בתשובה לג. שמעון, 21/03/02 0:19
אל תדאג יהיה בסגר? 61975
אם כבר מדברים על חוסר הבנת הנקרא, מה דעתך על הקשר בין המאמר של זאב בונן "הפרדה מתוחכמת עכשיו" לידידנו אלכס

ב byline של בונן כתוב:
"הפרדה חד-צדדית אינה גדר נוסח עזה, אלא חומת ברלין עם אמצעי השמדה מתוחכמים"

אל תדאג יהיה בסגר? 61989
היי רון,

ד"ר בונן היה בעבר מנכ"ל רפאל ולפיכך אין תמה שהוא מנסה לפתור סוגיה מדינית באמצעים טכנולוגיים.

הוא מזהה נכונה שהמלחמה במתכונתה הנוכחית עתידה להימשך שנים והוא מציע גדר שתפתור את הבעייה ב-%90 להערכתו. ראשית, הבעיה עם פתרונות טכנולוגיים היא שבהמשך מתברר תמיד שנוצרות בעיות הדורשות הפעלת אמצעים טכנולוגיים נוספים; ושנית, הצד השני יכול אף הוא לשנות את טקטיקות ההרג הטכנולוגיות שלו. דוגמה פשוטה: עד כה נהרגו כ-‏350 ישראלים במאות פיגועים קטנים. אם הפתרון שלנו יסתמך על שינוי כללי המשחק באמצעים טכנולוגים בלבד (גדר כזו או אחרת), יכולים ארגוני החבלה לעבור לפיגועים בודדים אך גדולי ממדים נוסח פיצוץ בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, שבו נהרגו למעלה מ-‏100 בני אדם.

ההצעה של אלכס שילבה לפחות מרכיב מדיני. אלכס הציע תרגיל ב"לגטימציה של זכותנו לתגובה", ולכן עמד על כך שהנסיגה תהיה לגבולות 67. ההנחה שלו היתה שבכך נזכה ללגיטימציה מהקהילה הבינלאומית לתגובה "איומה ונוראה" אם נותקף. אך דומני שלמדנו בשנה וחצי האחרונה שאם נתחיל להפציץ את רמאללה או מחנות פליטים כתגובה על ירי של קסאם 5 או 6 או 7 הקהילה הבינלאומית לא תמהר להעניק לנו לגיטימציה.

בקצרה, איני מתנגד אידיאולוגית להקמת גדר, אך הגדר שמדברים עליה מתווה לדעתי את קווי ההפרדה בין המחנות במפלגת העבודה (פואד, רמון, ביילין וכו') יותר מאשר יכולה להוות פתרון ממשי לבעייה שאנו ניצבים בפניה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים