בתשובה לנועם שכטר, 29/10/99 15:00
דמוניזציה של החיזבאללה 642
אם הבנתי אותך נכון, החיזבאללה ימשיך להלחם בישראל לאחר נסיגתה. למה? ככה, כדי לשמור על עצמו כארגון. הארגון אולי רוצה להמשיך להתקיים, אבל הלוחמים - אלה שזוחלים בשטח תחת אש תותחים ומקלעים - עשויים שלא להסכים להמשיך את המלחמה, לאחר שהושגה מטרתה.

התמונה שאתה מציג חוזרת לתמונת המצב הישנה, של הערבים ככוח טבע. לא משנה מה ישראל תעשה - תתקוף, תיסוג, תמכור את קרית שמונה במחיר הקרן - התפיסה שלך אומרת שהחיזבאללה יתקוף. לפי תפיסתך, החיזבאללה לא שוקל את מטרותיו, ואין לו בעצם מטרות, פרט לתקיפת ישראל. למותר לציין שאני לא מסכים איתך.

ועל איזה מוצבים "חשובים איסטרטגית" אתה מדבר, לעזעזאל? החיזבאללה כבר הפגיז את צה"ל *מכיוון דרום*, מכיוון קו הגבול. מה שווים מוצבים, שכוח גרילה מסוגל לעקוף ולתקוף מהעורף?
דמוניזציה של החיזבאללה 669
החזבאללה הוא ארגון צבאי פוליטי, הוא לא הראשון ובטח לא האחרון. וכדי להבין את דרכי פעולתו ולצפות את פעולותיו לעתיד יש לבדוק איך התנהגו קבוצות דומות במצבים דומים. אם נבחן לדוגמא ארגונים צבאיים-פוליטים (כדי להמנע מהמושג "ארגון טרור") אחרים שקרובים ללבנו למשל האצ"ל ההגנה ולח"י שלחמו כאן בארץ נגד הבריטים כדי להביא אותם לנסיגה מהארץ, לבסוף החליטו הבריטים לעזוה את הארץ כשסיבותיהם עמם ואילו כל אותם "ארגונים" למניהם פשוט עברו ללחום למען מטרת קודש אחרת, וחרפו נפשם במטרה להגן על הישוב היהודי מפני הערבים. אם ההשואה הזו לא מצאת חן בפניך הבה נבחן ארגון "צבאי פוליטי" אחר לדוגמאת החמאס. החמאס שלחם במטרה להוציא את צה"ל מ"השטחים הכבושים"-עזה תיריחו וכו' התנגד בחירפות למהלך שהביא לנסיגה בפרט ולדרך רבין-פרס בכלל. וכשהבין שההסכמים והקשרים בין יאסר עראפת למדינת ישראל הם עובדות בשטח עבר לטעון שיעודו ויעדו הם הוצאת כוחות הכיבוש הציוני מכל מדינת פלסטין רבתי .
אם מסתכלים על כל עובדות אלה רואים שקרוב לוודאי שגם החיזבאללה לא יניח את נשקו מרצון לאחר נסיגה ישראלית מלבנון. אולי שורותיו יצתמצמו אבל עדין מנהיגיו יחפשו תרוצים וסיבות כדי להשאיר את ארגונם ככוח שליט בדרום לבנון ובכך בעצם להשאר אותם "שליטים" של האיזור שעכשיו פונה מחיילי צה"ל.
ועניין המוצבים, היה רק דוגמא וברור לי שאם וכאשר יסוג צה"ל חד צדדית מלבנון ללא הסדר שיכניס לשם כוח מחליף/ משגיח כלשהוא יקבל החיזבאללה שליטה מוחלטת באיזור אם באמצעות מוצבי צה"ל ואם לא.
דמוניזציה של החיזבאללה 723
שתי הדוגמאות שהבאת אינן מקבילות טובות. האצ"ל והלח"י הציבו לעצמם כמטרה מדינה עברית חופשית; האמצעים היו (תחילה) גירוש הבריטים ולאחר מכן, נצחון במלחמת האזרחיםהדיפת הפלישה הערבית (וראוי לציין שהאצ"ל והלח"י הצטרפו לצה"ל ביוני 48').

החמאס הוא באמת ארגון שאין מה לדבר איתו. הוא מדבר על השמדת מדינת ישראל והקמת מדינה פלסטינית-איסלמית במקומה. לכן אף אחד לא הופתע כשהוא התנגד להסכמי אוסלו: מבחינתו, מדובר בבגידה.

החיזבאללה, מצד שני, הוא ארגון ששם לו למטרה לגרש את הכובש מדרום לבנון. אני מתקשה לראות איך תהיה לו זכות קיום מבצעית לאחר שהמטרה הזו תושג.
דמוניזציה של החיזבאללה 727
לפני כשבועיים התפרסמה בעיתון ''ידיעות אחרונות'' כתבה על עבודה שערך מכון כלשהוא בארץ (שאת שמו אני באמת לא זוכר, ואת העיתון לא שמרתי) המכון השתמש בפרסומים השבועיים של החיזבאללה המודיעים על הרוגי השבוע האחרון בצירף סעקור קצר של חייהם. המכון עבר על כל אותם פרסומים ממספר השנים האחרונות וערך יתוך אישיות ללוחם חיזבאללה ממוצע. הפילוח הראה שרוב הלוחמים עושים זאת לאחר שנפגעו או היו קורבים למישהו שנפגע מצה''ל או צד''ל. ומכאן שרובם לוחמים בשביל הנקמה והאידיולוגיה. (כמובן שהכסף לא מפרעי להם) לומים אלו ימשיכו להלחם אם הוראה כזו תגיע ממנהיגי החיזבאללה. אולי חלק מהלוחמים יפרשו אבל הרבה חדשים יצטרפו לחיזבאלה שכוחו עלה בעיקבות שליטתו בדרום לבנון ואף יתלהבו מהמטרה הקדושה של שיחרור אדמת פלסטין הקדושה וגאולת אחיהם הפלסטינים...
דמוניזציה של החיזבאללה 690
לצערי אני לא זוכר מתי אמר זאת מנהיג החזבאלה. אבל הוא אמר גם אם ישראל תיסוג אנחנו לא נפסיק עד שיעזבו את כל מדינת פלסטין.

מה גם שאנשי החיזבאלה מקבלים היום כסף בשביל להיות באירגון. נכון חלקם נמצאים שם בגלל אידיאולוגיה, אבל חלקם האחר יודע שאם הוא יהרג אז יטפלו בילדיו ומשפחתו.

או בקיצור חיזבאלה מהווה פיתרון כלכלי גם כן. שכל עוד יש לו תמיכה של סוריה ואירן אין לו סיבה לחדול ממעשי האיבה.

(אני הבחלט רואה את מנהיג החיזבאלה הופך להיות חקלאי בלבנון).
דמוניזציה של החיזבאללה 724
יש לבצע הבדלה ברורה בין החמס לחיזבללה.
החמס הוא חלק אינטגרלי מתנועת האחים המוסלמים שהיא תנועה מוסלמית סונית קיצונית (בישראל האחים המוסלמים מיוצגים על ידי התנועה האיסלמית).

החיזבללה הינה מפלגה איסלמית שיעית קיצונית הממומנת ומתוחזקת על ידי אירן השיעית.

מידת השפעתה של אירן והמצב הפוליטי והדתי בתוכה יכולים להשפיע רבות על יחס השיעים בלבנון לחיזבללה בפרט ןלישראל גופא.
פקטור אחר הוא היחסים בין סוריה לישראל ולאירן ולאינטרסים שלהם (הסורים) בלבנון ובתוך סוריה.
היום קיים שיתוף פעולה בין האחים המוסלמים לאירן אך מדובר במצב זמני היות והמחלוקת ההיסטורית והדתית בין שני הפלגים האיסלמיים הינה עמוקה (ראה המצב בעירק)
שיתוף פעולה כזה עלול בתנאים מסוימים להפריע לשלטונות הסורים שטבחו בזמנו באחים המוסלמים בסוריה ורצחו אלפים מהם - נשים גברים וילדים.
דמוניזציה של החיזבאללה 3985
חיזבאלה קקה
דמוניזציה של החיזבאללה 10620
דמוניזציה של החיזבאללה 10952
אין פלא שאנחנו במילחמה.
מילחמות באות בגלל קיצונים כמוך!
דמוניזציה של החיזבאללה 13722
חיזבאלה הבני זונות , צריכים להעלים אותכם מהעולם!!!!! החתומה יפה
דמוניזציה של החיזבאללה 10954
ימותו כולם ב''ה
דמוניזציה של החיזבאללה 11353
אתה צודק שימותו כולם
צריך להחזיר את ביבי לשלטון ולשלוח את כל השמאלנים לשרת אצל עראפת כדי שילמדו מהם
על הכבוד שהם נותנים לאדמתם ולעמם.
דמוניזציה של החיזבאללה 14542
אני רוצה שהיו קטויטת
בקרית שמונה
אהוד ברק ראש הממשלה אני מבקש שהיו
החשב מלחמה
מי מפעיל את החיזבאללה 21187
החיזבאללה מופעל היום ע''י סוריה וזה דבר שמוכח ע''י כל מערכות המודיעין של מדינת ישראל וזוהי הסיבה שמכ''מ סורי הופצץ.

נ.ב
סוריה מדינה שמתיימרת לעשות עם ישראל שלום, חשוב שפעם פנימיות המדינות שרוצות שלום תתגלה ויראה מה באמת הרצונות של אותם המבקשים את מפלתה של ישראל
מי באמת מפעיל את החיזבאללה? 21196
א. הוכחות? נו באמת... האם אתה יכול לפרוש את ההוכחות הללו לעינינו? התכוונת אולי לסברות או היפותזות.

ב. מה גורם לך לחשוב שבקרב מערכת הביטחון הישראלית אין כאלו שמעוניינים לומר לך כי החיזבאללה מופעל על ידי סוריה (בלי קשר לנכונות/אי-נכונות העניין) כדי להוביל לעימות עם הסורים למשל, כמו "טרקטורי ההתגרות" שנשלחו לחרוש בשטח ההפקר מול הסורים בשנות השישים?

ג. מדוע שהחיזבאללה ייתן לסוריה להנחות אותו? מדוע שלא יפעיל מדיניות משלו (שיכולה במקרה לשרת את אותם אינטרסים כמו סוריה לדעתך)?
דמוניזציה של החיזבאללה 25769
פחדנים גדולים שמיתחבים מאחוריי שיחים ופוליטיקה .שינסו להראות פרצופם כמו צבא אמיתי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים