דנקרק פלסטיני או נצחון צה''לי 60043
אחמד טיבי מבקש מבן אליעזר לשגר אמבולנסים פלסטיניים למחנה הנצור. האם טובת האזרחים הלכודים שם לנגד עיניו או טובת המחבלים? לו טובת האזרחים היתה בראש מעיניו היה מתנדב לתווך לפנות אותם מהשטח האזרחי שהחמושים מכל האירגונים הפכו אותו לשדה קרב בהתבצרם שם (בתוך גן ילדים ומבנה של האו"ם).

פינוי האזרחים הוא בר ביצוע. כמובן שהדבר יחשוף את הטרוריסטים שנמלטו לשם, אך הדבר יכול לחסוך אפילו את חייהם. אם רק החמושים יוותרו במחנה יש להניח שרובם יניחו את נשקם ויכנעו.

אבל מה אכפת לטיבי מפינוי אזרחים, כשהסיטואציה שנוצרה היא כר פורה להצגת מדינת ישראל כמי שטובחת פליטים ועוד מונעת מהם עזרה רפואית. הזדמנות פז ממש לתועמלן מקצועי.

אצל גיבורי השחרור הלאומי הפלסטינים השימוש באזרחים כמגן חי הוא שיטה. עד כה היו הקרבות עם הטרוריסטים הפלסטינים ברמה של כוחותינו נגד מפגעים בודדים או חוליות קטנות. ריכוז כה גדול של חמושים בשטח מצומצם הופך את הקרב במחנה טול כרם לקרב שונה, שתהיה לו השפעה כמודל וכסמל, על המשך המלחמה הנוכחית. אם החמושים המבוצרים יצליחו להמלט משם, זה יהיה נצחון גדול מבחינתם (מעין דנקרק פלסטיני). בתנאי הקרב הנוכחיים במחנה טול כרם פועל צה"ל כמעט לראשונה במגרש שלו (כלומר כוח מול כוח, ולא מרדף אחרי רוחות רפאים), בתנאים כאלה חייב צה"ל להוכיח את עדיפותו המוחלטת, ועל הדרג המדיני לעשות הכול כדי שאת הקרב הזה יסיים צה"ל כשידו על העליונה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים