בתשובה לאייל סתם, 02/07/12 12:43
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598781
או עוד יותר פשוט - לבטל את הטבת המס.

דאגה לפרנסת חברות הביטוח איננה אחד התפקידים של מערכת המיסוי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598785
אם רוצים לעודד חברות לתת לעובדים שלהן ביטוח רפואי‏1 הטבת מס זאת דרך לא רעה.

1 בגלל שהנסיון מראה שאי אפשר לסמוך על אנשים שיעשו ביטוח מרצונם החופשי מחד, ומאידך הציבור סבור שרצוי שיהיה לכמה שיותר אנשים ביטוח.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598788
____________________
ככלל אני סבורה שהשיטה שלנו כאן בארץ טובה, ושהשיטה האמריקאית שבה הביטוח הרפואי כפוף למקום העבודה גרועה למדי ומייצרת לא מעט רעות חולות. למשל, אם אתה חולה קשה ונאלץ להפסיק לעבוד, אין לך ביטוח רפואי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598789
אני מסכים. אבל בהינתן השיטה וגו'
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598791
ביטח נורמלי הוא לא רק ביטוח חיים, אלא גם ביטוח בריאות וביטוח אובדן כושר עבודה. יש הרבה רעות חולות בשיטה האמריקאית (ויותר ממנה בזאת הישראלית) לא צריך להמציא חדשות.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598802
אני לא בטוחה שבשיטה שלנו יש יותר רעות חולות מבשיטה האמריקאית.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598853
השוואה בין מערכת הבריאות הישראלית והאמריקאית
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598861
זו לא מחמאה גדולה, לארה''ב יש מערכת בריאות ציבורית שראויה לעולם השלישי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598852
_______
עכשיו בא לזה סוף, לאחר פסיקת ביהמ"ש העליון שאישר את חוקתיותו של חוק בריאות החובה שממשל אובמה העביר, ובמיוחד את סעיף "החובה האישית" שמאפשר ניתוק בין היכולת לרכוש ביטוח רפואי לבין העסקה. (להערכתי, למרות הצהרותו של המועמד הרפובליקני רומני התחייב לבטל את החוק "תוך יום" אם ייבחר, הוא לא ייעשה זאת, הוא לא יוכל להרשות לעצמו לעשות זאת, במיוחד לאור העובדה שכמושל הוא העביר חוק דומה במסצ'וסטס).
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598854
הטיעון של רומני הוא שחוק כזה צריך להיות החלטה של המדינות ולא חוק פדראלי. זה טיעון קביל ולגיטימי במערכת הפוליטית האמריקאית לאור העובדה שהחוקה וההיסטוריה האמריקאית מבוססות על שורה של פשרות בין המדינות למימשל הפדראלי.
למה שלא נעבור לסחר חליפין? 598855
זה קביל עד שהנשיאות עומדת על הפרק, שנת 2000. זה היה הפרדוקס התמוה כשדווקא הרפובליקנים שאפו, והצליחו, לכפות התערבות פדרלית בנהלים הבחירות של המדינה (פלורידה). באופן כללי, ההבדל בין שני המקרים שב-‏2000 על הפרק עמדה הצלחתה של המפלגה בעוד שב-‏2012 המטרה היא הטבה עם כלל העם. בכל מקרה, לא רומני ולא אובמה המציאו את הצורך בביטוח בריאות ממלכתי, הרבה נשיאים ניסו ונכשלו לקדם את זה, כולל ניקסון שהציע חוק נוקשה יותר מזה שאובמה העביר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים