בתשובה לנועה ו, 30/11/15 7:38
יותר גודווין מגודווין 668771
בטח יכולת למצוא דוגמאות שלא משוות את הפליטים ליהודים שמתו בשואה ואת הישראלים לנאצים, ככה על הדרך.

כשאת אומרת שפליטי המלחמה היהודים הם נושא *אחר* - השאלה היא אם הנושא הרלבנטי הוא "יבוא מזור למזה"ת אחרי שנושא הפליטים ייושב‏1" או שהנושא הרלבנטי הוא "המטרה האמיתית היא שיבה".

כי אם הנושא הוא שיבה לתוך הקו הירוק - אני מסכים שהפליטים היהודים לא קשורים לזה. הבעייה היא שזה לא "נושא" או בעייה, זאת הגדרת פתרון ספציפי.
אם לעומת זאת הנושא הוא מזור למזה"ת‏2 תוך "יישוב" של נושא הפליטים - שזה אכן נושא יותר כללי, ויכול להוביל למספר אופציות פתרון - אזי ענין הפליטים היהודים כן רלבנטי. כי למשל, אחת האופציות לפתרון היא הבנה והפנמה שמה שקרה ב-‏1948 וסביבה הוא חילופי אוכלוסין בין מדינות ערב למדינת ישראל, ולכן יכול להיות פתרון - למשל פיצוי כספי ושיקום ו"יישוב" אבל בלי חזרה של פלסטיני סורי ליפו או יהודי רמת גני לבגדד - שמאד לוקח בחשבון גם את הפליטים היהודים לתוך המשוואה, ואולי אפילו עוזר לאזן אותה.

רק כשמסמנים את המטרה סביב החץ - ז"א לא מחפשים פתרון כלשהוא לבעייה, אלא מתעקשים על זכות שיבה מלאה (שהיא בדיוק ההיפך מפתרון, לטעמי זה המכשול העיקרי וכמעט היחידי לפתרון שתי המדינות, ולכן לקרוא לה 'פתרון' זו קצת דמגוגיה‏3) - אז כמובן שענין הפליטות המעניינת כקליפת השום.

1 תרתי משמע.
2 חררממפ, ההנחה שהמזה"ת ישקוט לכשתיפתר בעיית הפליטים הפלסטינאים היא כל כך רחוקה מהמציאות, שלא הצלחתי להימנע מהתגובה הזאת. אבל נשים את זה רגע בצד. נגדיר "מזור לסכסוך הישראלי-ערבי" במקום.
3 אז כבר בשוונגווין - הפתרון העיקרי שתפתור זכות שיבה גורפת, היא חיסולה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. אפשר לקרוא לזה פתרון סופי, ככה על הדרך.
יותר גודווין מגודווין 668775
אני השוויתי ישראלים לנאצים ופליטי שואה? בפליטים ממדינות ערב עסקינן!

אם אזכור 'יד ושם' קשה לך - החלף 'יד ושם' ב-Ireland's Great Hunger Institute והגולודומור. מה - גם באוקראינה רעבו. למה המוסד להנצחת הרעב האירי הגדול לא מתייחס לזה?

בכל היתר, אני אתך. והביקורת שלך על 'זוכרות' במקומה, בכל הקשור לתפיסת המציאות שלהם. אבל מבחינת מטרות הארגון? הם הקימו אותו, הם יחליטו במה יתעסק. הרוצה לעסוק בפליטים היהודים מארצות ערב - יקים ארגון שיקדם את זה.
יותר גודווין מגודווין 668781
"התוהה למה 'זוכרות' לא עוסקות בפליטים היהודים מארצות ערב כמוהו כתוהה למה ב'יד ושם' אין שמץ אזכור לחורבן דרזדן" - אנא נתח/י את התקבולת הנ"ל ושרטט/י קווים שמקשרים את שני חלקי האנלוגיה המתאימים זה לזה.
לפחות אל תזלזלי בכישורי הכלים הספרותיים שלמדתי ביסודי ;-)

אזכור יד ושם לא קשה לי, זה היה קצת ברמת הניטפוק. אבל בכל זאת היה צליל גידוון.

אם כך (באשר לפסקה האחרונה), לפחות זה מראה שמטרת הארגון איננה השתתפות ('היזכרות') בכאבם של הפליטים (דאז) ופתרון בעיית הפליטים (כיום), אלא מטרת הארגון היא מימוש זכות השיבה. אז בואו נקרא לילד בשמו - לא "זוכרות", רוצות לזכור את מדינת ישראל, בלשון עבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים