בתשובה ליואב, 25/12/13 11:52
ביטים וברבריות 626124
כבר מזמן הערך של הזהב לא מייצג את ערכו כסחורה אלא את האמונה של הציבור בכוח הקניה שלו. זה כמו הערך של שטרות, הערך שלהם אינו ערך הנייר אלא האמונה בכוח הקניה של השטר. מכאן נראה לי שהמאמר אשר משווה זהב לביטקוין מחטיא לגמרי את הדרך בה אנשים מעריכים מטבע וכן הדרך בה אנשים משתמשים במטבע. אין הבדל עקרוני בין ביטקוין לבין שטר כלשהו, ,הטכנולוגיה כשלעצמה (הדפסה של שטר או רישום דיגיטלי של מטבע דיגיטלי) אינם חשובים במיוחד לצורך הערך של המטבעות הנ"ל.

כפי שאמרתי, נידמה לי, רוב המדינות בעולם ינסו לבלום את השימוש בביטקוין על ידי חסמים על כוח הקניה שלו. זאת משום שכל מדינה רוצה שבשטחה לפחות הכסף העיקרי בעל כוח קניה הוא הכסף שהמדינה מדפיסה. למה שמדינה תוותר על סמכותה לייצור כסף יש מאין ? היא לא תוותר. לפיכך כוח הקניה של ביטקוין יגזר מקיום סחורות שניתן לסחור בהן למרות החסמים שמטילות מדינות על כוח הקניה של ביטקוין (או מטבע ווירטואלית אחרת). כרגע הסחורות העיקריות שאת סחירותן לא ניתן לחסום ביעילות הן סחורות בתחום האפור או השחור (הימורים, שירותי מין, סמים, תרופות מרשם קשות להשגה).

יתכן שבעתיד יהיו יותר ויותר סחורות שלא ניתן יהיה לחסום את קנייתן תמורת ביטקוים (או מטבע ווירטואלית אחרת), בגלל רצון חזק של השוק, זה מה שניקרא שוק שחור. בכל מקרה זה יהיה לדעתי תהליך שיקח עשרות שנים. אני מעריך שהסחורות הבאות המועמדות לקניה במטבעות ווירטואלים יהיו קבצים דיגיטליים בעלי ערך , למשל קובצי מולטימדיה; קבצים כאילו ניתן להעביר ישירות ממחשב למחשב , לכן חסמים על קניה ומכירה אינם יעילים לגביהם.
ביטים וברבריות 626174
מספר מדינות בעולם אימצו מטבעות שאינם שלהן, או לחלופין רגולציה המונעת לחלוטין הדפסה של כסף למימון צרכי המדינה‏1. למה שפנמה למשל, שאימצה את הדולר האמריקאי כהילך חוקי, לא תעבור למטבע וירטואלי, ובכך תחסוך לעצמה את הפיחות שיוצרת הדפסת הכסף האמריקאית ?

1 ישראל מקיימת גרסה חלשה של חוקים אילו, כאשר למדינה אסור להדפיס כסף לשימוש שוטף, אבל בנק ישראל כן יכול להדפיס כסף, לנסות לווסת את שער החליפין, להעביר רווחים לאוצר המדינה ואולי אף לקנות אג"ח מדינה.
עברו כמה שנים 626186
מאז שהערך של שטרות נגזר מאותם מקורות שערך של סחורה בעלת זמינות מוגבלת נגזר מהם. ערכו של הדולר, למשל, אינו תלוי באמונה של אף אחד.

לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שבועה ספקולטיבית שנושאה משנה את ערכו בעשרות, אם לא מאות אחוזים מדי יום, אינה מתאימה לשמש כמטבע עובר לסוחר וגם לא כדי לראות שזו בסופו של דבר מערכת דפלציונית שתעכל את עצמה.

אבל השאלה החשובה ביותר למי שעוסק בספקולציות מסוג זה - מדוע שלא יוקם ביטקוין 2, ביטקוין 3,... ביטקוין אלף אפס?
עברו כמה שנים 626187
כבר יש ביטקוין 2 (קוראים לו לייטקוין) וגם אחרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים