כן לתוכנית הסעודית 64680
שלום (מהשורש ש.ל.מ.)משמעו שלמות-הרמוניה, סוף לאינטרס המנוגד שהוביל למלחמה. מאחר והאינטרס המנוגד שהביא לתקיפתה של ישראל יום לאחר היווסדה, היה ההתנגדות הערבית לזכות קיומה של ישראל, שלום ישראלי-ערבי משמעו הכרה ערבית בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית. עד כה דברו הערבים על הכרה בקיומה של ישראל (מצרים) או בעובדת קיומה (סעודיה). מאחר והשבת פליטי 1948 לישראל משמעו חיסולה כמדינה יהודית, אין ביוזמה הסעודית דבר שיכול לעודד אופטימיות להשגת שלום אמיתי (למעשה שלום שלם) בעתיד הקרוב.
עם זאת על ישראל לגשת למו"ם המוצע על ידי הסעודים ולא להתעלם ממנו או לדחותו ואף לנצלו. זאת, בראש ובראשונה, כדי להגדיר לעצמה, דבר שטרם עשתה מעולם, מדיניות כוללת להשגת שלום עם הערבים.
עיקרי המדיניות הזאת צריכים להיות אלה:"החזרת שטחים שנפלו לידי ישראל במלחמה שנכפתה עליה על ידי הערבים ב-‏67', בתמורה לשלום שלם, דהיינו, להכרה בזכותה של ישראל להתקיים, שמשמעו המעשי הוא פתרון בעיית פליטי 48' על ידי המדינות הערביות שיצרו את הבעייה ושימרוה, כשטרם הכירו בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית".
פליטי 48' הם אפוא לא רק מרכז-הכובד של הסכסוך, אלא גם נייר הלקמוס לכוונות השלום האמיתיות של הערבים. לו הייתה לישראל "מדיניות מגירה" כזאת, ייתכן וניתן היה להשיג בתמורה להחזרת כל סיני אחרי 1973, הרחבה של רצועת עזה הפלסטינית עד לאל-עריש ותוך כך גם לעמוד על כוונותיו האמיתיות של סאדאת.
לו מדיניות כזאת הייתה קיימת לפני "אוסלו", ייתכן ולקובעי המדיניות אז היה ברור שהשגת שלום (אמיתי-שלם) עם הפלשטינאים, בנפרד מתהליך להשגת שלום עם כלל המדינות הערביות השכנות, הוא בלתי אפשרי. זאת משום שהפלשטינאים אינם מסוגלים לספק את "הסחורה" הדרושה מבחינתה של ישראל שהיא, לא כמקובל לחשוב הצהרת ויתור על "זכות השיבה", כי אם מציאת פתרון מעשי, אנושי ומכובד ליישוב הפליטים על ידי מדינות ערב.
גם אם המו"ם על התוכנית הסעודית ייכשל, תצא ממנו ישראל נשכרת. לילדינו ואולי גם לעולם, יהיה ברור מיהו בסיפור המזרח תיכוני סרבן השלום ומי הוא זה שאיננו חפץ להתאבד. עד שייווצרו התנאים להשגת שלום שלם, תצטרך ישראל: א. להערך באופן מייטבי להגנתה, תוך היפרדות (במו"ם עם הרשות הפלשטינאית או באופן חד צדדי), ממכסימום שטחים מאוכלסים בערבים. ב. ללחוץ, גם אם הדבר יימשך שנים, לפתרון בעיית הפליטים במדינות הערביות וכן לדמוקרטיזציה של חברותיהן. חברות דמוקרטיות תוכלנה לאפשר לישראל להקטין בצורה משמעותית ביותר את שולי הביטחון שידרשו להגנתה, בין אם יושג שלום ובין אם לאו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים