בתשובה לשי שפירא, 04/02/13 11:34
בעיה שלכם שהתנדבתם. רגע, לא התנדבתם? 612134
שי, דעתי האישית על הצבא רדיקלית לא פחות משלך (ואפילו יותר, אבל אני לא מעוניינת לפתוח את תיבת פנדורה הזו) ודווקא בשל כך, ההתעסקות באורך השער נראית לי מגוחכת. מילא אם באישור צה''ל לעניין זה היה מרומז תקדים לעניינים בעלי משמעות גדולה יותר. אבל ברור שלא כך הדבר, וכן, מבחינת הצבא, אתה אכן 'יצור אחר בשם חייל', עם כל הנגזר מזה. הלוואי וזה לא היה כך, אבל זה כך. וכן, לנגד עיניי עומדים הדברים המזעזעים שנעשים בשם הצבא, ''המוסרי בעולם'' (מרכאות כפולות ממש), ולא הזוטות שבתחומים האפורים.
בעיה שלכם שהתנדבתם. רגע, לא התנדבתם? 612136
אני מבין (ומזדהה) שיש לך בטן מלאה על פעולות צה''ל, אבל אני לא רואה קשר בין שני הדברים. דיון על זכויות חיילים ומעמדם בחברה לא פוגע באפשרות לקיים דיון על פעולות צה''ל בהקשרים אחרים, וממילא התלונה שלי לא הייתה רק על צה''ל אלא בעיקר על הצופים מהצד שמזלזלים בדרישות החיילים. וגם אם הדיון הזה הוא ''זוטות'' לעומת הדיון שאת רומזת אליו (או לעומת המוני דיונים אחרים, מרעב באפריקה ועד תרופה לסרטן), אני חושב שכמות הזכויות שנלקחות מאדם בישראל למשך שנים רבות מחייו היא עדיין נושא שמצדיק דיון באייל.
בעיה שלכם שהתנדבתם. רגע, לא התנדבתם? 612138
דעתי האישית היא שמקרה זה כמו רבים אחרים שנראו במחוזותינו לאחרונה לא נובעים מתום לב כי אם מרצון להיות ה"ז'אן ד'ארק" התורן(ית) ל-‏15 דקות. אני לא מזלזלת כי אם מטילה ספק גדול.
בעיה שלכם שהתנדבתם. רגע, לא התנדבתם? 612140
לא נעים לי לגלות לך, אבל בדר"כ גם מבחינת מקום העבודה שלך אתה אכן 'יצור אחר בשם עובד', ויש דוגמאות רבות אחרות.
אני לא בטוח שאפשר שזה לא יהיה כך, עם זה שכמובן אני חושב שזה ש'אתה חייל' עדיין אומר שיש לך זכויות רבות ושונות.
באשר לדברים המזעזעים וגו', אני מניח, אולי בטעות, שרוב הדברים שאת מתכוונת אליהם נעשים *על ידי* הצבא בשם המדינה (או מדיניות הבטחון שלה), ולא בשם הצבא כשלעצמו.
בעיה שלכם שהתנדבתם. רגע, לא התנדבתם? 612142
שוב, מבחינת השקפתי הפוליטית אני בצד מאוד מובהק של המתרס, כך שאני האחרונה שתהיה לה ביקורת על זכויות חיילים, עובדים, או כל אזרח שהוא.
אני כן חושבת שביחס לצה''ל ולאופיו הדרישה לכרבולת היא אבסורדית ומעלה גיחוך. זאת מפני שבעיניי היא לא מגלמת בתוכה שום תקדים לדרישת זכויות במישורים העמוקים יותר של השירות. אבל ייתכן שאני פסימית לחינם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים