בתשובה לאסתי, 01/04/02 21:34
600 אלף איש 63868
משאירים הרבה זבל, כלים שבורים (חרס לא דומה בעמידותו לכלי פלסטיק של כתר) וקברים גם אם הם נוודים. בוודאי היה אפשר לצפות למצוא עדויות כתובות במצרים ועדויות פיזיות לכיבוש הארץ כמתואר בספרי הקודש היהודיים.
600 אלף איש 63870
זבל מתפרק בד"כ תוך כמה שנים (במיוחד זבל שלא כולל ניילונים ופלסטיקים למיניהם)

כלים שבורים- בדקת טוב טוב בכל סיני?

קברים- איזה קבורה מדברית עולה בראשך, שתשרוד כ"כ הרבה זמן? (לי עולה כרגע רק קבורה כמו במערבונים, בור באדמה, שמסומן ע"י צלב עץ... כמה זמן דבר כזה ישרוד?)

עדויות כתובות במצריים- אולי לא בא להם לתעד סיפור של כישלון? (הם תיעדו בד"כ רק הצלחות צבאיות וכו')

עדויות לכיבוש הארץ- פה אתה כבר חורג מעניין "משה" וה"מסע במדבר", לא?

וחוץ מזה, זה שעוד לא מצאו לא אומר שלא ימצאו...
כמו שהציעו כאן 63876
כדאי לך לקרוא קצת לפני שאת מגיבה ברמה הזו. את חושבת שלא הושקעו משאבים אדירים על ידי יהודים ונוצרים טובים לחפש עדויות? שאין מחקר רציני בתחום? בוודאי שתמיד יתכן שמישהו החביא את כל העדויות מתחת לבלטות ושאלו ימצאו בעוד כמה מאות. באותה מידה יתכן שימצאו עדויות לנחיתת חייזרים בעפולה לפני שבועיים. (כלומר יתכן, אבל בלתי סביר בהחלט)

אם באמת יש לך עניין במחקר ארכיאולוגי, מומלץ לך לקרוא את החומר הנוגע לקומראן העתיקה, על כל 4 ההתיישבויות שהיו בה כדי לראות לאיזו רמה של תיארוך וניתוח ממצאים אפשר להגיע כשיש כאלו.
כמו שהציעו כאן 63877
אז זהו שקומראן היא מקום ישוב. וכמו שכבר אמרתי יש הבדל בין זה לבין חיפוש שרידים במדבר.

וחוץ מזה אתה לא צריך לקחת את העניין כ"כ קשה. לי למשל לא מזיז כהוא זה אם היה, ומה היה. רק חשבתי שמוגזם להגיד "הארכאולוגיה מוכיחה שאין..." כשבסה"כ (עוד לא?) הוכיחו שיש.

[ואני דווקא אוהבת לעיין לפעמים ב"ביבליקל ארכאולוג'י רביו", אבל רק כשיש לי זמן וכוח]
הטומולי בסיני 73967
כל סיני וחלקים ניכרים בנגב זרועים טומולי - גלי אבנים שכנראה שימשו לקבורה עתיקה. למשל בהר צייד מעל דימונה אפשר לראות כאלו. באף אחד מהם עד כמה שאני יודע לא מצאו עצמות - זו קבורה עד שהבשר נרקב ואז חזרו לקחת את העצמות לקבורה משנית במקום אחר.
בנוסף בשנים האחרונות הולכים ומתגלים אלפי אתרי פולחן מדבריים. אין המדובר על אתרים גדולים אלא ממש זעירים של אבנים המונחות בצורה מיוחדת ומסמלות את האלים. למשל כל בקעת עובדה וסביבתה זרועה באתרי פולחן עתיקים כאלו.
מבחינה זו יש עדות חזקה מאוד לקיום תרבות נוודים שהיתה במדבר עשרות ומאות שנים, גם אם כרגע אין עדות שזו היתה תרבות בני ישראל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים