בתשובה להאייל האלמוני, 09/02/16 23:28
כמה נורא 673439
לכוון אחד (קדימה בזמן) כך הרוק מוגדר- יוצא חלציו של הרוקנרול. כשם שהרוקנרול הוא יוצא חלציו של הבלוז.
ישנם מיזוגים בין סוגות כמו פולק-רוק, אבל מה שהוא רגאי, או קאנטרי, הוא לא רוק. הגבולות מטושטשים, אבל זה לא אומר שהם לא קיימים.
היפ הופ היא סוגה מובחנת שאינה רוק. Pאנק הוא תת ז'אנר ברוק.
כמה נורא 673450
לכל הדברים יש נטיה מוזרה להתקדם קדימה בזמן - אבל הנקודה שלי היתה אחרת לגמרי (ואני אנסח אותה מחדש, יותר לאט, משום שנראה לי שלא הובנתי מסיבה שלא לגמרי ברורה לי) - למיטב ידיעתי לא נכון לומר ש"כל מה שצמח מהרוקנרול הוא רוק".

לא נכון משום שלדעתי יש שירים שמוגדרים מרוק למרות שלא צמחו מהרוקנרול (אלא צמחו מבלוז, קאנטרי, פולק, סול או רית'ם אנד בלוז, רגאי או דברים אחרים) ולא נכון משום שיש שירים שלא מוגדרים כרוק למרות שכן צמחו מהרוקנרול (ומוגדרים כדיסקו, היפ הופ, פאנק או אחרים).

כן, היפ הופ מובדל מהרוק, למרות שהרבה שירי היפ הופ צמחו מרוקנרול. Pאנק היא תופעה תרבותית, Pאנק-רוק הוא ז'אנר של רוק, Fאנק לא קשור לשניהם ואיננו רוק (למיטב ידיעתי).

אני לא חושב שהגבולות מוגדרים היטב כמו שאתה טוען, בטח שלא גבולות מוזיקלים שמאופיינים באופן חד בעזרת מקצב, כלי מוזיקה, סולם או משהו דומה. במילים אחרות, רוק, למיטב הבנתי הוא לא סוגה מוזיקלית מוגדרת היטב עם גבולות חד משמעיים. יש שירי רוק שהם שירי רוקנרול, יש שירי רוק שההשפעה של הרוקנרול עליהם היא שולית עד לא קיימת. לרוקנרול יש חשיבות בהבנה של ההיסטוריה של הרוק, וחשיבות עצמאית כתת קבוצה של הרוק, אבל אני לא חושב שאפשר להגדיר את הרוקנרול כאב יחיד ומובהק לכל מה שהוא רוק.
כמה נורא 673452
בוא נעמת את הדעות שלנו עם המציאות. אני טענתי שכל מה שצמח מהרוקנרול הוא רוק ואתה אומר שלא. תן דוגמאות וננתח אותן.
אני אתחיל: לב זהב של ניל יאנג. הכי בוב דילן עד שבוב דילן התרגז כששמע אותו ברדיו שזה לא הוא. זה פולק-רוק, ושומעים את הגנים ששני ההורים נתנו לו.
כמה נורא 673457
אתה הולך בכיוון ההפוך. אני לא חולק על זה שקיימים שירי רוק שהושפעו חזק מאד מהרוקנרול. כן, ניל יאנג, ברוס ספרינגסטין, הסטונס, אלוויס פרסלי יו2 ובאדי הולי יונקים את עולמם המוזיקלי מאותו ציץ, אבל הם לא מגדירים באופן בלעדי את המושג "רוק". מה שאני אומר שקיימים שירי רוק שהלידה שלהם מרוקנרול היא הרבה פחות ניכרת לעין‏1 עד לא קיימת ושקיימים שירים שנולדו מהרוקנרול ואינם רוק‏2

1 למשל: בית השמש העולה של החיות, בובי מקגי של ג'ופלין, רפסודיה בוהמית של מלכה, רעשי החושך של סיימון וגרפונקל, אתמול של חיפושיות הקצב, הוריקן של דילן או הללויה של כהן...
2 למשל: הולכת ככה של רוץ DMC או את חושבת שאני סקסי של סטיוארט...
כמה נורא 673465
בסדר גמור.
נעבור על הדוגמאות שהבאת.

1. שירי רוק ששורשיהם לא ברורים

The House of the Rising Sun [ויקיפדיה] הוא ערך מכובד. שמספר לנו שבמקור זהו שיר פולק אמריקאי ותיק מאוד, ובגרסה המוכרת לנו של החיות קיבל עיבוד פולק-רוק. אם כן הוא פולק מצד האבא (השיר במקור) ורוק מצד האמא (הלהקה שנגנה אותו). אני חושב שקל לעמוד על הזהות הסגנונית בינו לבין לב זהב של ניל יאנג שהבאתי קודם.

אני ובובי מקגי, כאן בביצוע של הכותב, לפני שג'ופלין שרה אותו, הוא שיר קאנטרי. ג'ניס ג'ופלין היתה זמרת בלוז. אם היא עשתה ב Summertime של גרשווין כרצונה, בטח שיכלה לעשות את זה לבובי מקגי.
הייתי קורא לזה בלוז‏1, או בלוז רוק, בגלל סולו הגיטרה שהוא לא ממש בלוזי, ונשמע כאילו הקדים את זמנו בכמה שנים טובות. יש זמרים בודדים כאלה, שיכולים לקחת שיר ולעשות בו כרצונם, כמו שעשה ג'ו קוקר ז"ל ל"עם מעט עזרה מידידי" של הביטלס, כשהפך אותו מרוק לבלוז.

רפסודיה בוהמית הוא יצירה מורכבת של פרוג רוק. הנושאים המוזיקליים בה מגוונים ממה מיה, אבל הנושא המרכזי (אמא, הרגתי מישהו) הוא בלדת רוק.

צלילי השקט היה גם הוא שיר פולק במקור מלווה בגיטרה בלבד, שקיבל עיבוד מחודש של פולק-רוק.

יסטרדיי הוא לא שיר רוק.

הוריקן הוא לא שיר רוק.

גם הללויה לא.

2. שירים ששרשיהם ברוק אבל הסטטוס שלהם לא ברור

Walk this way הוא דוגמה נוספת לשיר שהולבש מחלצות חדשות. אכן זהו שיר רוק משנת 1975 שקיבל עיבוד מחודש של היפ הופ ורוק גם יחד.

Da ya think I'm sexy באמת סובל מפיצול אישיות. העיבוד הוא בעליל דיסקו, אבל הזמר הוא רוקיסט ותיק, וזמר ענק, כך שהוא מושך חזק את השיר לרוק בשירה שלו.
______________
1 אפילו שלמה ארצי אומר שג'ופלין שרה בלוז על בובי מקגי.
כמה נורא 673471
אז ככה, על כמה שירים יש לנו מחלוקת על אם הם רוק או לא:
* אני ובובי מקגי בביצוע של ג'ופלין
* צלילי השקט
*אתמול
* הוריקן
* הללויה
נראה לי שכולם נחשבים כרוק על ידי רוב בני האדם, ואני משוכנע (ז"א זה מה שכתוב שם כרגע) שעל כולם יש מאמר בויקיפדיה באנגלית שמקטלג אותם כ(סוג של) רוק.

עוד שני שירים אנחנו מסכימים שהם רוק:
* בית השמש העולה בביצוע של החיות
* רפסודיה בוהמית
שניהם רוק מובהק, שניהם לא רוקנרול.

לגבי הולכת ככה ואת חושבת שאני סקסי, נראה לי שאנחנו מסכימים הם לא רוק, ומסכימים שהוא צאצאים של רוקנרול, מכאן, המסקנה שלי היא שההגדרה שלך לא תקפה.
יש רוגע בעין הסערה שלך 673472
לרגע חשבתי שאתה מתכוון להוריקן הזה ועמדתי לשפוך עליך את זעמי, עד שלחצתי על הלינק ונרגעתי. או יותר מדויק, הלכתי לשמוע את השיר שחשבתי עליו כדי להרגע.
אח, Forever young. גיטריסט הרוק הלא-גיטריסט המחורע מכולם.
כמה נורא 673476
כיף לשמוע (ולראות ‏1) את סטיוארט ואחרים רק מציע שבמקום להגדיר את הגבולות מהצד הרך המתקדם או המכסח תסכימו על דוגמאות מהצנטרום של הרוק (המוסיקלי לא התרבות) ומשם תסמנו בזהירות את נקודות הפיצול לסגנונות השונים ‏2.

1 יש מורות בתיכון של הצאצא שלא נטשו את המראה.
2
כמה נורא 674130
Da ya think I'm sexy הוא בכלל טייק-אוף מוזיקלי של רוד סטיוארט על להיט סמבה ברזילאי. לצערי אני לא זוכרת את שם הזמר.
כמה נורא 674132
פורק פה פיסת טריוויה מיותרת מהזיכרון הפרטי לקולקטיבי: ביצוע עברי ללחן הזה, לא יודע של מי ובאיזה הקשר, המילים של השורות הראשונות בפזמון הן "עד לא, עד לא ידע/ עד לא, עד לא ידע".
כמה נורא 674141
בשם אל אלוהי הצ'יזיות, מדובר בשיר הנושא של חלטורת פורים כלשהי, פסטיבל עם אילי גורליצקי וירדנה ארזי ועוד.
כמה נורא 673456
והנה שיר נהדר שהוא לא רוק, יש לו גנים אחרים.
כמה נורא 673458
אתה מביא דוגמאות מהצד הלא נכון של המשוואה. על מנת לשכנע אותי שכל מה שבקע מביצה הוא תרנגולת לא מספיק להביא תרנגולת שבקעה מביצה וסוס שלא בקע מביצה (ומצד שני, מספיק מבחינתי להביא טווס בודד).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים