בתשובה לגילית, 04/04/02 23:13
שאלה רצינית ושאלה לא רצינית 64509
אני חושב שהבנתי.

הוכחת הקיום של אלוהים יכולה להיות רק לוגית ולא תפיסתית מכיוון שכל ידע אשר מגיע ממקור אמצעי יכול להיות שגוי. ההוכחה לקיומו של אלוהים היא אם כן הוכחה לוגית לקיום דבר מה ב"עולם האמיתי". האם כוונת האגנוסטים היא שהוכחה מסוג זה בלתי אפשרית?

יתכן, אם כן, שאני באמת לא אגנוסטי. על מנת להפוך לאגנוסטי אצטרך הוכחה לוגית לכך שבלתי ניתן להוכיח בצורה לוגית את קיומו של דבר מה ב"עולם האמיתי".

זכור לי שקאנט בבקורת התבונה הטהורה הוכיח שניתן לדעת א-פריורי שהמרחב והזמן קיימים (תקנוני אם אני טועה). האם זו סתירה לאותה ההוכחה שביקשתי? כלומר, האם קאנט סותר את האגנוסטים?
חבל שנבצר מקאנט לענות... 64632
הזמן והמרחב קיימים, משום שהם צורות הסתכלות של האדם, מוכתבות מכורח הארכיטקטורה של התבונה האנושית. קאנט אינו גורס שהזמן והמרחב קיימים מחוץ לתודעתנו הקודחת (אולי, אבל איך נדע?). הטענה לקיומו של אל (אונטולוגי, לפחות... כלומר כזה שהוא לא תוצר של הארכיטקטורה של התבונה האנושית, אלא קיים בוודאות מחוץ לאותה תודעה קודחת), אין לה להסתמך על הלוגיקה האנושית, שאולי איננה נכונה כלל לגבי אותו "עולם אמיתי", שם בחוץ.
חבל שנבצר מקאנט לענות... 64641
אתה בעצם אומר שההוכחה לקיום אלוהים היא לא הגיונית?
זה לא נשמע לי הגיוני.
אין הוכחה מלבד הוכחה הגיונית. כל השאר זה ספקולציות המבוססות על תצפיות.

דיברו כאן קודם על חוקי התרמודינמיקה אשר לא הוכחו, אך לפי תצפית גם מעולם גם לא נסתרו. ההוכחה לקיומו של אלוהים חייבת להיות חזקה יותר מזו.

נשאלת שוב השאלה (וחבל שאין עונים): האם זה אפשרי להחליט על קיומו של דבר מה בעולם האמיתי באופן לוגי טהור? אם לא, האם יש לכך הוכחה? ובכל אופן, האם טענה זו היא תמצית האגנסוטיסיזם?
חבל שנבצר מקאנט לענות... 64643
אולי שתי הפסקאות האחרונות?
תגובה 64451
חבל שנבצר מקאנט לענות... 65390
"אתה בעצם אומר שההוכחה לקיום אלוהים היא לא הגיונית?" - אני אומר שכל היגד (שלא לדבר בכלל על הוכחה) אונטולוגי הוא חסר משמעות. הלוגיקה האנושית מוגבלת לדיון אפיסטמולוגי, לכן כתבתי ש "הטענה לקיומו של אל (אונטולוגי, לפחות... כלומר כזה שהוא לא תוצר של הארכיטקטורה של התבונה האנושית, אלא קיים בוודאות מחוץ לאותה תודעה קודחת), אין לה להסתמך על הלוגיקה האנושית, שאולי איננה נכונה כלל לגבי אותו "עולם אמיתי", שם בחוץ".

בקיצור, לא שההוכחה לקיום האל לא הגיונית, אלא שעצם הדיבור עליו (ממש כמו הדיבור על חכעיךדכחסכלךד) חסר כל משמעות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים