בתשובה לירון, 26/01/17 15:50
I have a bad feeling about this 689012
העלת המון נקודות בתגובה קצרה מדי. אז קודם אני רוצה להעמיד דברים על דיוקם - הקורס עצמו הוא בחינם. התשלום הוא למי שמחליט להבחן. לגבי חוסר מעשיות - גם הרבה חוגים באוניברסיטה הם בלתי מעשיים בעליל, שלא לדבר על הבגרויות (לא חושב שלנתח שיר זה דבר שימושי או מעשי..) זוהי לא נקודה מעניינת.

לגבי המטרה, אין פה שום מסתורין. כתוב מפורשות - "מטרת המסלול החדש היא בראש ובראשונה להנגיש את הקמפוס לאוכלוסיות נוספות... כדי להגשים חזון חברתי ואקדמי משותף להנגשת ההשכלה הגבוהה".

אז מדובר על משהו שיש לו 2 כובעים:

1. קורס אקדמי חינמי שמצטרף לשלל אפשרויות השכלה אחרות שאת חלקן הזכרת. אין בזה שום דבר רע, חבל שיש רק 9 כאלה.
2. מסלול קבלה אלטרנטיבי לאוניברסיטה - עבור מי שמחליט לעשות גם את הבחינה (או הבחינות). הוא לא עומד בחלל ריק, צריך להשוות אותו למצב הקיים.

לגבי 2: מבחינה כספית המסלול החדש תחרותי בהשוואה לאלטרנטיבה (מבחן פסיכומטרי עולה 500 ש"ח וקורס הכנה לפסיכומטרי מתחיל ב 1500 ש"ח אחרי הנחה של חיילים משוחררים) ובטח לא יקר בהשוואה ללימודים עצמם (לפחות 10000 בשנה, באונ' ת"א). מבחינת הרף האקדמי - ייתכן מאד שאתה צודק והוא קל בהרבה. מצד שני האלטרנטיבה (פסיכומטרי) מפלה לרעה אוכלוסיות חלשות. זוהי עובדה ידועה. מצד שלישי, מה שצפריר כתב. אם האוניברסיטה לא תהיה מרוצה מהתוצאות, היא תשנה את הרמה של המבחן. הרי התהליך של "כיוון רמת הקושי" קורה כמעט בכל קורס אקדמאי. אבל זה יקח זמן.

אני מסכים איתך שיהיו אנשים שיינצלו את המסלול הזה לרעה - כמו שיש אנשים שמנצלים את המסלולים הקיימים לרעה. אבל אני חושב שיש לו סיכוי לקדם בקצת‏1 את המטרה שהצהירו עליה - אז זה ניסוי שכדאי לעשות, ולראות אם התועלת שווה את הנזק.

-----

1 ייתכן מאד שבלי הורדה משמעותית של שכר הלימוד כל זה בטל בשישים. אבל זה כבר משהו שרק הממשלה יכולה לעשות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים