בתשובה להאייל המווקווק, 15/02/12 1:07
היתה ספריה? 591464
אגב ספריות, תוכן וזכויות יוצרים, יש גם את הפרשה המעניינת של קטלוג הספריות:
ואם כבר מדברים על השתלטות של גורמים מסחריים על תרומות תוכן: הדבר הזה קרה לא מעט פעמים בתחום התוכנה. הזכרתי בתגובה 574395 את אופן-אופיס/ליברה-אופיס ואת האדסון/ג'נקינס. סיפור דומה היה לתוכנת האזנה לרשת עם השם הנחמד Ethreal אשר עקב עזיבת התוכניתן הראשי את מקום עבודתו בחברה שלא הבינה שהשם חסר משמעות ללא תוכן, נאלצה לשנות את שמה למשהו מולצח עוד יותר: Wireshark [Wikipedia]. רוב הכותבים של תוכנת כתיבת האתרים Mambo החליטו שהתנהגות החברה ששולטת בקוד לא מוצאת חן בעיניהם, פרשו והקימו את Joomla [Wikipedia]. אני לא יודע כמה שווים היום השמות Ethreal ו־Mambo.

בתחום של ספריות (לא של תוכנה) יש משהו דומה עם תוכנה של ספריות: קוהה (Koha (software) [Wikipedia])‏‏1 היא תוכנה חופשית ניהול ספריה. היא נכתבה במקור ע"י ספריה בניו־זילנד ויש אוסף שלם של ספריות ציבוריות ושל חברות ייעוץ קטנות שמתחזקות אותה. בעקבות מיזוגים הצליחה חברה אחת לרכז בידה חלק גדול של הפיתוח וחשוב מכך: את השם. ר' מאמר משנת 2010. לא זכור לי איך הסתיים הסיפור הזה.

בתחום התוכנה החופשית יש נטייה גוברת והולכת להעביר את השליטה ב"נכסי" התוכנות (הזכויות על השם והלוגו, וכן זכויות היוצרים, אם יש צורך בכך) לעמותה עצמאית כדי לקבל ניטרליות וכדי שאחרים לא יחששו לתרום קוד וכסף. במקרים מסוימים זה קורה אחרי שנכווים מהשתלטות מסחרית או כמעט נכווים.

1 קוחה? מקור השם הוא במילה מאורית ניו־זולנדית

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים