בתשובה לדב אנשלוביץ, 20/08/13 17:53
הטפשות האמריקאית 619130
יש הרבה ספינולוגיה שם. היום כבר טוענים שהאחים המוסלמים הם מיעוט לא גדול ולמעשה הצבא הגן על הדמוקרטיה. אין לדברים הללו שום ביסוס והם ייבדקו בבחירות. האם הצבא יאפשר בחירות חופשיות בעתיד הנראה לעין? מה שבטוח שהצבא הוא גוף עם אינטרסים כלכליים כבדים והוא אכן נלחם שלא ינשלו אותו מהכוח הכלכלי שלו. האם האינטרסים הללו הם האינטרסים של מצרים? הרשה לי לפקפק בכך. הצבא הצליח להדביק לאחים המוסלמים ולמורסי את כל הכישלונות והמצוקות הכלכליות שהוא היה אחראי להן-הוא שלט במצרים עשרות שנים. עכשיו הוא שוב אחראי ישיר. גם כשמורסי היה נשיא הוא היה עדיין בעל השפעה מכרעת בתחום הכלכלי בלי האחריות. בלי שאהיה מומחה לגבי מצרים, יש לי הרושם שהצבא סיפק לאחים המוסלמים את החבל כדי שיתלו את עצמם עליו. גורמים רבי עוצמה כמו הצבא במצרים יכולים להכשיל כל שלטון. לא כתבתי את כל זה בגלל שאני אוהד גדול של האחים המוסלמים.
הטפשות האמריקאית 619250
אני רוצה לנצל את העובדה שתגובתך לא עסקה כלל בנושא תגובתי שהיה טיפול בהמון מתפרע מצויד בנשק חם, כדי לומר משהו ששייך אף הוא לעניין אחר, שמציק לי עכשיו, ואיני מוצא כרגע מקום מתאים להדביקו.

תמונות המוני שורות המתים ובמיוחד הילדים שנפגעו בנשק כמי בפרברי דמשק זה עתה, שמציגות שינוי מדרגה בהפעלת נשק כמי ע"י אסד, אל מול חוסר התגובה של אובמה שהבטיח באופן מפורש שהפעלת נשק כמי ע"י אסד תהיה מבחינת ארצות הברית קו אדום, אינה יכולה שלא להזכיר לי את דבריו שארצות הברית לא תתיר לאיראן להשיג נשק גרעיני.
איני יודע בעצמי מה צריך לעשות, משום שאין לי כל הנתונים, אבל חשיבה שאובמה מתכוון באמת לפעול באופן ממשי כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני כפי שהבטיח גם כן באופן מפורש, והסתמכות על דבריו היא תמימות שעלולה להביא לאסון.
בשום אופן אסור לטמון את הראש בחול. ההיסטוריה כבר הוכיחה שהרע מכל יכול לקרות, והאירועים בדמשק הם עוד רמז לכך.
הטפשות האמריקאית 619285
מסכים בכל הנוגע לאובמה
אבל תגובה 607644
הטפשות האמריקאית 619302
כשאמריקה השתמשה בנשק גרעיני הוא היה רק בידיה והיא נצלה זאת כדי להכניע את יפן תוך זמן קצר, וכך, בדיעבד חסכה קורבנות משני הצדדים (בהפצצות קונבנציונאליות על ערי יפן נהרגו פי ארבעה אזרחים יפנים מאשר בשתי ההפצצות הגרעיניות).
איני יודע מניין אתה שואב את הבטחון שהיום כשהמצב שונה לגמרי ונשק כזה נמצא בידי מדינות כפקיסטן וצפון קוריאה דווקא ארצות הברית היא זאת שתפעילו.
בדיוק מדעות כמו שלך אני חושש. אני בטוח שכאשר אובמה הבטיח שהפעלת נשק השמדה המוני ע''י אסד תהיה מבחינתו קו אדום הוא היה בטוח שאסד לא יעז להפעיל נשק כזה. הדחקות וטמינת הראש בחול מסוג זה מסנוורות ומסוכנות. צריך להתכונן לרע מכל ולא לחלום חלומות מתוקים שמשום מה הוא לעולם לא יגיע. אם זה הולך כמו ברוז ומגעגע כמו ברוז זה ברוז.
הטפשות האמריקאית 619304
וממש בעניין זה אפנה שוב לטמינת הראש בחול הקלאסית של רבין:

הטפשות האמריקאית 619320
יש לי בטחון שפוליטיקאים (כולל ארה"ב) לא יפעילו נשק גרעיני.
הבעיה שלי היא עם גנרלים וטרוריסטים
הטפשות האמריקאית 619324
אני חושב שאתה סותר את מה שכתבת בתגובה 607644

בתגובה זו נקבת בשלושה גורמים אפשריים: ארצות הברית, גנרלים (שנמצאים לא רק בארצות הברית) וטרוריסטים. עכשיו הורדת מהרשימה את ארצות הברית, וזו התקרבות מסויימת להערכה מציאותית.
אשר לשני הגורמים האחרים, גנרל ריפר או דומה לו נמצא אצלי בסוף רשימת הסיכונים. הסרט אמנם מאד משעשע אבל עלילתו בלתי מציאותית לחלוטין. אני חושב שאם מדובר בהתקפת שיגעון, אם תפגע בנשיא ארצות הברית נושא "המזודה", הסיכון לעולם גדול לאין שיעור מהסיכון בפגיעה כזאת בגנראל, ואין שום עובדה רפואית שמצביעה על כך שגנרלים נוטים לחלות במחלות נפש יותר מאשר פוליטיקאים (לא אתפלא אם יתברר שאצל שליט צפון קוריאה זה כבר קרה). אומרים שרייגן נטה לערבב בין עובדות היסטוריות ועלילות סרטים דמיוניים בהם צפה, ונראה לי שאתה הולך בעקבותיו.
הסכנה החמורה ביותר היא משטר האיטולות באיראן (שגם מגבה את אסד רוצח עמו בנשק להשמדה המונית). זה ברור לגמרי, ולא צריך להפנות את המבט ולחפש את הסכנה בצדדים.
הטפשות האמריקאית 619325
אתה מתעלם מהשיח בארה"ב בשנות ה-‏50 ותחילת ה-‏60 אודות המכה הראשונה. נעשו ניתוחים "רציניים" של מתן מכה גרעינית ראשונה לבריה"מ. לא רק גנראלים-גם פוליטיקאים. באיראן, אם יהיה לה נשק גרעיני, הדבר יעלה רק אם יפלשו לאיראן והמשטר יעמוד בסכנה ממשית. על ברירת שמשון שמעת?
הטפשות האמריקאית 619341
אני חושב שהאמונה שהאיראנים ישתמשו בנשק גרעיני רק אם יפלשו לשטחם ולא למשל כדי "להסיר פצע" כפי שהתבטא הנשיא האיראני "הנאור" הנוכחי בדברו על השמדת מדינת ישראל, היא אמונה משיחית‏1 חסרת כל בסיס. אני מקווה מאד שלא רבים אצלנו שותפים לה. אם כן, הלך עלינו. . .

1 את המילה שאלתי מכם, אך הכוונה היא לאמונה רגשית חסרת כל בסיס עובדתי.
הטפשות האמריקאית 619430
דווקא יש בסיס עובדתי לאמונה שלי והוא עשרות שנים רבות שמדינות לא דמוקרטיות בעליל, חלקן במצב מלחמה עם שכנותיהן, מחזיקות בארסנל גרעיני ואינן לוחצות על ההדק.
העובדה שהשימוש הראשון בנשק גרעיני (נא לא לנטפק!) היה גם האחרון מעידה שידם של השליטים אינה קלה על ההדק כלל וכלל, תהיינה הסיבות לכך אשר תהיינה.
אפילו ישראל ב 73' לא לחצה על ההדק, למרות מה שיכול היה להתפרש ביום השני למלחמה כתבוסה קרקעית.
אתה צריך להסביר מדוע איראן יוצאת דופן. מה ההבדל המהותי בינה לבין פקיסטן שיאפשר להם לשגר נשק גרעיני בצעד התקפי?
הטפשות האמריקאית 619433
פקיסטן מעולם לא הצהירה שיש למחוק מדינות אחרות מעל המפה, או שלמדינות אחרות אין זכות קיום.
איראן כבר הוכיחה שהיא מוכנה להקריב מאות-אלפי (מיליון?) מאמינים על מזבח הדת וההגמוניה האזורית.

והערת ניסוח - הדבר היחידי שמאפשר לשגר נשק גרעיני בצעד התקפי היא היכולת הטכנולוגית לשגר נשק גרעיני. הבדלים פוליטיים ואחרים בין מדינות אינם כלולים בזה, ולכן זקוקים לניסוח שונה.
הטפשות האמריקאית 619440
מדינות כבר עשו דברים שלפני כן לא נעשו. מתוך רשימה אדירה אזכיר רק את רצח עשרות היהודים בארגנטינה ע''י איראן רק בגלל שהם יהודים. לפני האירוע הזה שום מדינה למעט גרמניה שגם היא לפני שעשתה מה שעשתה ליהודים לא עשתה זאת, שום מדינה לא רצחה יהודים במדינה אחרת רק בגלל היותם יהודים. איראן חוזרת ואומרת שצריך להשמיד את ישראל, והדברים נשמעים גם מפי הנשיא ''הנאור'' החדש שלה. ולפני שגרמניה עשתה את מה שעשתה הרוב לא העלה על דעתו שגרמניה תעשה דבר כזה כי דבר כזה לא נעשה קודם.
איני אומר שאין כל ספק שבכל מקרה איראן תתקוף את ישראל בנשק גרעיני, במיוחד בגלל שתחשוש ''לחטוף'' משהו דומה, ולכן אני לא ''צריך להסביר'' שום דבר, אבל לנוכח הנתונים אני לוקח זאת כאפשרות בעלת סבירות מסויימת. אם תצדק יהיה נחמד, אבל אם הסבירות הזאת תתממש איך שהוא אז אוי ואבוי.
אתה קצת מזכיר לי את הבדיחה על אותו קוסם ששרף את הממחטות בגלל ש''הקונץ לא הצליח''. האמונה הנחרצת שלך, אם רבים יהיו שותפים לה, עלולה להביא אסון.
ידידך איציק עוד מגדיל עשות ומציע שאנו ניפטר מהנשק הגרעיני שלנו, שלדעתי מהווה את הגורם העיקרי שמקטין מאד את הסבירות שהזכרתי.
הטפשות האמריקאית 619503
ל''קוסם'' לפחות היתה ההגינות להודות ש''עם גרביים צבאיים זה תמיד מצליח''.
הטפשות האמריקאית 619504
לפחות ע"פ הילקוט, שאול ביבר המנוח לא הזכיר את צבאיותם‏1 של הגרביים.

____
איך מתרגמים לעברית "It's a military army"?
הטפשות האמריקאית 619515
אני יכול להיות מודאג גם מהסבירות שאסטרואיד ענק יכה בכדור הארץ, שוירוסים שהונדסו במעבדות צבאיות ישתחררו, או שהניסויים בצרן ייצרו (זה היה חור שחור או פרדוקס בזמן או חור תולעת או ווטאבר?) שיבלע את כדור הארץ.
אני לא מודאג מכל אלו. במקרה של המאמץ הגרעיני האיראני יש לי אפילו ראש ממשלה (מר טרור) שדואג עבורי ובמקומי. זו פריבילגיה שאין לי בשאר הנושאים שהזכרתי ברישא. לכן אני חסר טרדה כאותו צרצר מהמשל. הנמלים עובדות ואף אחד לא ישאר לבד בגשם.
אילו ראש הממשלה היה (נניח) יאיר לפיד, אז הייתי מוטרד. אוהו הייתי מוטרד, ועדיין לא כל כך ממה שהאיראנים יעשו.
הטפשות האמריקאית 619517
בתגובה קודמת הסברת שאינך מודאג משום שאינך מאמין שיקרו דברים פעם ראשונה, והסברתי לך שהמון דברים שקרו, קרו פעם ראשונה. מבלי להתייחס לדבריי עברת עכשיו לכיוונים לא רלוונטיים, כי ממילא אי אפשר לעשות דבר נגד אסטרואיד ענק, וגם האמירה שלך שיש אחרים שדואגים עבורך בעניין איראן משנה את כל המסר שלך, כי הבנתי ממך קודם שלדעתך אין צורך שיהיה מישהו שידאג וינסה לקדם את פני הרעה, ועכשיו אתה אומר שאינך דואג כי יש מי שדואג עבורך.
הטפשות האמריקאית 619536
ומי אמר שאי אפשר ללכוד אסטרואיד?
הטפשות האמריקאית 619553
אתה היית צריך להסביר לי מדוע איראן שונה ממדינות גרעיניות אחרות שמחזיקות את הניצרה מאובטחת. התשובה מסוג ''תמיד יש פעם ראשונה'' הביאה אותי למחוזות המרעין בישין האלו שגם הם יכולים לקרות בפעם הראשונה.
הטפשות האמריקאית 619557
התשובה הפשוטה של מי שטוען את זה, ונדמה לי שהטיעון כבר נאמר, היא ההתייחסות לביטויים איראניים שונים בעד מות קדושים (למשל אמירתו של חומייני ש"בין אם ננצח ובין אם נמות ניצחנו", או משהו כזה, כולל האזכור לנכונות האיראנית להקריב ילדים לשם פריצת שדות מוקשים) ולאידיאולוגיה על הקדמת הגעתו של האימאם השנים-עשר. אפשר להתווכח על זה, הן בנימוקים אידיאולוגיים והן בהתייחסויות לטענות לגבי פרגמטיזם-בפועל של המשטר האיראני, אבל הטיעון הוא שכשיש לך משיחיסטים קיצוניים (ושאיפה מוצהרת לכך שישראל 'תיעלם מהמפה') הרגל על הברקס חלשה, ולסמוך על כך ש*בנתיים* זה עוד לא קרה, זה לא טיעון מספיק טוב.

בהערת אגב, אנחנו נוטים לשכוח את התקופה שקדמה ל-MAD בין המעצמות, שבה עסקו ברצינות גמורה בחישוב יכולת הספיגה מנשק גרעיני, פיתחו כלי נשק גרעיניים טקטיים (כולל דברים כמו ה'דייבי קרוקט', תותח-לא-רתע עם פגז אטומי) וחשבו שאפשר לנהל סכסוך אטומי רציונלי. ביחס לתקופה ההיא, אכן לא פרצה מלחמה, אבל האיום שלה היה הרבה יותר קרוב מאשר בתקופת ה-MAD. מה שאתה סובר הוא שאיראן תנהג לפי כללי ה-MAD; אחרים חוששים שהיא תעשה חישובים דומים לחישובי טרום-MAD.
הטפשות האמריקאית 620598
ראיתי זה עת כתבה ב''מבט שני'' בטלויזיה על סרטי תעמולה איראנים כנגד ישראל והיהודים. זה אחד הסרטים המדכאים ביותר שראיתי מעודי. יש שם חזרה על אותם השקרים ממאות קודמות - ''הקונספרציה של זקני ציון כנגד העולם'', היזקקות לדם של ילדים, עלילות על חטיפת פלשתינים לצורך קצירת אברים ועוד ועוד. הסרטים האלה מופצים ברשתות האינטרנט וזוכים לרייטינג אדיר בציבור של מדינות ערב, וגם בקרב ערביי ישראל, שמגלה פרימיטיביות בממדים שלא יאומנו. וזו אולי הנקודה המייאשת ביותר.
לשאלתך במה איראן שונה, אולי זה חלק מהתשובה, ואולי יש לכך גם קשר לשאלה מה הסיכוי שילחץ איזה איראני על כפתור הגרעין כנגד מדינת ישראל.
הטפשות האמריקאית 620603
כשמוכרים תעמולה להמונים זה דבר אחד, אבל כשאתה מתחיל להאמין בלוקשים שאתה מוכר זה כבר מסוכן.
אם האצבע על ההדק הייתה בשנות הששים למשל של סנטור מקארתי זה היה מפחיד מאוד.
אם הייתי חושב שהמנהיגים האיראנים קונים את הלוקשים שהם מוכרים עלינו גם אז הייתי מפחד.
הטפשות האמריקאית 620619
האם האמין היטלר שהיהודים רוצים לגרור את עמי אירופה למלחמה ולהשמיד את הגזעים הארים כפי שאמר בנאום לפני המלחמה ? האם האמין גבלס ויתר הנהגה הנאצית בדברי התעמולה השקריים כנד היהודים שהפיץ ? ואם ידעו שהם משקרים האם לא היה מקום להיות מוטרדים מדבריהם ?
הטפשות האמריקאית 620659
אין לי ספק שהיטלר האמין בלוקשים של עצמו, וכנראה גם הימלר. גבלס ככל הנראה לא, וגרינג? קשה לדעת.
היטלר לא התנהג כפוליטיקאי. בסופו של דבר הוא וחלק גדול מחבורת השלטון התאבדו, שזה המעשה הכי לא פוליטי שיש.
הטפשות האמריקאית 620666
''פוליטיקאי'' הוא מי שמכהן בתפקיד פוליטי. אתה נותן למושג הזה משמעות שמאפשרת לך לא להיכשל בשום טענה. אם בסופו של דבר יפעילו האיראנים נשק גרעיני, תגיד שהם לא פוליטיקאים ותצא מזה. מאחר שמסתבר לי שזה כך, אין טעם להמשיך ולהתווכח.
אבל את דעתך שהיטלר וחבריו האמינו בהמצאה שלו שהיהודים מתכוונים להשמיד את הגזעים האריים קבלתי די בהפתעה. קשה לי להאמין שאתה מאמין שהיה מטורף עד כדי כך. אני חושב שדובר בדברי הסתה בגלל שנאתו העיוורת חסרת הנימוקים ליהודים.
הטפשות האמריקאית 620668
המוח הוא איבר גמיש. שנאה עיוורת גורמת לאנשים לכל מיני הנמקות משונות. מסתובב כאן פריפריאלי אחד, שמרוב שנאה למסתננים האפריקאים, השתכנע שמטרת חיסון הפוליו הנוכחי היא לחסן את המסתננים, תוך סיכון ילדי ישראל.

לי אין ספק שהיטלר ומרעיו, ורבים בימין האירופי בכלל, האמינו שהקומוניזם הוא מזימה יהודית נגד אירופה הנוצרית/ארית/ווטאבר.
הטפשות האמריקאית 619332
האמריקאים השתמשו. האם גם ישתמשו בעתיד? אני לא יכול לשלול זאת לחלוטין כי יש להם יסודות של מחלת נפש. הם ממציאים איזה שקר ואחר כך מאמינים בו מספיק על מנת לעשות בשמו כל מיני מעשים מטורפים. אבל הם לא ישתמשו בו נגדי.
כאשר השאלה היא האם אני חושש מהאיראנים, הצפון קוריאנים והפקיסטאנים התשובה שלי היא - תלוי מי עומד בראשן. מהפקיסטאנים והאיראנים אני לא חושש כי עומדים בראשם פוליטיקאים.
מהצפון קוריאני אני חושש כי איני יודע עליו דבר, למעט ששרת בצבא ושלגנרלים יש השפעה עליו.

מגנרלים, כמו שהסברתי אז, אני חושש לא כמטורפים דוגמת קולונל ריפר אלא מכאלה שכל ראיית עולמם היא מיליטריסטית ונוטים לראות הכל בשחור לבן. הזכרתי אצלנו את גנרל דיין ביום הכיפורים ומוטה גור בביקור סאדאת.
מטרוריסטים אני הכי חושש כי הללו לעולם לא מעניין אותם לשקול את תוצאות מעשיהם מלבד דרך ראית המנהרה שלהם.
"כל הפחדים כולם" היה הסרט המפחיד ביותר שראיתי מעודי. השתלשלות העניינים המתוארת היתה די ריאליסטית בעיני כדי לפחד. רק הקטע שבו הגיבור מציל את העולם משואה גרעינית נראה לי ממוזל להפליא.
הטפשות האמריקאית 619344
אי חששך מחמנאי, למשל, בגלל שהוא ''פוליטיקאי'' לעומת חששך מ''גנרל'' הוא עוד אמונה משיחית שאת מהותה הסברתי בתגובתי לאיציק. אמונות משיחיות כאלה שהשד יודע על מה הן מסתמכות, מסוכנות ויכולות להביא לשאננות ולאסון בעקבותיו.
הטפשות האמריקאית 619340
התגובה האמריקאית בעניין סוריה מראה לך עד כמה מנהיגים משתמשים במלים ובמעשים - לא בהכרח קווים משלובים אלא כלים שלובים - כדי לשמור ולקדם אינטרסים של המדינה שלהם. למשל, במצב בפנימי האמריקאי כמעט ולא תמצא מי מוכן לעכל התערבות צבאית אמריקאית, לא לארו המצב הכלכלי ולא לאור הפצעים המרים של מלחמות עירק ואפגניסטןץ
הטפשות האמריקאית 619343
האם אתה חושב שאובאמה היה מבטיח את מה שהבטיח בעניין הנשק הכימי וקויו האדומים לו ידע שאירוע של שימוש בנשק כמי שיקטול למעלה מאלף איש יתרחש בעתיד ?
אני חושב שלו ידע לא היה מבטיח את ההבטחה הזאת וכך לא נחשף בשקריו ומתבזה. העניין מאד דומה גם בקשר לאיראן:

תגובה 603144

כאשר הבטיח שלא יתיר נשק גרעיני בידי איראן הוא העריך שאיראן תירתע לבסוף ולא תצעד לקראת פיתוח נשק כזה. אבל אם הערכתו לא תתממש הוא יפעל בדיוק כפי שהוא פועל היום בסוריה, לא ייעשה דבר וומה שיישאר הוא רק עוד שקר.
הטפשות האמריקאית 619613
כרגע זה די ברור שאובאמה עומד לתקוף כך או אחרת בסוריה. זאת אומרת שהערכתי שלא יעמוד במילתו אם ישתמש אסד בנשק כימי מתבררת בדיעבד כטעות. אני עדיין חושב שכאשר הבטיח מה שהבטיח לא חשב ברצינות שיהיה צריך לעמוד במבחן כזה. זאת עובדה שלא הייתה שום תכנית צבאית למקרה כזה, ורק עכשיו, כשהוא לא מצליח לעמוד כנגד לחצים בעולם לעמוד במילתו‏1, מתחילים לחשוב שם באיזו צורה להגיב ולא מפעילים תכנית מוכנה למקרה כזה.
אבל אם באמת תהיה תגובה צבאית משמעותית בסוריה, אין ספק שהדבר משליך גם לגבי איראן וזו התפתחות חיובית שמקטינה במעט את הפסימיות שלי בנושא ההרתעה כנגד איראן.

1 אני מניח שהביקורת המתמשכת שלי כלפיו באייל שאין הוא מתכוון לעמוד במילתו לא שיחקה תפקיד כל שהוא בהחלטותיו :)
הטפשות האמריקאית 619616
התקיפה בסוריה דורשת מאמץ דיפלומטי לא טריוויאלי, שחלק ניכר ממנו אפשר להוציא לפועל רק אחרי שמתקבלת החלטה קונקרטית (כי אחרת, יש סיכון ממשי מאד שלרעש שיווצר בצינורות הדיפלומטיים ולזליגה הבלתי נמנעת שלו לתקשורת, יהיו השלכות גרועות). מכיוון שחלק לא מבוטל מפרטי התכנית הצבאית שתצא לפועל בסופו של דבר נקבע במסגרת האינטרקציה הדיפלומטית הזו, העובדה שכעת - לאחר ההחלטה לכאורה - מתברר שלא הייתה תוכנית מוכנה וסופית, אינה מעידה דבר על הערכתיהם המוקדמות של אובמה ויועציו באשר לסבירות שפעולה כזו תצא פועל.
הטפשות האמריקאית 619647
לדעתי, לו ראה אובאמה כאשר דבר על קו אדום, הפעלת נשק כימי כאפשרות ריאלית ובאותו זמן באמת התכוון להגיב אם האפשרות תתממש היה עליו לעשות את כל ההכנות מיד כולל הדיפלומטיה. מה שמצחיק הוא שלו באמת נהג כך ייתכן מאד שאסד לא היה מפעיל את הנשק הכימי. אסד פשוט לא האמין לו, בדיוק כמוני.
הטפשות האמריקאית 619645
אני מקווה שהוא יחליט על פי האינטרסים של ארצו כפי שהוא רואה אותם ולא על פי הלחץ של העיתונות.
הטפשות האמריקאית 619646
אחד האינטרסים של ארצו הוא שיתייחסו ברצינות להבטחות (ואיומים) של נשיאה.
הטפשות האמריקאית 620464
כישראלי אתה צריך לקוות, כמוני, שהוא יחליט לפי האינטרס של ישראל. הצרה היא שאין לי שום מושג מה האינטרס של ישראל בהקשר הזה. רק ניתוח שייעשה הרבה זמן אחרי הפעולה אם תהיה משמעותית, כי פעולה בודאי תהיה אבל לא ברור אם תהיה פעולה שתשפיע באופן ממשי על מה שקורה שם, יוכל לענות על השאלה הזאת.
הטפשות האמריקאית 620468
"כישראלי אתה צריך לקוות, כמוני, שהוא יחליט לפי האינטרס של ישראל" - בדיוק כך חשבתי כשקראתי את תגובת האיש הזה.
שאלה 620542
אני מצמיד את שאלתי שלהלן לתגובה זו שלך, שלך אבל היא לא עוסקת בדבריך, ומכוונת לא רק אליך אלא לכל הקוראים:

איך לדעתכם על ישראל להגיב אם כתוצאה מהפעולה האמריקאית היא תותקף בנשק כימי שיכוון אל ריכוזי אוכלוסיה והתוצאה תהיה נזק דומה למה שראינו לאחרונה בפרברי דמשק‏1 ?

1 להערכתי מדובר בסיכוי די קטן להתרחשות כזאת, אבל, לצערי, לא קטן מאד מאד.
שאלה 620543
מה מטרת השאלה?

אובמה כבר הדגים עד כמה מזיקה יכולה להיות התחייבות מראש. בפועל ישראל הגיבה מדי פעם על ירי שהגיע מעבר לגבול. לעניות דעתי נראה שזה יוצר הרתעה (אף צד לא צריך כרגע את עזרת ישראל לצד השני).
שאלה 620545
השאלה לא הייתה איזו התחייבות צריכה לתת ממשלת ישראל עכשיו, כי את זה אולי היא צריכה לשמור בסוד‏1, אלא איך תפעל אם חלילה . . .
אשר לאובאמה, כבר כתבתי, שלדעתי לו ההתחייבות שלו הייתה מלווה בתמונה יותר אמינה, שהייתה גורמת לכולם להאמין לו, ייתכן ולא היינו רואים את מראות הזוועה בדמשק. ברור לגמרי שאסד ממש לא צריך מתקפה אמריקאית עכשיו.

1 ואולי לא. לא זה הנושא.
שאלה 620562
אתה מניח שאסד לא הורתע על ידי אובמה ובגלל זה נתן פקודה לתקוף בגז. אינני בטוח שיש קשר בין ההערכה שלך לבין המציאות. נראה לי שאסד שולט רק באופן חלקי על אנשיו אם בכלל. האמריקאים יירטו שיחה זועמת בין משרד החוץ הסורי ובין מי שהיה אחראי על ירי פגזי סארין. הדבר האחרון שאסאד היה צריך זה הירי הזה. אם כבר אתה מנתח באופן רציונלי, תתייחס גם לרציונל הזה. אולי למי שירה את הפגזים, היה אינטרס לגרור את אובמה שיפעל? לכן ההרתעה שאתה מדבר עליה הרתיעה כנראה את אסאד, אז מה?
שאלה 620572
אני שמעתי על האזנה לתשדורות שמוכיחות שכוחותיו של אסד עשו את המעשה. אשמח אם תשלח אותי לקישור שמוכיח שלא ידי אסד במעשה. לא שמעתי עד כה טענה כזאת אלא ממך, וקשה לי מאד מאד מאד להאמין שאסד לא ידע ולא שמע.
ולמה אתה לא עונה על שאלתי מתחילת הפתיל ? היא כוונה לכולם כולל אתה.
שאלה 620573
לפי ההדלפות הנוכחיות, הממשל האמריקאי טוען שהוא מסתמך בעיקר על שיחה בין בכיר כלשהו בממשל אסד לבין קצין בכיר בצבאו שהיה אחראי על הנשק הכימי באותו אזור. תוכן השיחה לא פורסם. ממה שפורסם לא ברור בדיוק מה קרה שם, אבל נראה שהבכיר לא היה מרוצה מהפעלת הנשק הכימי. לכן הפעלת הנשק היא באחריות ממשלת סוריה, אבל לא ברור עד כמה מראש היא התכוונה שזה מה שיקרה (כמובן: לא ברר עד כמה אפשר לסמוך על אותה הקלטה, ועד כמה דעתו של אותו בכיר מייצגת את שאר ההנהגה, וכדומה).
שאלה 620576
לא הבנת מה כתבתי. אתה מניח שהמשטר הסורי מתפקד כדיקטטורה היררכית שבראשה אסאד. כל דבר נעשה על פי פקודותיו. יש שם חונטה עלאוויית וצריך לזכור שאסאד הבן לא בא מהצבא. מי אומר ששלטון אסאד איננו חלקי ויש בעלי עוצמה בחונטה שלו שעושים מה שהם רוצים ואין לו שליטה שלמה עליהם. בידיעה שכולנו שמענו דובר על שיחה בין בכיר ממשרד החוץ אא''ט. מצד שני ברור שאם אסאד לא נתן את ההוראה אבל הוא שולט, הוא היה יכול לעצור את האחראי ולשפוט אותו. זה היה נותן לאובמה סולם לרדת מהתקיפה. אבל אולי אין לאסאד כוח ממשי.
שאלה 620577
ממש עכשיו שמעתי בטלויזיה ששר החוץ של אובאמה קרי אומר שאסד אחראי להתקפה הכימית. איני יודע מדוע אתה מתעקש שאסד כאילו משלים בגלל חולשתו עם השימוש בנשק כימי ולא זה שיזם אותו. הבחור הזה הרי יש לו הגנים של אביו, וסביר מאד שהוא היוזם. את המעשה הזה הוא עשה, אגב, לא ברגע של חולשה אלא ברגע שבו היה נדמה שלצבא הסורי יש הישגים.
ועל השאלה שבראשית הפתיל עדיין לא ענית.
שאלה 620596
לאיזו שאלה אתה מתכוון? מה צריכה ישראל לעשות? לגבי משקלו של אסאד: כנראה שכולם מעוניינים שיופיע כבעל המילה הסופית, אפילו אם הוא לא.
שאלה 620661
התכוונתי לשאלה שבתגובה 620542

ואשר לדבריך בקשר לאחריותו של אסד, זה מעניין ש"כולם" , כל אלה שחושבים שאסד הוא האחראי הישיר הם "מעוניינים", בעוד שאתה בדעת היחיד אינך "מעוניין" אלא "יודע". זה לא נשמע מי יודע מה משכנע.
שאלה 620671
אני לא יודע. אני פשוט יותר ספקן מ''כולם''. לפחות לשם שינוי לא מאשימים אותי כאן שאני ''מבין'' את אויבי ישראל.
שאלה 620788
אם אסד לא שולט על מי שבידו הנשק הכימי, אז לכאורה כדאי מאוד לתקוף את מי שכן, כדי למנוע מחבורת גנרלים חסרי-מעצורים שמחזיקים בנשק כימי לעשות בו שימוש נוסף ובלתי-אחראי. אז דווקא לשיטתך, אי שליטה של אסד היא סיבה מצויינת לכל בעלי העניין, כולל ישראל, למחוק את היחידה המחזיקה בנשק כימי ואת מאגריה מתחת לשמיים.
שאלה 620799
אני מניח שאם כל הנשק הזה היה מרוכז במקום אחד, הוא כבר היה מופצץ.
שאלה 620568
ככלל, על ישראל להגיב בחומרה כפולה ומכופלת ואפילו משולשת ומרובעת על (כמעט) כל פעולה תוקפנית המכוונת נגדה.
רק כך משמרים/מייצרים הרתעה של ממש.
שאלה 620571
לא שאלתי מה צריך לעשות אם סוריה תעשה לנו ''משהו חמור מאד'', אלא תיארתי סנריו מאד ברור ומפורט, וציפיתי גם לתשובה מאד ברורה ומפורטת. תשובה שאינה כזאת היא התחמקות.
שאלה 620589
הרתעה מול מי? איך ישראל תרתיע מישהו שלא נרתע מהצבא האמריקני?
שאלה 620575
אם אסד ישגר טיל עם רש"ק כימי שיגרום למעל 1,000 הרוגים אזרחים, התגובה הישראלית הראויה לדעתי היא מתקפה מלאה על סוריה במטרה להכניע ולמוטט את השלטון העלוואי והצבא הסורי, ובנוסף השמדה של כל מצבורי ומפעלי הנשק הכימי. אני מעריך שהתגובה ישראל המינימלית בפועל תהיה דומה. יכול להיות שהדבר הנכון לעשות במקרה הזה, הוא גם לנסות להשית פגיעה מקסימלית בפלגי המורדים העויינים ביותר את הישראל, בתקווה שמאזן הכוחות שייווצר לאחר מכן יאפשר לפלג עויין-פחות להשיג הגמוניה בשטח הסורי. אבל אני לא יודע אם זה ביכולתה של ישראל, וייתכן שעדיף להשתדל לפגוע כמה שפחות בכוחות הסורים העויינים לאסד והלשאיר מאחור אנרכיה. גם אין לי מושג איך הדבר ישליך על החזית האירנית, ואיך כדאי יהיה לישראל לפעול בקשר אליה בנסיבות האלה. בכל מקרה, בהנתן התרחיש שתיארת, קשה לי לדמיין סוף טוב.
שאלה 620578
אני מקווה שיש לנו לפחות שתי פצצות ''ממוטטות שלטון'' כדי שתישאר לנו אחת למקרה שנחטוף בעתיד גם מאיראן. עד היום לא הצלחנו למוטט את שלטונה של אף אחת מאויבותינו. לי זאת נראית משימה לא רלוונטית כהגנה על אזרחינו.
שאלה 620581
עד היום ישראל לא נלחמה כנגד מדינה שסועה כל כך. למוטט את משטר אסד בסוריה באמצעים צבאיים, היום, זה לא קשה. כל מה שצריך זה לדאוג לכך שצבאו של אסד יהיה חלש יותר מהמורדים. בתנאים שאתה מתאר, היעדים שהצעתי רלוונטיים להגנה על אזרחי ישראל בשני אופנים: (1) הרתעה (הפלת המשטר היא הסנקציה הכי חזקה שאפשר להפעיל נגד מדינה, ואני מנחש שהגורל הצפוי לעדה העלוואית בסוריה לאחר מכן יוסיף לכך). (2) נטרול שאר הנשק הכימי בסוריה.
שאלה 620579
תשובה: להפציץ את יריחו
שאלה 620585
יפה. זאת התשובה שלי, כמובן בהחלפת יריחו ברבעים רלוונטיים לגזרה הזאת, וגם כמובן תוך דאגה לכך שאסד ידע כבר עכשיו שכך נפעל.
אבל מה התשובה שלך ?
האם היא: "תפו תפו תפו, כשנגיע לגשר נעבור אותו , ועד אז שששש....." ?
שאלה 620587
תקיפה בנשק גרעיני טקטי את מרכזי השלטון העלווי, במטרה למחוק את כל מי שהיה שותף לא זוטר במשטר הזה מעל פני האדמה‏1. כל דבר שהוא פחות מזה, יפתח פתח לתקיפות כאלו ואף חמורות יותר בעתיד, בין אם ע"י משטרים גוססים ובין אם ע"י אירגוני טרור.

1 עשרות אלפי הרוגים, הרס מוחלט של כל התשתיות החיוניות, מיטוט הכלכלה לרמה שרעב מוות ומגפות יתחילו בתוך זמן קצר בלי מאמצי שיקום נרחבים מצד המערב. זמן שיקום מינימלי של מעל לעשור.
שאלה 620588
כל הכבוד. הצלחת במחי פצצה אחת להרוג גם רבים ממתנגדי השלטון.
שאלה 620593
כמובן. מה הנקודה שלך?
שאלה 620595
דרך נהדרת להסתבך עם כולם.
שאלה 620608
אולי, אבל זו דרך עוד יותר טובה לוודא שזה לעולם לא יקרה שוב.
שאלה 620610
נכון. אם תשמיד את מדינת ישראל תבטיח שזה לא יקרה שוב.
שאלה 620611
התבלבלת לגבי הצד המושמד.
שאלה 620612
מה לדעתך תהיה תגובת העולם על שימוש בנשק גרעיני מצד ישראל?
שאלה 620678
נתחיל מהברור מאליו. מאז מלחמת העולם השניה לא הותקפה מדינה מערבית בנשק לא קונבנציונלי ע"י מדינת אוייב‏1. מחמת עוצמת הפגיעה, זו תהיה גם המהלומה האחרונה במלחמה. לכן מדינות המערב יעמדו בפני שני תקדימים, אבל לאחר מעשה, כאשר הלחימה למעשה כבר נגמרה. מה מדינות העולם יכולות לעשות ? מצד אחד, ברור שיש לגנות את כל הצדדים, כרגיל. מצד שני, אין שום אפשרות לשום התערבות מעשית, לחץ להפסקת האש (כי אין) וכד'. יש אפשרות להפעיל לחץ כלכלי, אבל אין מטרה מוגדרת שאפשר להשיג עם הלחץ הזה. לדרדר את המצב הפנימי במדינה שהרגע זרקה פצצת אטום? למה זה טוב? אני חושב שבמצב כזה, רוב מדינות המערב יבינו שנעשתה להם טובה גדולה (כי מה שקרה פה היום, יקרה מחר שם) ויבלעו את הגלולה. ישראל כבר איימה לעשות שימוש בנשק גרעיני (לא טקטי) ביום הכיפורים. קיומו של איום (ידוע למדי, שעל נשק לא קונבנציונלי מגיבים בדומה, למיטב זכרוני האיום גם הושמע כלפי סדאם) הוא במסגרת חוקי המשחק.

1 צחוק הגורל, ארה"ב כן תקפה את וויטאנם למשל ב"חומר כתום", שהוא נשק כימי לכל דבר, ועם תוצאות זוועתיות לאוכלוסיה.
שאלה 620680
עד כמה שאני זוכר (אין לי חשק לשאול את דוד ג.) בתחילת שנות הששים (נחש לבד של איזו מאה) המצרים השתמשו בנשק כימי בתימן.
שאלה 620683
תימן אינה ''מדינה מערבית'', ככל הידוע לי.
שאלה 620688
צודק, סליחה.
שאלה 620689
גם ישראל.
שאלה 620690
הלואי והיית צודק.
ראוי לה למדינת ישראל להיות מדינה יהודית.
שאלה 620634
1 נראה שאת המטרות שהצבת ניתן להשיג באמצעות היכולות הקונבנציונליות של ישראל, ועם פחות נזק סביבתי. לדעתך יש יתרון במה שהצעת?
שאלה 620679
שני יתרונות, הראשון הוא האפקט הפסיכולוגי האדיר. השני הוא המחוייבות למידת הנזק בתרחיש הזה. אפשר לבחור לגרום את אותו הנזק באמצעים אחרים, אבל זה יקח הרבה יותר זמן. בזמן הזה יופעל עלינו לחץ למתן את התגובה, אחרי קריסת המבנים הראשונים, שכונות הקצינים בדמשק יתרוקנו מיושביהם, מישהו יצביע על כך שמטרות מסויימות אפשר להשיג בפחות נזק‏1 וכד'. בסופו של דבר, במקום הנזק שתוכנן מראש, יגרם פרומיל של הנזק, שאולי יהיה מספיק כדי להחליף את השלטון המט-ליפול, אבל לא כדי להכניס חשש בלב כל דיקטטור באזור.

1 למשל, במלחמת לבנון השניה, במקום להשמיד את תחנות הכוח, השמידו את השנאים. לכאורה התוצאה היא אותה התוצאה, אין חשמל, אבל לחודשיים בחושך את את אותו אפקט פסיכולוגי של ארבע שנים בחושך ושיתוק התעשייה.
הטפשות האמריקאית 620463
"כרגע זה די ברור שאובאמה עומד לתקוף כך או אחרת בסוריה" - אתה אופטימי.
אמריקה (בפרט בראשות אובמה) הינה משענת קנה רצוץ, חסר חוט שדרה וחסר דרך.
אובמה כה הזוי ותלוש מן המציאות, עד שאין לשלול אפשרות שאיכשהו, בעקבות "התפתחות" כלשהי, הוא יימנע מלתקוף את סוריה.
מכל מקום, למרות ש"די ברור" שהמערב עומד לתקוף בסוריה, לא אהיה מופתע אם זה לא יקרה בסופו של דבר, למרות דבריו המפורשים והברורים של קרי.
הטפשות האמריקאית 620465
אני חושב שההחלטה כבר הוחלטה ופעולה בודאי תהיה.
האם צריך לכנות הערכה כזאת כ"אופטימית" ? איני יודע אם עבורנו זה טוב או רע. מוקדם מדי לקבוע זאת.
הטפשות האמריקאית 620467
לא התכוונתי בתגובתי להביע עמדה ביחס לשאלה, אם תקיפת סוריה ע"י ארה"ב/המערב הינה טובה או רעה עבורנו.
כיוונתי רק להערכתך, ש"פעולה ודאי תהיה" (כפי שאתה אומר עכשיו בצורה נחרצת יותר).
כפי שאמרתי, למרות כל הסימנים והדיווחים על כך, שארה"ב תתקוף את סוריה, לא אהיה מופתע, אם אובמה ייאחז בתירוץ כלשהו ולא יעשה זאת בסופו של דבר, על אף הצהרתו ששימוש בנשק כימי הינו קו אדום.
אדגיש, כי אינני אומר (או מעריך) שאובמה לא יתקוף את סוריה, אלא רק שלא אופתע אם הוא לא יתקוף בסופו של דבר.
הטפשות האמריקאית 620472
אני חושב שזה לא רע שארה''ב חוזרת. שתהיה נוכחת כאן עם הספינות וטילי השיוט והמטות התת קרקעיים והקצינים הבכירים שלה. קרוב לוודאי שהדבר יאיץ את בניית הכוח הרוסי באזור, אבל הרוסים הלא ממילא התכוונו לעשות זאת. קרוב לוודאי שהזירה תהפוך להיות יותר רווייה, וייכנסו אליה אותם כלי נשק מתקדמים מפרי איזון, אך העול של השגת שיווי המשקל למול כל אלה לא יהיה מונח על הכתפיים הצרות של המדינות הקטנות של האזור ובהן ישראל.

חוש הומור יש לדברים, שהסתדרו כך שבעוד טרם הספיקה אמריקה לאסוף את כוחותיה ולסיים את המערכה נגד אלקאעדה בקווקז, הריהי מוצאת את עצמה כמעט בת ברית לאותו ארגון בזירה שלנו.
הטפשות האמריקאית 620475
מה פירוש כלי נשק מפרי איזון? זהו אחד הניסוחים האורווליאניים?
הטפשות האמריקאית 620477
אני לא יודע להגיד. דובר על הצבת מערכות נשק מתקדמות של הרוסים, אותן אלה שיכולות לפגוע במטוס נוסעים בנתב"ג עוד לפני שהוא ממריא. לצורך העניין גם הצבת צי ימי רוסי קבוע בנמל טרטוס, הצבת משחתות רוסיות, צוללת גרעינית שתשייט קבוע בים התיכון, טכנולוגיות מודיעיניות.. כל אלה מפרים את מאזן הכוחות האזורי. רוסיה הכריזה שהיא מתכוונת להכניס אותם לזירה בתור דריסת רגל. מהו "ניסוח אורווליאני"?
הטפשות האמריקאית 620540
איציק התכוון לומר ש:
כשלי יש פצצה יותר גדולה משלך, זה הכי מוסרי בעולם, וכשאתה מקבל פצצה יותר גדולה משלי, זה נשק מפר איזון. לכן זה סוג של ניסוח אורווליני.

ואני לא בהכרח מצדד בתיאור הזה, וגם לא מתכוון להיכנס לוויכוח למה הוא לא נכון, רק מפרשן כמשרה צדדית :)
הטפשות האמריקאית 620563
הניסוח האורווליאני הוא שאלו כלי נשק יוצרי איזון ולא מפירי איזון. . לקרוא למצב הנוכחי ''מאוזן'' הוא ניסוח אורווליטני. כשנוצר מאזן אימה-לאו דווקא גרעיני- אז נוצר איזון ואף צד אינו מרגיש חופשי להפעיל כוח כנגד הצד השני.
הטפשות האמריקאית 620566
לכאורה אם דברים היו כאלה, כשאין מה שאתה קורא לו 'איזון', הצד החלש לעולם לא היה פותח במתקפה יזומה (כי קל וחומר אם הוא מורתע כשיש איזון, הוא צריך להיות מורתע בריבוע כשאי-האיזון הוא לרעתו). ההיסטוריה הקרובה אלינו, במרחב ובזמן, מראה שזה לא עובד.

זה לא עובד בין השאר כי הפרמטרים המשפיעים על כל צד יכולים להיות שונים לחלוטין. לכן למשל, בגלל שוני כזה בכלל לא ברור שגודל הפצצה בלבד הוא המשפיע על תחושות האיזון של ההדדיות. וזה עוד כשמניחים שכלכלה (או מדיניות לצורך הענין) היא תורה שמבוססת על רציונליות.
הטפשות האמריקאית 620570
למה זה לא עובד? כמה פעמים סוריה תקפה אותנו מאז 67? פעם אחת. בלית ברירה השלימה עם זה שאנחנו מתיישבים ובונים על השטח שנכבש ממנה. הצד החלש-מצרים וסוריה-פתחו במתקפה יזומה כי לפחות אחד המשתתפים-מצרים- הציב לעצמו שתי מטרות: 1. שלא יצליחו לעקור אותו מהגדה המזרחית של התעלה.
2. להתניע מהלך מדיני.
ההתנהגות הזאת אינה קשורה דווקא לאזור הזה.
הטפשות האמריקאית 620591
באמת צר לי לספר לך, אבל מאז 73' היו פה עוד כמה וכמה עימותים. והפעם האחת של 73' מצד סוריה עלתה לנו במחיר כבד - זאת הדוגמה שלך להצלחת האסטרטגיה שאתה מתאר? באמת? אני חושש לחשוב איך תראה דוגמה לכשלון אסטרטגיה כלשהי.

וכמובן, לא חשבתי שהאזור שלנו מיוחד בענין הזה, פשוט אנחנו יותר מודעים להיסטוריה שלו.
הטפשות האמריקאית 620574
איזון אינו שוויון בכוח, אלא נקודת שיווי משקל במסגרת יחסי הכוחות. כך למשל אם אובמה מעריך שתחול עלייה בכוחו של ההמון המוסלמי ובוחר להטות את מדיניותו כדי להיות עם הכוח העולה, חלה הפרה של מאזן הכוחות. התוצאה, משבר מתוקשר ביחסי ישראל ארה''ב. בסוף המשבר מגיעים לנקודת איזון חדשה.

כך, אם רוסיה מכניסה כלי נשק מתקדמים לזירה, המאזן הקיים מופר, מה שגורם לכל מדינה בתורה להגיב. אחת עשויה לאמץ מדיניות מתרפסת כלפי רוסיה ולקבל את העליונות שלה. אחרת עשויה להטיל מצור ימי עד לסילוק הטילים. שלישית עשויה לערוך ניסוי גרעיני לעיני העולם ולאיים במלחמה עם המדינה השכנה.

אין שתי מדינות שוות. יש תנועת כוחות בלתי פוסקת במערכת. כך נוצרים משברים, וכך נוצרים משברים חדשים. לכן שלום, כמו גם מלחמה, הם ייצוג של מצב פוליטי. לכן כשמנהיגים מדברים על סוף המלחמות או על קץ של מאה שנות סכסוך, אז או שמשהו לקוי בתפישת המציאות שלהם, או שהם מבקשים לטמטם את הציבור כדי לזכות בתמיכתו.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 620796
בעקבות החלטת אובמה להעביר את ההכרעה לקונגרס שכזכור לא הוא שהציב את הקו האדום.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 620801
אני מקווה שעכשיו ימצא פתרון דרך הדיפלומטיה.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 620804
פתרון דיפלומאטי?
אכן, רעיון גאוני.
כל כך פשוט וכל כך חכם.
אתה גאון, יא איציק...
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 620810
זה בערך מה שאמר מזכיר האום לפני מספר ימים, או שהוא אמר פתרון של שלום ולא של מלחמה. כששמעתי את דבריו פשוט לא הבנתי למה הוא מתכוון. הבעייה היא שאסד טובח באזרחי סוריה ומשתמש בנשק השמדה המונית וגם מכחיש שהוא עושה זאת. איך אפשר לפתור דבר כזה בדרכי שלום, או דרך הדיפלומטיה ? אתה בכלל אומר שעשה זאת איזה אידיוט תורן שם. בהנחה שהתזה שלך נכונה, גם אותו נוכל לנטרל באמצעים דיפלומטיים ?
אשר לנו, אם נסתמך על הדיפלומטיה גם בעניין הנשק הגרעיני באיראן, לא נשרוד כאן.
אישית, המבצע הזה שבסופו של דבר לא יצא לפועל, לא ידעתי איך להתייחס אליו, כטוב לנו או כרע לנו. זאת משום שככל הנראה, למרות שאין אנו מעורבים, היינו ככל הנראה נאלצים להיות מעורבים. אסד והאיראנים הבטיחו זאת, ובפעם זאת נראה לי די סביר שיממשו את איומיהם. מאידך גיסא היה כאן איזה שהוא סימן שאם אובמה אומר שלא ירשה שיהיה נשק גרעיני בידי איראן הוא מתכוון למה שהוא אומר.
ביטול המבצע (כפי הנראה סופית) הוא טוב מהבחינה הראשונה ורע מהבחינה השנייה, שאולי היא יותר חשובה.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 620813
הצעה לפתרון דיפלומטי: ארה"ב תסייע לאסד לגבור על המורדים (או שתאפשר לרוסים לעשות זאת) ובתמורה ישמיד אסד את מאגרי הנשק הכימי.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 620823
איך אפשר לוודא שכל המאגרים הושמדו?
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 620831
לא בטוח שאפשר להגיע ל-‏100%, אבל נראה לי סביר שעל הרוב המכריע יש מידע מודיעיני.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 621217
כשקראתי לראשונה את תגובתך היא ממש לא נראתה לי, כי לא היה ברור איך אפשר להעניש את המשטר הסורי בדרך דיפלומטית על הטבח שעשו באמצעות הנשק הכימי.
היום, לאחר שהרוסים הציעו שבתמורה לאי התקפה ישמיד אסד את כל מאגרי הנשק הכימי שלו, המילה "דיפלומטיה" מקבלת משמעות שלא חשבתי עליה אז.
אם, באמת, ההצעה רצינית ולא נועדה להונאה בלבד, ואם ישכיל אובאמה לנהל מו"מ תוך כדי איום, על מנת שלא ישטו בו‏1, ייתכן שזו האפשרות הטובה ביותר לכולם כולל אנחנו.
גם הבעיה האיראנית תראה אז ניתנת לפתרון ללא פעולה צבאית.
אם זה ייתכן אז למה לא.

1 ייתכן גם שאובמה יוכל להוציא מהקונגרס אישור לתקיפה על תנאי, כלומר אישור לתקיפה למקרה שיתברר שהצד השני לא רציני.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 621219
חשוב לציין שאובמה תמיד היה בצד של מו"מ, דיפלומטיה ופרוצדורות חוקתיות. כשהיה סנטור הוא תקף את ההתלהמות של ממשל בוש-צ'ייני וטען שחייבים לשמור על מערכת הבלמים והאיזונים החוקתית (הוא הרי לימד משפט חוקתי). כשהוא רץ לנשיאות בפעם הראשונה הוא אמר שלנשיא אין סמכות חוקתית לצאת למלחמה אלא אם היא נועדה להגן על איום ממשי אמיתי על המדינה. ב-‏2002 בנאום בסנט של אילינוי הוא הזהיר מפני יציאה למלחמה לא מסיבות הגיוניות אלא בגלל רגשות ותשוקות. מלחמה כזאת, הוא אמר אז, תסיח את הדעת מהתמודדות עם הכלכלה והעוני. וזה נכון שבעתיים היום.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 621378
לך תסביר את זה לכל הישראלים מומחי הביטחון ויודעי המנטליות הערבית בעיני עצמם.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 621260
משום מה יש לי הרגשה שהנשק בכימי בסוריה יושמד יחד עם גיוס בני הישיבות.

השיטה הזאת לפיה אפשר להכריז על הישג היום בזכות פעולה שתתבצע בעתיד מזכירה יותר מדי את הפריץ והכלב.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 621277
יהודי אחד נחשד בסרחונות, אמר להם: זה לא אני, זה הכלב עשה פריץ"
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 621315
נשיאה החדש המתון והפחות מכוער של איראן אומר היום שאיראן לא תוותר אפילו על "קמצוץ". תאר לעצמך שלנוכח עוצבות אמריקאיות שנערכות מול איראן ואיום לפעולה, היה הנשיא הזה אומר שאיראן תפסיק לחלוטין את פיתוח הנשק הגרעיני‏1. אני חושב שהיה אז אפשר להתבונן על המצב הזה כמצב טוב יותר ממה שהוא היום.
איני יודע מי הכריז על הישג, אך אם שואלים אותי אני חושב שזה באמת הישג. אולי הוא יתפוגג מחר מחרתיים אך כך זה נראה בעיניי כרגע.

[1} להשמיד עדיין אין מה.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 622068
זה עתה שמעתי בתוכנית של קירשנבאום ו... ראיון עם עמוס ידלין, שהשלים אצלי תמונה שקלטתי מראיון עם ליברמן ברדיו בבוקר, וחיזק את הערכותי הקודמות בקשר לאירוע "הרוסי" בסוריה. לדבריו של ידלין קדמו דברים ארוכים ומייגעים של שני הצעירים השחצנים של ערוץ 10. השחצן הראשון שאמר עם תחילת הדיון על ההסכם בין רוסיה וארצות הברית שיאכל את כובעו אם יצא הסכם מהדיונים האלה, הסכים (בדבריו) לאכול היום רק את שולי השוליים של כובעו, משום ש"כל המומכים לנשק כימי" ומשום שאסד משקר ומישום שהתברר שקאדפי הצליח להחביא אמלח כימי וכו' וכו' וכו'. אני חכיתי כל הזמן שיגיע סוף סוף תורו של עמוס ידלין. וכשהגיע (ולמען ההגינות אציין שניתנה לו הפעם האפשרות להעביר אף הוא את דבריו פחות או יותר במלואם), הוא אמר שההסכם הזה הוא הסכם טוב שסוגר את כל הפינות, וכפי שאמר גם ליברמן בבוקר, גופי המודיעין של כמה מדינות יודעים בדיוק היכן מצויים מקומות המסתור, ואסד לא יוכל לשטות בהם. פרט נוסף בדברי ליברמן בבוקר היה שהידיעות על העברת חומרים כאלה לעיראק ולבנון אינם נכונים ומתפרסמים ע"י גופים אינטרסנטיים שרוצים לערב את ישראל(כנראה שיש איזה גוף מודיעין של מדינה מסויימת שעוקב ויודע).
בראיון עם ידלין ניסה קירשנבאום כל הזמן לדחוף את התזה שההסכם הזה הוא תעודת ביטוח לאסד. מהשחצנים הוא קיבל אותות של הסכמה, אך ידלין חשב כמוני שאין שום קשר בין הדברים, ושמדובר בהסכם על הנשק הכימי בלבד, ושהמורדים לא נתנו לו שום תעודת ביטוח.
כאמור דברי שני האישים האלה מחזקים את הערכתי שמדובר באירוע משמעותי. אני לא אומר שאין שום סיכוי שכל העסק "יתחרבן" בסופו של דבר, אבל יש סיכוי טוב שאכן מדובר בסוף הסיפור על נשק כימי בסוריה וזה טוב מאד לנו.
זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. 622069
"המומכים" בסוף שורה 2 אינם מייצגים טריק מתוחכם אלא זו סתם טעות וצריך להיות "מומחים".
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  דיינו • דב אנשלוביץ
  דיינו • הפונז
  דיינו • צפריר כהן
  דיינו • דב אנשלוביץ
  השמדה איטית • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ארז לנדוור
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  בשורה שלפני האחרונה : להימנע • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ידידיה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ידידיה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אנטילופה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אנטילופה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דורון הגלילי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אייל סתם
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האלמוני המזוהה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אייל סתם
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • easy
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • easy
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ירדן ניר-בוכבינדר
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אא
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ירדן ניר-בוכבינדר
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יובל נוב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אא
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האלמוני המזוהה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יובל נוב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האלמוני המזוהה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יובל נוב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ירדן ניר-בוכבינדר
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אייל סתם
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ערן בילינסקי
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • איציק ש.
  דוח ביניים • האלמוני המזוהה
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • האלמוני המזוהה
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  תשע מדינות ערביות נוספות • רון בן-יעקב
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • סתם יהודי ימני
  דוח ביניים • האלמוני המזוהה
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • ארז לנדוור
  דוח ביניים • הפונז
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • דורון הגלילי
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  דוח ביניים • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • האייל הפלמוני
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • רון בן-יעקב
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • רון בן-יעקב
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • רון בן-יעקב
  ארי שביט לא מאכזב • דב אנשלוביץ
  ארי שביט לא מאכזב • אייל סתם
  ארי שביט לא מאכזב • צפריר כהן
  ארי שביט לא מאכזב • אייל סתם
  ארי שביט לא מאכזב • צפריר כהן
  טען בחיטים והודה לו בשעורים • אייל סתם
  ארי שביט לא מאכזב • איציק ש.
  ארי שביט לא מאכזב • שם
  מחזה סוריאליסטי • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אא
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  פוטין ואובאמה • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אנטילופה
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ארז לנדוור
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • ארז לנדוור
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  Let's do the Al Gore rythm! • הפונז
  Let's do the Al Gore rythm! • אריק
  Let's do the Al Gore rythm! • הפונז
  Let's do the Al Gore rythm! • אריק
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אח של אייל
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • אריק
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • שוקי שמאל
  שתי שאלות: • איציק ש.
  שתי שאלות: • יוסי
  שתי שאלות: • ארז לנדוור
  שתי שאלות: • יוסי
  שתי שאלות: • הפונז
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • הפונז
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • הפונז
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  עלית עלי • שוטה הכפר הגלובלי
  עלית עלי • יוסי
  עלית עלי • שוטה הכפר הגלובלי
  עלית עלי • דב אנשלוביץ
  עלית עלי • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • אפופידס
  שתי שאלות: • בלבניסט
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • בלבניסט
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • צפריר כהן
  שתי שאלות: • שוטה הכפר הגלובלי
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • דב אנשלוביץ
  שתי שאלות: • אפופידס
  לסיכום: • שוטה הכפר הגלובלי
  לסיכום: • בלבניסט
  לסיכום: • הפונז
  לסיכום: • ירדן ניר-בוכבינדר
  לסיכום: • הפונז
  לסיכום: • יובל נוב
  שתי שאלות: • אפופידס
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • האייל האלמוני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • dd
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • צפריר כהן
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • רון בן-יעקב
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • שוטה הכפר הגלובלי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • טווידלדי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • דורון הגלילי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • איציק ש.
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • יוסי
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • בוא הנה פנדה
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • יוסי
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • שוטה הכפר הגלובלי
  קונייטרה תחילה • יוסי
  קונייטרה תחילה • סוגר קצוות פתוחים
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • אריק
  ספויילר • האייל הפלמוני
  ספויילר • אריק
  ספויילר • אביר הקרנפים
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • אריק
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • רון בן-יעקב
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אריק
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אריק
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אביר הקרנפים
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אביר הקרנפים
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • הפונז
  שאלות רטוריות זה פופטיץ • אביר הקרנפים
  קונייטרה תחילה • האייל האלמוני
  קונייטרה תחילה • רון בן-יעקב
  קונייטרה תחילה • אריק
  קונייטרה תחילה • דב אנשלוביץ
  קונייטרה תחילה • דב אנשלוביץ
  קונייטרה תחילה • הפונז
  קונייטרה תחילה • דב אנשלוביץ
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • סתם יהודי ימני
  זה לא אני מזגזג. אובמה מזגזג. • הפונז
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • ג'והן ווין הגלילי
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • מובוטו שפירא הפונזי
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • ידידיה
  It's white it's rough and it takes no shit from indians • הפונז
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • ויקי פדיה
  הטפשות האמריקאית • ארז לנדוור
  הטפשות האמריקאית • שוטה הכפר הגלובלי
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • האייל האלמוני
  הטפשות האמריקאית • כבשה
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • כבשה
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות הציבורית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • ארז לנדוור
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • dd
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • עומר
  הטפשות האמריקאית • האייל הפלמוני
  הטפשות האמריקאית • עומר
  הטפשות האמריקאית • סתם יהודי ימני
  הטפשות האמריקאית • עומר
  הפוליטיקה האמריקאית • רון בן-יעקב
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • ידידיה
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • ידידיה
  הטפשות האמריקאית • האייל האלמוני
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • easy
  הטפשות האמריקאית • אנטילופה
  הטפשות האמריקאית • ירדן ניר-בוכבינדר
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • ירדן ניר-בוכבינדר
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • טווידלדי
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • הפונז
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • איציק ש.
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן
  הטפשות האמריקאית • דב אנשלוביץ
  הטפשות האמריקאית • צפריר כהן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים