בתשובה לאייל מאנגליה, 23/11/15 11:59
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668248
העיקר ה-‏18 במסמך העקרונות של לח"י "עיקרי התחיה", שחיבר יאיר שטרן, הוא "בניין הבית השלישי כסמל לתור הגאולה השלמה". בהתחשב בעובדה שיוצאי לח"י היו בין נאמני הר הבית אחרי מלחמת ששת הימים (וגם עפ"י ויקיפדיה שמפנה למחקר האומר שעיקרי התחיה הוא מסמך היסוד של הציונות המשיחית לדורותיה מברית הבריונים ועד למחתרת היהודית) אז הפליאה מעמדתה של חוטובלי (הסיפוחיסטית) לא מפתיעה כל כך.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668282
חוטובלי כשלעצמה לא מייצגת זליגה של דעות מהימין הקיצוני לימין המתון. זליגה כזו אפשר היה להראות לו היינו רואים אנשי ליכוד ותיקים (האמת היא שכבר אין כאלה, אבל למשל אנשים כמו משה ארנס) שפעם לא חשבו שיש להקים מקדש והיום הם חושבים כך. חוטובלי מדגימה תופעה אחרת - התפקדות של אנשי ימין קיצוני למפלגת הימין המתון על מנת להטותה לכיוון שלהם. על הפטנט חתום פייגלין, אבל למרבה הפליאה הוא מצליח יותר דווקא לאחר שהאיש עצמו התיאש ונטש את המפלגה.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668283
גם על זה אני מסכים.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668286
כמו שציינתי בתגובה 668142, הדעה הזו הייתה דעה שולית לפני כמה עשרות שנים, אבל הצליחה לחדור לתוך הקונצנזוס של הציבור הדתי לאומי (או לפחות של חלקים די גדולים ממנו).
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668296
יש משהו בדבריך, אבל נשאלת השאלה האם היא גם מצליחה לחרוג ממנו לצבורים אחרים. נראה לי שניתן למנות שלושה צבורים שעומדים בלב הימין בארץ: הדתי-לאומי, המזרחי במעמד סוציואקונומי נמוך והעולים מחבר המדינות - כל אחד מהצבורים האלה הוא בעל נטיה חזקה לימין, וכמובן יש מספר גדול של כאלה שאינם משתייכים למגזר מוגדר כלשהו ותומכים גם הם בימין (וגם אלה שמשתייכים לפלחים האלה ואינם ימניים, אבל הם לא מעניננו כרגע). נראה לי שהאג'נדה של בית המקדש לא חדרה כלל לצבור הרוסי וחדרה באופן זניח אם בכלל לצבור המזרחי. לכן מבחינה זו מעמדה לא שונה בהרבה מזה של האידאולוגיה הישנה של גוש אמונים שהאמינה בהבאת הגאולה בידיים ממש על ידי התישבות בשטחים והיום כבר די נעלמה. זו אידיאולוגיה של קבוצה קטנה, אמנם נחושה ופעילה אבל לא בעלת תמיכה נרחבת בצבור הכללי.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668312
בדיוק להיפך. חוטובלי הצטרפה לליכוד בעקבות פנייתו של ראש האופוזיציה דאז, אחד ב. נתניהו. (מקור)
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668316
ככתוב- כֹּרֶה שַּׁחַת בָּהּ יִפֹּל וְגֹלֵל אֶבֶן אֵלָיו תָּשׁוּב.
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668403
מי כרה הבור במשל שלך? למיטב ידיעתי ביבי מרוצה ממנה (ולכן מינה אותה לס. שר החוץ)
מצעד האיוולת של הנבלות הצדקניות 668375
יש להצטרף ויש לקבל מקום גבוה בפריימריז. אני לא יודע מה היו השיקולים של נתניהו (אז באופוזיציה) להזמין אותה; אולי הוא רצה לגנוב קולות מהמפד"ל, אולי הוא חשב שהיא תהווה חלופה פנים-ליכודית לפייגלין שתהיה נאמנה לו, אולי זו היתה תוצאה של המחסור הכרוני בנשים ברשימת הליכוד ושל רמת הסלקטיביות שנתניהו הפגין בנסיון המינוי של רן ברץ ואחרים - הוא ראה אותה מתווכחת בתכנית טלביזיה והחליט להזמין אותה. מה שבטוח הוא שאלה שמצביעים עבורה בפריימריז בליכוד הם בראש ובראשונה אלה שהתפקדו מטעם פייגלין או מסיבות דומות לשלו, וספק גדול אם הם גם מצביעים לליכוד בקלפי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים