזור בקבוקים כנראה זול יותר מייצורם מחדש (אחרת לא היו משלמים לך 1.3 שקלים) ולכן מועיל אקולוגית.

אני לובש עכשיו בגד פליס שעשוי כידוע מפלסטיק ממוחזר, כך שכנראה חסכתי ייצור כותנה איפשהוא בעולם וחסכתי משאבים של מים ואדמה לייצור הכותנה, מקום למזבלה שתאכסן את בקבוק הפלסטיק, וזיהום הקרקע ומי התהום בתוצרים של פירוק פלסטיק.
587601
"פסולת הפלסטיק כולה מהווה כ-‏15% מסך כל משקל הפסולת הביתית וכ-‏30% מנפחה ". הנפח שתופס מפעל מיחזור הוא בסופו של דבר הרבה יותר קטן מהנפח של בקבוקי הפלסטיק.
587628
השאלה הראשונה המתבקשת היא באיזה שלב ? 30% אצלי בפח? 30% במשאית הזבל? 30% כשזה דחוס באדמה? חוץ מזה, כאמור, ההנחה היסודית שחסר לנו מקום לקבור זבל, לוקה בחסר. צריך לגבות את העלות האמיתית של הטמנה לא מזיקה (אני חושב שזה קורה כבר היום, אם כי לא ברמת התושב), שזה הרבה פחות מעלות המיחזור.
587637
1.אני משער שבמשאית, אצלך זה לא מעניין אף אחד ובאתרי ההטמנה זה יותר כי הפסולת האורגנית מתכלה די מהר.

2. חסר לנו מקום לקבור זבל. הזבל מהמרכז מגיע לדודאים.

3. מהי העלות האמיתית של הטמנה לא מזיקה?
587640
1. אני בספק. מוצרי פלסטיק נדחסים טוב למדי תחת לחץ‏1. יש חומרים אורגניים שמתכלים לאט מאוד במעבה האדמה.

2. לא חסר לנו מקום לקבור את זבל, יש לנו את דודאים (ועוד אתרים רבים שיכולים להיות מפותחים בנגב, כי מדינה לא צריכה להיות מוגבלת לאתר הטמנה מרכזי יחיד).

3. איסוף, שינוע (פלוס זיהום נלווה, אולי יבנו רכבת לדודאים ?), הכנה נכונה של אתר פסולת (פשוט לאמץ תקן מתקדם, לא צריך להמציא את הגלגל). אם אני זוכר נכון, היעד של המשרד לאיכות הסביבה עמד על היטל של כמאה שקלים לטון (בעתיד), בחו"ל זה לעיתים יותר, אבל בעיקר במקומות בהם צריך להעביר את הזבל מרחקים גדולים (ואם כל הכבוד לארצנו, אין כאן מרחקים גדולים). זה אומר שהעלות של הקילו וחצי אשפה ליום שהישראלי מייצר היא כאגורה וחצי (אני חושב שזה לא כולל הוצאות פינוי הפסולת, שמאוד משתנות בהתאם לאופי הישוב). אם דיפון כפול דורש שלוש אגורות ליום, גם זה נראה לי מוצדק.

אם כבר להשית עלויות על המזהם (ואני בעד), אז במקום לגבות מס מהעיריות, שאינן יכולות לעשות דבר בנוגע לייצור האשפה של תושבי הערים, צריך לגבות את המס מיצרני האריזות (או כל פסולת לעתיד). אבל שוב, בגלל שהמס יוצא אפסי, אין בזה טעם.

1
As of 1993, U.S. landfills consist of 40% to 50% paper waste, 20% to 30% construction debris, and 1.4% disposable diapers
http://en.wikipedia.org/wiki/Landfill_in_the_United_...
אני מניח שהיום זה קצת יותר, וכאן מדובר על פסולת שהיא לא רק ביתית, אבל מכל מקום, הפלסטיק לא מאוד משמעותי לנפח האשפה המיוצרת.
587650
מעבר לשטח עצמו המשאית שנוסעת הלוך חזור 220 ק"מ לדודאים ו340 ק"מ לאפעה פולטת מזהמים (נניח פחמן חד חמצני) וצורכת דלק, מעמיסה על הכביש לבאר שבע והורסת אותו, לעומת זאת מפעל המחזור כמעט ולא משחרר פחמן חד חמצני, לא מעמיס על הכביש ולא הורס אותו.
רכבת הזבל 587677
יש שרות רכבות זבל שיוצאות מחיפה, עוצרות בחדרה ובבני ברק ומובילות אשפה לתחנת ''צפע''. משם הפסולת מועברת במשאיות למישור רותם ומוטמנת במכרות של חברת ''רותם אמפרט''.
רכבת הזבל 587770
תודה.
587771
צ"ל כמובן 15 אגורות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים