בתשובה לרון בן-יעקב, 27/10/14 9:24
644957
מה החומה שמגינה על עיסוק כלשהו מפני הצונמי של האוטומציה? התשובה שלי היא שיהיה בעיסוק רכיב חשוב של אינטראקציה מורכבת ככל האפשר עם בני אדם, או הבנת בני אדם. ברור שבהווה יש צורך בהרבה עבודות טכניות אחרות, אבל הסיבה לכך היא שרובוטים עדיין יקרים ומגושמים מדי, ובאופן כללי הטכנולוגיה לא בשלה. אבל מה יהיה בעוד עשרים שנה? אני מנסה לומר שעובד בקו יצור של מזגנים יוחלף ע"י אוטומציה, הרבה לפני שבפתח ביתך יופיע רובוט מתקין מזגנים, יתאם איתך את המיקום המדוייק של המזגן, וינסה למכור לך באותה הזדמנות ביטוח למזגן.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 644990
אני נוטה להסכים עם הטענה, לא עם הדוגמה. אני חושב שזה יהיה די עצוב עם עוד 50 שנה עדיין המושג של "התקנת מזגן חדש" יהיה קיים, ויהיה פעולה לא טריוויאלית. את המיקום תיקבע לך תוכנת מחשב עם סימולציות של זרימת רוח ואינטראקציה פשוטה מאוד איתך על העדפותיך. חוץ מזה, ברור שיהיה קלי קלות להתחרט ולשנות מיקום אחר כך.

אני עוד שמרן כאן, למה שבכלל פעולת מיזוג האוויר תבוצע על-ידי שניים-שלושה מכשירים גדולים שממוקמים בנקודות ספורות בקירות הבית? מה, הלבנים תישארנה כאלה טיפשות?

שמע, זה ביזיון לתרבות המערב שהיום התקנת מזגן זה עדיין כזה בוג'ראס! כבר 50 שנה העבודה הזו לא התקדמה בשום צורה משמעותית!

האמת היא שזה משחק נחמד, צד א' זורק מקצוע, צד ב' מציע את החזון שבו המקצוע הופך למיותר. לא, פגאט זה לא מקצוע. חוץ ממעט דוגמאות מתבקשות (ויפה שהלכת על דוגמה פחות מתבקשת!), נדמה לי שזה לא משחק קל לצד א'.

_____
לא שכחתי את מכירת הביטוח. זה יהיה תפקידה של תוכנה נעימת סבר שבקלילות תנצח אותך בויכוח כשתנסה לטעון שזה לא כלכלי. לא שתנסה להתווכח, אחרי חמשת המפגשים הראשונים שלך עם קיו-סייל 5 כבר תיכנע מראש. (בגרסה 6 דווקא תישאר לשמוע אותה מסבירה למה זה כדאי, זה יהיה תענוג.)
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 644991
אני אתן לקיו סייל 6 לדבר עם הנזיר האלקטרוני שלי.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 644995
אולי הוא ימכור לה פרארי.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645076
אני מאמין שבעוד חמישים שנה נהיה במצב שיש לנו בינה מלאכותית חזקה כבר די הרבה זמן, וכללי המשחק ישתנו לחלוטין. קשה לחזות מה יקרה, מפני שלטעמי בינות מלאכותיות יעשו הכל הרבה יותר טוב מבני אדם.

הקריטריון שנתתי מתיחס לצונמי של "האוטומציה הגמישה". כאשר פני המיים עולים לאיטם, עומדים במקום גבוה שאליו האוטומציה לא תוכל להגיע מפני שאין בינה מלאכותית שיכולה ללמוד באופן עצמאי את התרבות האנושית. האמת היא שהתאור דרמטי מדי מפני שיש לדעתי מספיק מקום על ראשי הגבעות לכמעט כל האוכלוסיה, ובסה"כ ההתקדמות הטכלוגית ועליית הפריון היא תופעה נפלאה.

אחרי הסינגולריות, כבר לא יהיה מדובר בצונמי איטי שמטביע את העיסוקים של ה"ראשים הקטנים", אלא במבול שיורד מהשמיים ומטביע כמעט בבת אחת דווקא את המקצועות של האנשים החושבים והיצירתיים. בינה מלאכותית לא זקוקה לגוף, זו תוכנה, אולי מערכת הפעלה (מישהו ראה את הסרט Her?) אנשים יורידו אותה, ויפעילו אותה במחשבים שלהם.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645094
אבל זהו, שבמה שכתבתי על טכנאי המזגנים, לא כולל החלק מתחת הקו שלא היה ברצינות (אתה התחלת), לא הנחתי מי יודע איזו בינה מלאכותית. הטענה היותר רצינית שהחבאתי שם היתה שהרבה מאינטראקציות העוסק-לקוח שנראות לנו במבט ראשון עמוקות וחודרות לתהומות הנפש האנושית, וחלקן באמת כאלה, ניתנות להחלפה במשהו רדוד, מלוטש טכנולוגית, ויודע לחפש באינטרנט, והרבה לקוחות לא ירגישו שחסר להם דבר.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645171
ברור. יש המון אתרי מכירות באינטרנט שמחליפים מוכרים אנושיים ללא צורך ביומרות של בינה מלאכותית. הרבה פעמים קטלוג ומחיר טוב מספיקים כדי למכור.

אבל מה, כואב לי מה שכתבת על מתקין המזגנים. אתה באמת חושב שאפשר להחליף אותו ב"משהו רדוד"? אפשר להחליף יעוץ השקעות במשהו רדוד. אתה יודע כמה מסובך לתוכנית מחשב להתקין מזגן? עזוב את תהומות הנפש האנושית בצד, עזוב את ההתקנה עצמה. המשהו הרדוד צריך לחפש ולמצוא חניה לא חוקית; לחצות כביש עם המזגן ביד; למצוא את הכניסה לחצר הבניין; לזהות את כניסה ב' ולא לנסות להכנס למלונה של הכלב של השכנים, להחליט אם המעלית עובדת או לא, לשאול את השכנה שעוברת האם אדון ניר-בוכבינדר אכן גר בקומה... וחוץ מזה, אתה הייתה מרשה למשהו רדוד להתחיל על דעת עצמו לקדוח חורים בקירות הבית שלך?

אין בינה מלאכותית חזקה, ולכן יש צורך לקודד באופן ידני את כל המערכת המושגית והתובנות והאסטרטגיות הדרושות לפתרון הבעיה. מאמץ רציני ויקר. בסופו של דבר מפני שאי אפשר לחזות מראש בדיוק מה יקרה בסביבה לא מבוקרת, קשה יהיה לסמוך על מערכת כזאת ויהיה צורך במפעיל אנושי מה שייתר את המערכת.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645176
בתגובה שישר מעלי אתה מתמקד בשלל אתגרים שאכן נדמים בלתי עבירים, ואפשר לשים אותם תחת הכותרת "להסתדר עם אתגרי הסביבה הפיזית". ואילו בתגובה 644957, כשכתבת מה עושה טכנאי המזגנים שחסין לאוטומציה, התמקדת באתגרים אחרים לחלוטין - באינטראקציה עם הלקוח. זו אפילו היתה הפואנטה שלך. לכן הנחתי שאתה מניח שאתגרי ההסתדרות עם הסביבה הפיזית כן נפתרו, אם לא ישירות באוטומציה (אכן, לא סביר) אז בכך שהסביבה הפיזית תהפוך ידידותית יותר למכונות האוטומטיות, ובפרט שהפיזיות הקשה של התקנת המזגן עצמה תהפוך לקלה.

אני עדיין חושב ששילוב של כמה טכנולוגיות שכמעט קיימות היום מסחרית או קל לדמיין אותם טכנולוגית, העבודה הפיזית של מתקין המזגנים תחדול מהעולם. מערכות הנהיגה וההובלה האוטומטיות יביאו את המזגן עד פתח הבית. מכאן, אתה הלקוח תעשה זאת בעצמך: תפעיל את המכונה הביתית לחיתוך מדויק של הקיר (היא כבר הורידה קובץ ספציפיקציות של יצרן המזגן), תפעיל את המכונה הביתית להרמה מדויקת של משאות כדי להביא את המזגן אל החור. בסוף הרומבה תנקה את הרצפה. נשאר החיבור לרשת החשמל הביתית, וזה אכן קשה; אני מזמן מפנטז על תקן לשקעים וחיבורים חשמליים שיהפוך התקנת מכישירים ומנורות לפלאג אנד פליי, בלי מקדחות ושטויות. אבל אם זה לא יקרה (או יקרה לאט באופן מתסכל, מה שסביר), כל מה שתצטרך בסוף זה חשמלאי שיעשה את החיבור (או ינחה אותך מרחוק בשיחת וידאו).

אנו חוזרים לשאלת האינטראקציה האנושית בין מתקין המזגן ללקוח, והאם היא נחוצה.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645178
לפחות בישראל, סביר להניח שבעוד 20 שנה העבודה של "מתקין מזגנים" תהיה דרושה כמו העבודה של "מתקין מים זורמים" - ז"א בית בלי מזגן יהיה נפוץ במו בית בלי מים זורמים...
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645179
אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהמליץ על סרטון (15ד') של CGP GREY בשם humans need not apply, שסוקר מגוון מקצועות (מז'אנרים שונים) והעתיד העגום המצפה להם.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645191
אבל צריך מתקין מים זורמים, בכל בניין שנבנה. ונראה לי שכבר היום לא ממש בונים בתים חדשים בלי להתקין בהם מזגנים.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645193
זאת בדיוק הנקודה, שלא צריך משום שהבתים נבנים היום עם התשתית למזגן (ומים זורמים, וחיבור לביוב, ושירותים, וחיבור לרשת החשמל, וחיבור לרשת הטלפון, וחיבור לרשת האינטרנט, וחיבור לגז...) לא צריך אף אחד שיבצע ולו אחת מהמשימות עליהם דיברו ירון וירדן בפתיל למעלה. נכון צריך מישהו שיתקין את כשבונים את הבית, ומן הסתם צריך יהיה לתקן/להחליף את המזגן, אבל זאת כבר פעולה הרבה יותר טריוויאלית, בוודאי אחת שניתנת לאוטומציה רבה בהרבה מהתקנת מזגן בבית שנבנה בשנות השלושים.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645196
הבניינים נבנים מעצמם?! אלא אם רובוטים יתחילו לבנות בתים, או מדפסות יתחילו להדפיס מגדלים, מישהו צריך לעשות את זה.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645200
גם בניה של בתים יכולה להתבצע באמצעות פחות ופחות בני אדם - למשל, בניה מאלמנטים מבניים מוכנים שרק צריך לחבר אותם אלו לאלו, סטנדרטיזציה של חיבורי תשתית ושילובם באלמנטים האלה כך שאין צורך בחציבה בקירות והשחלה מורכבת של חוטים וצינורות ועוד ועוד. ריצוף, למשל, נראה לי כתחום שזועק למיכון - אילו עלות העבודה היתה גבוהה יותר כבר מזמן היו מכונות לריצוף.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645203
ראיתי איפה-שהוא תמונה של מכונה שפולטת אקרשטיינים מסודרים, ישר למדרכה.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645208
הראש היהודי ממציא לנו פטנטים
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645207
יש כבר מדפסות תלת מימד שמדפיסות בתים. לדעתי הטכנולוגיה תיכנס למיינסטרים של הבנייה הרבה לפני שהיא תיכנס לייצור מוצרי צריכה.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645212
אני כבר כמה דקות משתעשע מחשיבה על תוצאות שונות של באגים בהדפסה/בקובץ/נגמר לי הדיו/הבטון באמצע/היתה לי תקלה בתקשורת, ושאר ירקות. למשל זה או זה.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645278
אין סיבה שהיא תכנס למיינסטרים של הבניה, כי הבתים שהיא תוכל לייצר לא יהיו בסטנדרד של בתים בבניה מסורתית. אתה יכול לייצר כבר היום קרוון או קרווילה במחיר נמוך בהרבה וזמן קצר בהרבה משלוקח לבנות בית. היית רוצה לגור בקרוון כזה לאורך זמן?

בניה של בית שיענה על כל הצרכים, החל מעמידות נגד רעידות אדמה ואש ועד בידוד תרמי ואקוסטי; קירות שניתן לשבור ולהזיז בהתאם לצורך ולתקוע בהם מסמרים וברגים; תשתיות מים, ביוב חשמל ותקשורת שניתנות להתקנה, שינוי ותחזוקה ועוד - זה דבר לא פשוט. ברגע שאתה מוגבל לחומרים שמדפסת כזו יכולה לעבוד איתם וליצירה שלהם בשכבות אתה מגביל את עצמך באופן שיפגע קשות בשימושיות, בנוחות ובבטיחות של הבית.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645288
נחכה ונראה. אני מהמר על הסינים.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645226
יותר ויותר "מעצמם" (ז"א בעזרת מיכון, ואוטומציה, בינה מלאכותית, רובוטים...)

"מישהו צריך לעשות את זה" תראי שוב את ההקשר של הדיון: "יתאם איתך את המיקום המדוייק של המזגן, וינסה למכור לך באותה הזדמנות ביטוח למזגן" ואז: "המשהו הרדוד צריך לחפש ולמצוא חניה לא חוקית; לחצות כביש עם המזגן ביד; למצוא את הכניסה לחצר הבניין; לזהות את כניסה ב' ולא לנסות להכנס למלונה של הכלב של השכנים, להחליט אם המעלית עובדת או לא, לשאול את השכנה שעוברת האם אדון ניר-בוכבינדר אכן גר בקומה... " כל המשימות האלה לא קיימות לבית שכבר יש בו מזגן, ויהפכו להיות נחלת העבר אם וכשהעתיד יהיה כאן.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645258
"להסתדר עם אתגרי הסביבה הפיזית" פרושו שיש לרובוט מפה טופוגרפית, ויש לו GPS, וחיישנים שבאמצעותם הוא בונה לעצמו מפה אגוצנטרית תלת מימדית של סביבתו הקרובה. הרובוט משתמש במפה הטופוגרפית וב-GPS כדי לחשב מסלול מקורב ליעד, ומבצע תיקונים מקומיים על סמך המפה האגוצנטרית ומגבלות העבירות שלו.

הרובוט שלנו צריך להסתדר בעיקר עם אתגרי הסביבה האנושית. אם הוא מגיע לגדר שצריך לעבור אותה, הוא צריך לדעת שלגדרות יש מה שבני אדם קוראים לו "שער". שער זה דבר שעוברים דרכו. צריך לחפש שער. אה, השער סגור. אבל אולי לא נעול. כיצד פותחים שער? יש שערים מסוגים שונים, צריך לחקור את מבנה השער ולחפש משהו שנראה אנלוגי לאחד ממנגנוני הנעילה שבזכרון.

החניה, מעבר הכביש, המעלית היו אתגרים מסוג זה. אתגרים שכדי לפתור אותם צריך לפעול במסגרת כללי המשחק של תרבות המגורים האנושית, והרובוט צריך להבין אותה (צריך להבין בני אדם). כלומר צריך להיות לו מודל שלה. ושוב, כשאין בינה מלאכותית חזקה, צריך לקודד כל מושג מצב ופעולה באופן ידני, מה שמייקר את המוצר והופך אותו ללא אמין.

הצעת שאתה תרכיב בעצמך את המזגן, ותסתייע בכל מיני הוקוס פוקוסים שאתה מחזיק בדרך כלל. (שאדם הסביר מחזיק בדרך כלל). אם כך אז באמת פתרת את הבעיה, אבל אני רק רוצה לספר לך שאצלי בבית, הקיר עצמו יוכל לשנות לפי הצורך את המבנה התת-אטומי שלו, ולהפוך למזגן בכל פעם שיהיה צורך במזגן. נראה אותך משפר את זה.

נחוצה אינטראקציה אנושית כאשר דנים בעסקה או במערכת יחסים מתמשכת שמחייבות אמון תאום והבנת הצרכים של הצד השני. אם המתקין יודע משהו על מזגנים ומגבלות התקנתם שאתה לא יודע, ואם כשיתבונן בך ובחלל המגורים שלך, יהיה לו משהו מעניין לומר לך שאתה לא יודע - יש לך צורך במתקין, ואם לא - אז לא.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645261
תיארתי שני הוקוס פוקוסים (מכונת חיתוך קירות ביתית, מכונת הרמת משאות ביתית). איזה מהם נראה לך רחוק טכנולוגית מהיום? שניהם נראים לי כמעט טריוויאליים. העניין היחיד הוא שהם (היום, ואני מקבל שגם בעתיד הנראה) גדולים ומסורבלים מכדי להחזיק אותם בבית. אז תקבל אותם בהשכרה או השאלה, לצורך התקנת המזגן. זה מחזיר אותנו לאתגר של להביא משהו גדול וכבד מהמכונית בכביש לתוך הבית שלך.

השער והעץ על המדרכה הם אתגר לרובוט ההובלה? בסדר. כשהרכב האוטומטי פורק את הרובוט על המדרכה, הוא מתקשר אליך, ואתה יוצא לעזור לרובוט להגיע הביתה (לקחת אותו ברצועה מסביב לעץ, לפתוח לו את השער). לא הולך? בסדר, נשארנו עם צורך בסבל, לא במתקין מזגנים.

_____
"הקיר עצמו יוכל לשנות לפי הצורך את המבנה התת-אטומי שלו, ולהפוך למזגן בכל פעם שיהיה צורך במזגן. נראה אותך משפר את זה."
אתה מאיים עלי? תסתכל כמה תגובות למעלה, דיברתי בעצמי על לבנים חכמות, ועוד רמזתי לזה בכותרת הפתיל שנשארה עד ימינו. אבל זה היה כשחשבתי על 50 שנה קדימה. בינתיים ירדתי איתך לחמש שנים קדימה.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645265
בעוד 5 שנים יהיו עדיין מתקיני מזגנים אנושיים, שכנראה יבואו ויחתכו קירות כמו שחותכים קירות היום.

בעתיד? אכן "בית חכם" וויסות טמפרטורה וכל זה. אם כי - אני משערת שגם זה עלול להתקלקל, ואז יצטרך להגיע מישהו ולתקן את זה.
מתוך עוגית מזל 645268
בעתיד נוכל לחזות את העתיד.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645267
ההתקנה עצמה מסובכת הרבה יותר מ"חיתוך קירות" ומכונת הרמה ביתית. יש המון נקודות החלטה שקשורות גם לסביבת ההתקנה, גם לחיבורים השונים ולאטימתם, ויש צורך בהרבה מניפולציות מורכבות. באמת לא מעשי. לכן מגיעים בדרך כלל שני אנשים לבצע עבודה כזאת. כל עבודות התחזוקה, תיקונים, הרכבה, התקנה שמתנהלות בסביבה לא מבוקרת ובהיקף קטן, כמו שיפוצים, מטבחים, אינסטלציה, חשמל, יהיו בין האחרונות לאוטומציה, ויתכן שבכלל לא יעברו אוטומציה, מפני שבעבודות כאלה אנשים מצטיינים במיוחד. בעולם שיש בו יותר מכונות, יהיה אולי צורך ביותר אנשים שיתחזקו אותן.

שמעתי שיש משהו שנקרא מזגן נייד, אני לא יודע איך הוא עובד, אבל אם לא צריך התקנה, אפשר יהיה לוותר על המתקין.

אני יודע שהצבא האמריקאי מפתח שלד חיצוני, ונדמה לי שלוקהיד הציעה לצי האמריקאי שלד כזה שעוזר להפעיל כלי עבודה כבדים בגובה.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645283
לפני כמעט 20 שנה, כשגרתי בניו-יורק ורצינו מזגן נוסף בחדר שבעליית הגג, נסענו להום-דיפו וקנינו מזגן שמניחים על אדן החלון (שנפתח כלפי מעלה) חציו בחוץ וחציו בפנים. מחברים לשקע וזה עובד. מה שנשאר זה לסגור את הרווח עם חתיכת פלסטיק.

לאחרונה שמעתי שאמזון מפתחת מסוק רובוטי (מזל"ט) שיבצע דיוור של החבילות שהם שולחים לקונים המקוונים שלהם. אז זה רק עניין של משקל ולא הרבה זמן עד שהם יביאו לך מזגן ישר לחלון.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645285
אתה מתכוון ישר למנחת המסוקים שלך.
מי מכיר את השדון שבקיר? (מקסוול) 645282
אתה טוען שמספיק שהאוטומציה תהפוך מקצועות לטריוויאליים כדי לחסל אותם. אפשר להתנחם בכך שבדרך לאבדון נעבור שלב ביניים של דמוקרטיזציה. מקצועות שכיום דורשים מצוינות ורק מעטים יכולים להצטיין בהם, יהפכו נגישים למעגלים הולכים וגדלים לפני שיעלמו לחלוטין.
אפרופו רובוטים 651025
זה לא ממש המקום הכי מתאים, אבל מי שעוד לא שמע על Spot מוזמן לשמוע, ולראות מה שבטח יהיה חזיון נפוץ תוך כמה שנים: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded... . מדהים איך הבטן שלי מתכווצת כשאני רואה אותם בועטים בו, ולא בגלל שאני חושב על הבהונות שלהם.
אפרופו רובוטים 651030
אני לא יודע מה איתך, אבל העובדה שהחברה המתקדמת ביותר לייצור רובוטים עצמאיים היא היום חלק מהחברה ששולטת בכל המידע העולמי לגבינו, והשם שלה דומה בצורה מחשידה ל'מאסיב דיינמיקס' - חברת המחקר המתקדמת המסתורית והמרושעת שידה בכל וממוקמת בבוסטון בסדרת המד"ב הנפלאה פרינג'‏1 - מקריפה פי אלף יותר ממדען שבועט ברובוט ומה זה גורם לי להרגיש.

הנה, סוף סוף הוצאתי את זה החוצה.

נ.ב. אם אני אעלם לפחות תדעו למי לפנות. לא שזה יעזור לכם.

1 נפלאה לפחות בעונות הראשונות. מי שלא מכיר שיגגל ויחזור אלינו אחרי שתי עונות לפחות.
אפרופו רובוטים 651119
אתה לא היחיד.
סטיבן הוקינג מזהיר מפני סוף העולם 651397
בעולם המדע מזהירים מאינטליגנציה מלאכותית
אפרופו רובוטים 651406
למה לא מלמדים את הרובוטים לבעוט בחזרה?
אפרופו רובוטים 651407
באמת למה? למה לעצור כאן, אני מציע ללמד אותם קונג פו, וישא"ק.
אפרופו רובוטים 651421
יש בינה מלאכותית, אבל אין רובוטים בסצינה הזאת.
אפרופו רובוטים 651422
האם הרובוט מוגדר על ידי מוחו או על ידי גפיו?
אפרופו רובוטים 651425
מוחו וגפיו.

יש לנו כבר מילה שמשמשת אותנו כדי לתאר בינה מלאכותית שאיננה מפעילה מכניזם עם מנועים, זרועות ו/או גוף כלשהו בעולם הממשי. תוכנה.
אפרופו רובוטים 651435
למי שצריך שנפרט לו בכפית את כל שלבי הביניים, יכול לדמיין לינק לרובוטים של שליחות קטלנית במקום למטריקס‏1.

1 ולעולים לכיתה א' - 'אני, רובוט'. הסרט, לא הספר כמובן, יותר קל עם תמונות.
אפרופו רובוטים 651417
יו, מדהים, הם נראים כל כך כמו בעלי חיים שהבטן מתכווצת מעצמה, כשהרשע בועט בו והרובוט עף הצידה ומחליק ומנסה לחזור לאיזון זה ממש כמו סוס קטן.
אפרופו רובוטים 651419
לפחות אותם בונים מראש ממתכת לא מזינה, מה שימנע קונפליקטים מוסריים בעתיד‏1.

|1] סליחה, לא יכולתי להתאפק :)
אפרופו רובוטים 651433
מקסים לראות איך האיילים נוקשי הלב ביותר נעשים רכיכות טבעוניות רגשניות, לשכ''ג מתכווצת הבטן כשבועטים במשהו שנראה כמו בעל חיים, לך יש קונפליקטים מוסריים... ידעתי שבסוף מתחת לכל הרהב, זה מה שיישאר. באמת ידעתי.
אפרופו רובוטים 651434
מאחר וברגע האחרון נמלכתי מלכתוב 'ימנע ממך/מכם קונפליקטים מוסריים', אני ממש לא מודאג.
אפרופו רובוטים 651436
ברור, סתם החנפתי לך כדי שתרגיש טוב, דיברתי על שכ''ג.
המלצה על ספר 651438
למרות שזה המקום המתאים יכול להיות שעצם ההמלצה לא בדיוק מתאימה. אני לא בטוח אם צריך או לא צריך לצרף לקישור התראה...
אפרופו רובוטים 656913
לעומת התנועה היעילה ואלגנטית של ספוט, ראו כמה פאתטיים ההולכים על שתיים.
אפרופו רובוטים 656918
זה בטח מה שחשבו הממותות, לפני איזה מיליון שנה.
אפרופו רובוטים 670233
ולקראת חג המולד: https://youtu.be/RDZu04v7_hc
אפרופו רובוטים 670261
הם הצליחו לפתח סנטה קלאוס שהיא אשה? לא יאומן. מה הם עוד ימציאו?
אפרופו רובוטים 670279
:-)
אפרופו רובוטים 674342
הם כבר הולכים על שתיים.
אפרופו רובוטים 674362
איזה יופי!
אפרופו רובוטים 674379
הסרט הבא: הם לוקחים את הטוריה ומורידים אותה על החולירות האלה שמתעקשים לבעוט בהם, להפילאותם, להעיף להם את הקרטונים וכן הלאה.
אפרופו רובוטים 674386
צחקתי כמעט בקול רם.

ה"טוריה" היא מקל הוקי, כן?
אפרופו רובוטים 674387
טוריה, יותר טוב.
בסרט השלישי הם קשורים בשלשלאות ומתחילים לחבר שירי בלוז.
אפרופו רובוטים 674394
חלק מהתגובות לסרטון אכן מבטאות סנטימנט דומה. המהנדסים יכלו להוסיף גם "אאוץ"' כשהרובוט נופל, מה שהיה מגביר את האפקט.

שתי נקודות שמשכו את תשומת ליבי: 1. הרובוטים אינם נועלים את הברכיים, כך שאני צופה בלאי מזורז למפרקי הברך והאגן שלהם. 2. הטמבל עוד לא יודע להשתמש בידיים כדי לבלום נפילה לפנים (אבל יתכן שזה נעשה בכוונה, כי החיישנים בכפות הידיים עלולים להנזק בעוד הפנים נראות מוגנות פיזית, ומן הסתם יש גם הגנה מספקת מזעזוע מוח שמן הסתם נמצא בכלל בבטן של היצור).
אפרופו רובוטים 674397
2. כל הענין הוא שהפנים לא נראים פגיעים או משמעותיים וראויים להגנה יותר מחלקים אחרים, אפילו להיפך - כל מי שניסה לבלום נפילה בידיו מכיר את הסיכון למפרקים והאצבעות. אבל אל תדאג, בשלב הבא הוא ילמד קונג-פו וידע ליפול עם גלגול וקימה מהירה, ולאן כל זה מוביל כבר ראינו.
אפרופו רובוטים 674424
אני מנחש שהמצלמות נמצאות בפָּנים, מאותה סיבה כמו אצלנו - נקודה גבוהה שרואה רחוק כמה שאפשר. אני מניח שהעדשות שלהן לא נשברות בקלות, אבל בכל זאת זה חלק שכדאי להגן עליו.
אפרופו רובוטים 674430
למה לא לשים מצלמות בקצות האצבעות?
אפרופו רובוטים 674433
קודם כל כי אין לו אצבעות, יש לו פלטות כאלה. מעבר לזה, מלמה בקצות האצבעות לא תראה הרבה ויהיה קשה לנצל את התוצר של כמה מצלמות כאלה למשהו בעל משמעות - וכמובן, אם האצבעות משמשות לאחיזה בעצמים אז מה שיהיה בקצות האצבעות יהיה בסכנה מתמדת.
אפרופו רובוטים 674461
משהו כזה?
אפרופו רובוטים 707673
זה כמעט בדיוק מה שקורה בסרטון האחרון. הנקמה מתחילה ב-‏2:30, אבל כדאי לראות מההתחלה.

(סתם, לא באמת, זה סרטון פייק עם CGI עשוי נהדר, שמסתלבט על בוסטון דיינמיקס.)
אפרופו רובוטים 674390
Famous last words?
אפרופו רובוטים 689195
הצעד הבא כבר כאן. בעצם, הלא צעד הבא:
אפרופו רובוטים 689987
הם כבר מתגלגלים וקופצים: https://www.youtube.com/watch?v=-7xvqQeoA8c
אפרופו רובוטים 689999
נראה מתי גם זה יצטרף לרפטואר.
אפרופו רובוטים 694019
הרבה פונקציונליות אפשר להשיג ע"י הוספת יד לכלב... מעלה תהיות מסויימות בקשר לתבונה הנעלה של אותו "מתכנן תבוני" שיצר את הכלבים הביולוגיים עם נכות קשה...
אפרופו רובוטים 695664
הוא כבר עושה סלטות באוויר. אמאל'ה. https://youtu.be/fRj34o4hN4I
אפרופו רובוטים 695669
חסר עוד טיפה גובה ניתור כדי להשלים סלטה באותו מישור כך שתגובה 689999 עוד לא נענתה לגמרי אבל מבחינת הבקרה והשליטה זה עשוי; נראה שנדיה קומנץ' בדרך להצטרף לקספארוב ול Lee Se-Dol ואני בטוח שבניית רובוט שיהיה אלוף העולם בסנוקר אפשרית כבר היום לו רק היה מישהו מוכן להשקיע בזה קצת כסף.
השופט בן מפעל 695670
אם כבר הזכרת את קומנצ'י: קראתי בהארץ לא מזמן כתבה על כך שגם תחום השיפוט נעשה יותר ויותר ממוכן, כולל בהתעמלות אומנותית.
אפרופו רובוטים 695672
אם כבר הזכרת את קומנצ'י 2:
מילא שחסרה לו עוד סלטה כמדומני - זה רק ענין של כוח ומשקל, אבל החינניות, איפה החינניות.
אפרופו רובוטים 696133
ואם מישהו תמה איך מלמדים אותם לעשות את כל האקרובטיקה, ייתכן שלא צריך ללמד אותם כלום מלבד עקרון אחד: "practice makes perfect". אני ממש אוהב את תנועות הידיים, ולא ברור לי אם הן פונקציונליות או מעין "תוספתן" שנשאר שם.

(הסרטון מתוך פוסט של דר' רועי צזנה)
אפרופו רובוטים 696134
יופי, אבל מראש הגדירו להם רגליים אנושיות עם מפרקים במעטפת תנועה אנושית, פלא שהם התכנסו להליכה דמוית אנוש (ולא פלא שהם התכנסו לקשקוש בידיים שלא ממש משנות כאן)?
תגדיר להם שלוש רגליים עם חמישה מפרקים כדוריים בכל אחת ותקבל משהו אחר לגמרי, מן הסתם.
אפרופו רובוטים 696135
ברור. https://youtu.be/gn4nRCC9TwQ?t=22

אני משער שאם היו מגדירים גם חסכון באנרגיה כיעד רצוי היינו מקבלים משהו עם פחות תנועות ידיים מיותרות(?).
אפרופו רובוטים 696136
אל תדאג, אחרי כמה מסיבות ריקודים הברירה הזוגית הטבעית תדאג שלא יהיו להם צאצאים.
אפרופו רובוטים 697737
העסק נהיה קריפי ממש.
פנטסטי 697743
זאת בדיוק זריקת העידוד שהייתי זקוק לה ביום זה, בו אני מכלה את זמני בשיחות טלפון מול ביורוקרטים (על בסיס פחמני) עם אינטליגנציה של מקק.
אפרופו רובוטים 697758
טוב שתכננו אותו בלי זנב שייתפס בדלת.
רוטר זה כאן 697759
מה תכננו? הוא התפתח ככה אבולוציונית.
רוטר זה כאן 697761
ברגים שמשכפלים את עצמם!
ידעתי שיגלו כאלה!
Helix the cat 697762
אהה!לא סתם יש להם צורת הליקס, נכון?
Helix the cat 697763
חתיכת עניין האבולציה הזאת, לא צחוק, כל הכבוד לדרווין.
Helix the cat 697790
לזה אני קורא דבקות במשימה.
אסימוב עם החוקים המזורגגים שלו 697802
אני יודע שאני חוזר על עצמי אבל כל הזמן אני מייחל לכך שהרובוט יעיף לאידיוט ההוא עם המקל איזה בומבה וזהו. למעשה הוא מצויד בדיוק במה שנחוץ כדי לתפוס לנודניק בביצים ולנער עד שיעבור לו החשק להפריע, או החשק בכלל...
אסימוב עם החוקים המזורגגים שלו 697811
מזל טוב!
הוכחת שאתה, להבדיל מנשוא הסרטון, לא רובוט.
אסימוב עם החוקים המזורגגים שלו 697813
זה מזכיר איזה שיחה שהיה לנו בעבודה ועלה הנושא של Captcha, ומישהו טען שהוא תמיד מסתבך עם זה.
אנחנו בתגובה - המממ...
אסימוב עם החוקים המזורגגים שלו 697838
Captcha מעודכן: אנא פגע באדם, או, על-ידי מחדל, אפשר לאדם להפגע, כדי להוכיח שאינך רובוט.
אסימוב עם החוקים המזורגגים שלו 697856
מגניב.
אבל לא מקורי, כבר באחד הסיפורים האחרונין בקובץ ''אנוכי הרובוט'' של אסימוב יש שימוש עלילתי מז'ורי בקאפצ'ה שלך.
אסימוב עם החוקים המזורגגים שלו 697857
לא מקורי אפילו כבדיחה... נתקלתי בזה בכמה מקומות ברשת.
Helix the cat 698071
היה לי כלב שכשהיה רוצה לפתוח דלת היה יושב מולה ומתרכז עד שבדרך סוגסטיבית היה כופה על משרת אנושי לפתוח עבורו את הדלת.
Helix the cat 698075
מזכיר לי קריקטורה ישנה בה עכבר מעבדה אחד אומר לשני: אתה רואה את הנסיין הזה? התניתי אותו לתת לי גבינה בכל פעם שאני לוחץ על הכפתור.
Helix the cat 698077
נדמה לי שהכלב שלך אצלי עכשיו.
Helix the cat 698082
אני לא יודע אם הכלבה שלי יותר אינטליגנטית או פחות אינטליגנטית מהכלבים שלכם, אבל כשהיא צריכה לשירותים היא יושבת מולי (או מול זוגתי שתחיה) ונועצת מבט שמזכיר לי את קא כשהוא פוגש ארוחה פוטנציאלית. לפעמים זה עובד לה והיא מצליחה בכוח המחשבה לאלץ אחד מאיתנו להוציא אותה לשירותים.
Helix the cat 698083
אותו כנ''ל אצלינו, שזה קורה גם כשנגמר לה המים, כהכדור נכנס מתחת לספה, כשהצעצוע שלה במרפסת וכו'.
אפרופו רובוטים 699345
בשורות טובות לאלה ששברו את הראש איזו מתנת יומולדת לקנות לי.
אפרופו רובוטים 699348
אחד היתרונות יחסית לכלב רגיל:
שהוא לא ימלא את הספה בשערות (לפחות לא שלו. אולי בשלך, אבל אז זאת תהיה האחרונה שבבעיותיך).
אפרופו רובוטים 675681
ועוד אפרופו רובוטים: Microsoft terminates its Tay AI chatbot after she turns into a Nazi

The company has terminated her after the bot started tweeting abuse at people and went full neo-Nazi, declaring that "Hitler was right I hate the jews."

אפרופו רובוטים 675691
על זה בדיוק נאמר: Artificial Intelligence is no match for Natural Stupidity.
אפרופו רובוטים מגדפים 689209
היא עזבה את MS, לקחה הורמונים וגידלה רעמת שיער צהוב, ועכשיו היא משחררת גידופים מהחדר הסגלגל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים