בתשובה לdd, 24/11/15 19:16
668389
יש כמה דברים לא מדויקים בהודעה שלך.

1. נכון שצאצאיו של אברהם הם יצחק וישמעאל. אבל לא רק הם. התנ"ך מונה עוד ילדים רבים שנולדו לו, ובכל זאת אברהם הוריש את כל אשר לו ליצחק.

2. ודאי שיש אידיאל דתי שהארץ תהיה מיושבת ביהודים בלבד. זה מופיע בכמה וכמה ציוויים בתורת משה האומרים חד משמעית לגרש את כל הזרים ועובדי העבודה זרה מן הארץ. גרים הם מצטרפי קבע שקיבלו את הדת היהודית, או תושבי עראי שפרשו מעבודה זרה.

3. שרי הצבא של דוד היו מבני ישראל, וכך גם רוב פקידיו ואנשי אמונו.

4. עם לבדד ישכון אמר בלעם, אבל התנ"ך מייחס לו את זה כנבואה. כלומר - לא דבר שבדה מעצמו - ברשעותו, אלא ברכה ושבח נבואי לעם ישראל.
שאם תייחס את הנאמר לרשעותו של בלעם, כך גם ציטוטים כמו "מה טובו אהליך יעקב" או "עם כלביא יקום". מן הסתם תצרף לרשעותו של בלעם את הציטוט הבא: "לא ישכב עד יאכל טרף ודם חללים ישתה". אוי געוואלד!

5. אמהות/נשות המלכים, ברובן לא היו נכריות ולא נשארו בגיותן. איזבל היתה חריגה, והתנ"ך מוקיע אותה כמרשעת ופושעת. רות היתה גיורת שקיבלה על עצמה את אלוהי העברים ואת מצוותיו, ובת שבע לא היתה חיתית. היא היתה בת ישראל שאביה נתנה לחיתי, ועל כן יש המערערים על הנישואין האלה.

6. ודאי שיש "טוהר דם" יהודי. לא פתחת את ספרי עזרא ונחמיה? לא קראת בתורת משה "לא תתחתן בם"?

7. לוחות הברית אינם עשויים חרס, אלא אבן.
670796
לגבי הפירושים האלו שמערערים על קדושת הנישואין של בת שבע לאוריה ומזכים בכך את דוד, בקטע הזה שלו, מעולם לא הבנתי איך הם זוכים למעמד של מעבר לקושיא סתומה. הרי האשמה שלו בנקודה הזו כל כך חיונית לעלילה עד שהקדישו לה נבואה אישית, והשתלשלות שלמה של מרד בפנים בית דויד בחיר האל שנובע ממנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים