״תמחור חזירי״ 656508
האם התמחור של התרופות הוא אכן ״חזירי״ או שהוא משקף עלויות פיתוח שנמשך שנים רבות וכולל עמידה ברגולציות, מבדקי בטיחות מחמירים וניסויים שנמשכים זמן וכן את עלויות הפיתוח של התרופות שלא נמצאו יעילות או שנמצאו לא בטוחות לשימוש וההשקעה בהן ירדה לטמיון?
לי אין קשר לחברות תרופות, אבל ממה שידוע לי עלויות הפיתוח הן מאוד גבוהות, סיכויי ההצלחה של תרופה חדשה הם לא גבוהים ומשך חיי הפטנט הוא לא מאוד ארוך כך שאולי עלות התרופות היא תוצאה של תנאי המחקר והפיתוח של תרופות חדשות ולא חזירות של היצרנים. למישהו יש נתונים?
״תמחור חזירי״ 656509
לפי מה שאפשר להבין מהידיעה (אבל זה כלל לא ברור) מדובר על פיתוח שיכול לעזור בכמה סוגי סרטן שונים ונפוצים יחסית. לכן עלות הפיתוח יכולה להתפזר על מספר רב יחסית של לקוחות. האם זה נכון?
״תמחור חזירי״ 656878
חזירי, חזירי. חברות התרופות מוציאות *הרבה* יותר על פרסום מאשר על מחקר. למשל, Pfizer מוציאה 6.6 מיליארד דולר בשנה על מחקר ופיתוח, לעומת 11.4 מיליארד דולר על פרסום ושיווק. הרווח השנתי: 22 מיליארד דולר, עם שולי רווח של 43%.

ראה את הטבלה במאמר הזה של ה-BBC, המפרט נתונים מסוג זה לגבי חברות התרופות הגדולות. כמעט אצל כולן, הוצאות הפרסום גדולות משמעותית מהוצאות המחקר והפיתוח, ושולי הרווח גבוהים מאוד (אם כי אלו של Pfizer באמת קיצוניים).

כמו כן, המחקר לעיתים קרובות מבוצע בשיתוף אוניברסיטאות שונות, כלומר נהנה ממימון ממשלתי/ציבורי של מדינות רבות ושונות בעולם.
״תמחור חזירי״ 660437
לחיב בחוק את חברות ש 70 אחוז מתקציבם יופנה לפיתוח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים