בתשובה לאביר הקרנפים, 11/05/15 8:12
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655032
מי זה "הם"? האם אתיופי (כל אתיופי) הוא אינהרנטית בכיין בטלן ומתלונן? זה בא בגנים?

האם השקעה באתיופים, אם הייתה כזאת, התגלתה כחסרת תועלת במובן של שיפור מצבם (הכלכלי, ההשכלתי, הפשע)? הרי חדשות לבקרים אנחנו שומעים, על ראש עירייה זה או מנהל בית ספר אחר, שבשבכונה קשה עם ניהול נכון ומשאבים, הרים בית ספר ממצב של אפס הישגים חינוכיים ואלימות למצב של פריחה והישגים, למה שאצל האתיופים המצב יהיה אחר?

מלגות ומענקים? בלי מספרים הדיון עקר, אם כל אתיופי מקבל 300 אלף שקל, זה מצב שונה מכל אתיופי מקבל 3000 שקל, או 5 אחוז מהאתיופים מקבלים מיליון שקל.

הדוגמה שהבאת היא דוגמה אחת (שעניין המלגה הוא לא בדיוק מרכז התלונות שלה), של אקדמאית בוגרת האוניברסיטה העברית , כמה היא מייצגת את האתיופים?

אלימות היא דבר רע. אבל אם מדובר במשהו חד פעמי, עם נזק שולי, כמו ההפגנה המדוברת. אז זה יכול להיסלח (לקהילה, לא לאינדיבידואלים האלימים), במיוחד אם זה יביא בסופו של דבר תועלת.
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655051
הם - רשימת המתלוננים, המוחים והבוכים.
יסלח נא לי מר אם אני מתייחס אליהם כקבוצה‏1, ואם בקבוצה עסקינן, אנחנו מסתכלים כיצד באחוזים מתבטאים הישגיה של הקבוצה בעבודה, השכלה גבוהה, פשיעה ואלימות, ולחילופין - בתקצוב וסיוע ממשלתי או יחס מפלה מצד הממשלה או קהילת אזרחי ישראל.
יכול להיות שהשקעה באתיופים משפרת את מצבם מבחינת השכלה אל מול פשיעה, אבל קשה לי לקבל את התירוץ של "גדלתי עני, עכשיו זכותי להיות פושע!"
אין לי את הנתונים לבדוק כמה כסף קיבל כל אתיופי מהמדינה וכמה מאלו שקיבלו עדיין פשעו והתלוננו על קיפוח. אז לקחתי דוגמה בולטת מאחת שתקעה בשופר גדול למחות על הקיפוח שהוא מנת חלקה ומנת חלקם של בני עדתה. אותה אחת קיבלה מלגה ומצאה לנכון להתלונן על כך שקבלת המלגה היתה אפליה/קיפוח. אותה אחת מעידה שבמרכזי שיקום בהם ביקרה, הרוב היו אתיופים. אני הייתי מסיק מכאן שרוב הנהנים מהתקציבים ומאמצי השיקום של המדינה הם אתיופים, אבל היא הסיקה מזה שמקפחים את האתיופים.

אני יושב לי וחושב לעצמי: לאור המחאה הגדולה והסיקור התקשורתי הבולט לפרשה, אמור להיות לתקשורת אינטרס לתפוס צדקת שכזו שתספר איך שוטרים תמיד מתנפלים עליה למרות שהיא אקדמאית בוגרת האוניברסיטה העברית ואין לה שום קשר לפשע ומעשים פליליים. אבל אין לה סיפורים כאלה. לגודל הקיפוח, אף שוטר לא נטפל אליה. למה יגרע חלקה?
לעומת זאת, אחרים שנקהלו לצעוק על אלימות של שוטרים, הראו לנו בדיוק למה שוטרים אלימים כלפיהם. הסיבה הראשונה שבגללה החברה מחמשת מיליציות ושולחת אותן לפטרל ברחובות, זה כדי לרסן פושעים שפוגעים בעוברים ושבים ומשחיתים רכוש.
...ולא ציפיתי שהפושעים יאהבו את השוטרים על כך שמנעו מהם לפשוע.

אלימות היא דבר רע. ואם היה מדובר במשהו חד פעמי, היית אומר שהיות ובדרך כלל אין זה מנהגה של הקהילה להשתמש באלימות, ולכן יסולח לה. לצערי הנתונים מראים אחרת, וההפגנות רק חיזקו אותם.
__________

1 והרי הם קבוצה.
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655054
ואיך מתבטאים הישגיך שלך בעבודה, בהשכלה גבוהה, בפשיעה ובאלימות?
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655056
תנו רבנן, "קשוט עצמך ואחר כך קשוט אחרים" (בבא בתרא, ס ב). ועוד תנו - "טול קורה מבין עיניך" (ערכין טז).

אם אלימות זה דבר רע (ולהניף סכין נראה לי די אלים), מה תגיד על זה?!
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655075
אני, וכנראה רוב האנשים, לא מסכימים עם "גדלתי עני, זכותי להיות פושע", אבל זאת פשוט עובדה, אם מישהו גדל בתנאים מסויימים, הסיכוי שלו להיות פושע גדל. ולכן אם אנשים שחולקים מוצא אתני מסויים חיים גם בתנאים המסויימים האלה, כנראה שחלקם בקרב הפושעים יהיה גדול מחלקם באוכלוסייה.

הסקת המסקנות שלך לוקה. אם אין נתונים, לא מסיקים מסקנות. אם הגברת הזאת קיבלה כספים מהמדינה והפכה לעורכת דין במקום לקוסמטיקאית, וככל חטאה הוא שהיא בכיינית, דיינו. הלוואי ונזכה שבאוכלוסייה האתיופית אחוז עורכי הדין הבכיינים יהיה שקול לאחוז עורכי הדין באוכלוסייה (עורכי דין כמשל, כן? לא כמשאת נפשי...).

שוטרים הם לעיתים אלימים כלפי מי שלא מגיע לו, זאת עובדה, אני משער שראית אין ספור תמונות וסרטונים, ושמעת סיפורים. אתה סבור ברצינות ששוטרים במדינת ישראל לא מכים ולא מטרידים אנשים שלא הגיע להם היחס הזה? אם כן אנחנו לא חיים באותה מדינה. שוטרים מכים ומטרידים את כולם שמאלנים, מתנחלים, ערבים, חרדים אתיופים וכו', וראוי למחות על כך גם אם האתיופים זוכים ליחס לא ראוי בדיוק לפי שיעורם באוכלוסייה, ואני מפקפק בכך. אגב, החייל שהסרטון שלו התחיל את כל הסיפור הזה לא מספיק לך בתור דוגמה?
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655083
אם הגברת קיבלה כספים ועדיין בוכה על קיפוח כחלק מאלה שמקבלים כספים ועדיין בוכים על קיפוח, אני מסמן את כל אותה קבוצה כבכיינים שמתלוננים בלא הצדקה.

ברור לי מעבר לכל ספק שהמשטרה הישראלית אלימה. התרעמתי והתקוממתי כשראיתי את הסרטון ובו אותו פושע עוטה מדים שהתנפל על בחור שעבר שם לתומו. אבל גם עלי התנפל (לא) פעם שוטר כשעברתי לתומי באיזה מקום, ואני לבנבן. רבים אחרים מכל הצבעים והמינים חוו על בשרם את התנפלויותיהם של אנשי משטרת ישראל. אז אם אחרי שהתנפלו על אשכנזים, מרוקאים, רוסים, תימנים, ערבים ומתנחלים, הם התנפלו גם על אתיופים, איפה הקיפוח המיוחד?
צר היה לי לראות את הסרטון, וצר לי שהוא לא מספיק כדוגמה. זה סרטון שמלמד על אלימות משטרתית. אין כאן תבנית מיוחדת שמלמדת על תוקפנות מיוחדת דווקא כלפי אתיופים.
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655087
הקיפוח המיוחד הוא מספרי. הוא מתבטא בזה שהשוטרים לא מתנפלים על כל האשכנזים, המרוקאים, הרוסים, התימנים וכו', וגם לא על רובם של כל אלה, אבל הם מתנפלים על כל/רוב האתיופים. למעשה, לפי מה שסיפרה מישהי בהפגנה לכתב בראנו טגניה, אצל האתיופים יש איזו סדרה של הוראות, משהו כמו "מה לעשות כשאתה פוגש שוטר", דבר שאינו קיים אצל שום קבוצות אחרות - וזאת משום שאתיופי בקושי יכול לצאת מהבית מבלי שאיש לובש מדים ייגש אליו ויתחיל עם האינקויזיציה.
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655091
מסתבר שלא. הרי הגברת המלומדת מהטור הנ"ל לא יכולה לספר לנו כי שוטרים התנפלו עליה. וזה בגלל ששוטרים לא התנפלו עליה, ולא על אחותה המלצרית או על האחרת שבהסעות מפנים אותה ל"שכונת גטו". איך זה שדווקא עליהן לא התנפלו? אולי כי הן לא נוהגות לפצוח בתגרות שיכורים בגן השכונתי?

דווקא על סדרת ההוראות של "מה לעשות כשאתה פוגש שוטר" שמעתי שיש אצל המתנחלים. נועם פדרמן פרסם מדריך כזה.
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655111
אז אתה מסכים שדרושה מחאה חברתית נגד אלימות המשטרה, נהדר.

כעת, אתה סבור שהמשטרה מתעללת באתיופים ביחס שווה להתעללות בשאר האוכלוסייה? אולי. קשה לדעת‏1. האתיופים חשים אחרת‏2, והם מוחים כנגד המשטרה. גם אם התחושה שלהם שגויה, עדיין המחאה מוצדקת, ורצוי שהציבור יצטרף אליה כנגד אלימות המשטרה באופן כללי, גם אם המשטרה לא מעניקה לאתיופים יחס מיוחד.

1 אולי מספר מעצרים של אתיופים שלא הבשילו לכתב אישום לעומת המספר המקביל באוכלוסייה הכללית?
2 וכמה סרטונים שהם יציגו לא אמורים לשכנע שהם צודקים, כי אנקדוטות זה לא מידע, וכבר ראינו סרטונים מקבילים של "לא אתיופים".
מטריד אותי שהרמטכל שותק 655131
ברור. אם תקרא הודעות שכתבתי, תראה שפעמים רבות כתבתי נגד אלימות המשטרה ושזה עניין שצריך תיקון. עם זאת, מי שרוצה למחות על פשע, מוטב לו שלא למחות באמצעות פשע.

האתיופים לא מוחים נגד אלימות משטרתית בלבד, הם טוענים שבאופן גורף מפלים אותם ומקפחים אותם בשל היותם אתיופים. אילו זאת היתה מחאה נגד אלימות משטרתית ותו לא, היו רבים אחרים מצטרפים אליהם. אבל כפי שאישקש כתב (בערך), המצטרפים היחידים למחאה היו כמה שמאלנים מחרחרי מריבות שכנראה התבלבלו וחשבו שזו הפגנה של מסתננים.

2 כמה סרטונים שהם יציגו? הם מציגים סרטון אחד של מקרה אחד, שלעומתו תוכל למצוא סרטונים רבים של מקרים רבים בהם המשטרה התנהגה באלימות כלפי... מי לא?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים