בתשובה למשה דורון, 22/06/00 22:06
שכחת פרט קטן וחשוב 6227
משה,

א. הספר שאותו קראת הוא: "היסטוריה של הזמן המודרני" מאת פול ג'ונסון (הוצאת דביר).
העמודים בספר הנוגעים לסוגיית המרגלים הקומוניסטים בארה"ב ולתקופת מקרתי 408-405.

פול ג'ונסון ידוע כהיסטוריון ימני במונחים מערביים, כלומר מצדד בליברליזם קפיטליסטי, ואכן יש לו נטייה מובהקת להתקיף בעוז כל מה שנודף ממנו צל צילו של סוציאליזם, קל וחומר, קומוניזם.

לדעתי בעניין מקרתי הוא מרחיק לכת מדי בנסיון נואל לטעון שלא מקרתי אשם במקרתיזם, אלא סטלין אשם, העתונות האמריקנית אשמה, הממסד הוושינגטוני והוליווד אשמים. ובכלל לפי ג'ונסון מקרתי לא היה רשע אלא סתם בחור מבולבל בעל "כמיהה נואשת להתחבב" שלא באמת התכוון למה שעשה. (שם ע' 407).

מקרתי לא חשף אף סוכן סובייטי. הוא האשים אנשים תמימים שחלקם בנעוריהם (בד"כ בתקופת השפל הכלכלי הגדול, זמן רב לפני פרוץ המלחמה הקרה) השתתפו באספות קומוניסטיות. הוא תקף אינטלקטואלים ליברליים ומחזאים הוליוודיים אבל כשהוא כבר ירד לגמרי מהפסים והתחיל לתקוף קצינים בצבא ארה"ב - הצבא השיב מלחמה שערה והביא לסילוקו של מקרתי מבמת ההיסטוריה האמריקנית בבושת פנים.

ג'ונסון למרות חד צדדיותו הוא הסטוריון מקצועי ולכן אף הוא מסייג את הטענה שסוכניו של סטלין הצליחו להעמיק לחדור לשורות הממשל האמריקני. "לא נמצאה עד כה ראיה שתעיד כי סוכנים סובייטיים גרמו לקבלת החלטה חשובה כלשהי במדיניות ארה"ב, אלא במשרד האוצר [מדובר בפרשה שולית ביותר]; או כי העבירו מידע מסווג חיוני כלשהו, אלא בתחום הנשק הגרעיני." (שם ע' 406). וגם בעניין הנשק הגרעיני, למיטב ידיעתי המוגבלת בנושא זה, ההיסטוריונים לא ממש יודעים באיזו מידה יש לייחס את הצלחת הרוסים לייצר פצצה ב-‏1949 לריגול ובאיזו מידה ליכולת המדעית של רוסיה הסובייטית.

בברכה,

ג. שמעון

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים