ברק כבן גוריון 6831
ברק מנסה לשכנע את העם שיש לו "גיבוי מהעם" לחתום על הסכמים. ומכך עולות מספר קושיות מרכזיות: א- מהיכן לו שהעם תומך במהלכיו? הרי בסופו של דבר, כפי שצוין במאמר ברק לא ממש נבחר בזכות עמדותיו המדיניות. ב-למי לכל השדים והרחות אכפת מהעם? בדמוקרטיה , כמו בדמוקרטיה, תוצאות הבחירות (או משאל העם עליו החליטו הנבחרים) הוא הקובע את רצון העם, ברק נבחר אישית אולם גם הכנסת נבחרה בידי העם.

ברק - כבן גוריון ורבין לפינו חושב שאם הוא מאמין שפעולותיו הן לטובת העם הרי שהכל שרי לו. ברק ,כמו בן גוריון ורבין, איננו דמוקרט. השאלה הנשאלת הייא : היכן בן-עמי , הדמוקרט הדגול, בכל הסיפור הזה?
ברק כבן גוריון 6846
ראשית כל, לצפות לרבות מבן עמי אין בכך תועלת רבה, שכן האיש דמוקרט בגרוש או במקרה הטוב- בלירה ישנה.
אבל ענייני הוא שכעת מצאתי את ההזדמנות לחלוק את הגישה הלאא ממש הגיונית ואשר לא פועלת בדרגות הגבוהות ביותר של הלוגיקה הרגילה ובכלל, נראית כמנותקת מהמציאות וגם קצת כמו בריחה, אך מה עדיף לקטר בלא תועלת כלל וכלל?

האון בו אני רואה את המצב מתמצה בברק האיש.
כשביבי החזיק במושכות השלטון, בכינו ורעדנו, קיטרנו והתאוננו על מר גורלו של העם היהודי היושב בארצו.
ומה התועלת? ההרס השיטתי של מדינתנו לא נסוג והמשיך בדרכו.
כעת ישנו ברק. בניגוד לנתניהו, יש בלבי אמונה כי ראש ממשלתנו הנוכחי מחזיק בלבו אהבה ורצון לעזור ולקדם את המדינה(ואולי אני סתם שמאלני).
נאיביות כמו שאמרת בעבר? ייתכן.
אתה מתלונן על מר גורלך?
היוצא לך משהו ממשי מזה מלבד מפח נפש וכעס?
כנראה שלא. הדמוקרטיה היא אולי השיטה הטובה ביותר שיש לנו, אך גם היא לא מהווה פתרון אידיאלי ורחוק מכך. בחרנו את נבחרינו וזהו. אין תמורה לאגרה כמו שאומרים ואין יכולת לעשות דבר מלבד לזמזם ולהפעיל רעש ציבורי החולף במהירות רבה מאשר המהירות בה בלונים מתנפחים ומתפוצצים.
אומרים שלברק יש תוכנית. יכול להיות ויכול להיות שלא. אני בכל אופןף, מרגיש יותר בטוח עם חברי ברק השמאלני והאיכפתי( גם עושה לעתים קרובות צעדים שגויים) מאשר עם אדון הפחד וההם מפחדים, נתניהו. אתה כמובן, ימני במקצת, כך שלגביך האוטופיה שלי לא תופסת, אך לכל השמאלנים המדוכאים זו בהחלט יכולה להיות תוכנית טובה במקום לבקר את ברק ללא הכרה, ללא תועלת ובמקרים רבים- ללא כל הבנה אמיתית לגבי מניעיו של ברק ותפיסה אמיתית של פעולותיו והשפעותין לטווח רחוק.

נ.ב- שנה לאחר בחירתו של ברק לראשות הממשלה, קלטה עיני מאמר מרתק ומאלף לגבי מניעיו האמיתיים של ברק( ולא האלו אשר מוצגים על ידי עיתונאים שטוחים ומשטיחים וביניהם בן כספית, נחום ברנע ועוד רבים וגרועים) ודרכו המפותלת בשטח האש של הפוליטיקה. נאמר שם, באופן שנתפס אז על ידי כפנטזיונרי ושוגה בדמיונות, כיצד תצא ש"ס מהקואליציה, בין השאר ועוד התפתחיות רבות שבהמשך התגשמו.
אמנם אז לא האמנתי, אך כעת נראה כאילו ברק מצליח, אף על פי הגיחוך שמתעורר במסדורנות לנוכח הצהרה שכזו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים