הביוגרפיה של שלמה המלך 69872
יו"ר האגודה לחקר התנ"ך מר ברוך קפלינסקי פירסם בימים אלה את ספרו "הביוגרפיה של שלמה המלך". זהו ספר מרשים ביותר (בהוצאה עצמית ) של כמעט 700 עמודים! שמשלים טרילוגיה של המחבר שהספרים הקודמים בה עוסקים במלך חזקיהו ובנביא ירמיהו.
אני מניח שהקוראים בפורום זה לא שמעו על ספרים אלה שכן לא היה להם כמעט פירסום. אלה הם ספרים ענקיים כל אחד בן כמה מאות עמודים והם נכתבו בידי אדם שמחוץ לאקדמיה אבל בעל ידע עצום בתנ"ך ובכל הקשור בו והם נותנים בצורה ברורה וקריאה ביותר מידע על כל אחד מהאישים ותקופתו ,בספרים שמעוצבים בצורה נאה היותר ועם תמונות ומפות רבות.והם נועדו לקורא המתעניין מהציבור הרחב ובהחלט לא נכתבו בז`רגון אקדמאי, ובצורה מרתקת מאוד.
אני אמנם משוחד ( אני מכיר את המחבר) אבל לדעתי הטרילוגיה הזאת היא אחת מנקודות השיא של חקר התנ"ך בישראל בידי אנשים שאין מקצועם האקדמאי בכך,אלא פשוט אוהבים את התנ"ך וכל הקשור בו. .
כאמור מר קפלינסקי הוא יו"ר האגודה לחקר התנ"ך . בשיאה בשנות ה-‏60 כאשר העניין בארץ בתנ"ך היה בשיאו היו לאגודה זאת 50 סניפים ברחבי הארץ.והיא הוציאה לאור ספרי מאמרים רבים בחקר התנ"ך .
היום יש לאגודה רק סניף אחד בתל אביב ,שהוא למעשה חוג קבוע של אנשים שבאים לשמוע הרצאות .כולם מצער לאמר בגיל הפנסיה .אני, כאשר אני בא לשם מדי פעם האדם הצעיר ביותר.
כיום יש רק מעט מאוד אנשים צעירים בעולם החילוני שמתעניינים בתנ"ך ,האגודה לחקר המקרא מייצגת עולם שהולך ונעלם.
האנשים מהאגודה מחזיקים גם את בית התנ"ך בתל אביב . ואני
מניח שגם עליו הקוראים בפורום זה לא שמעו . זהו מעין מוזיאון שנמצא בבית שבו הוכרזה המדינה ב-‏1948. ובו יש תערוכות קבועות של יצירות אמנות בנושאי תנ"ך.יש שם גם ספריה של ספרים בנוןשאי תנ"ך ואוסף של סרטים תנכיים .
בארוע שהיה שם אתמול לרגל ההוצאה לאור של ספרו של קפלינסקי ציין המנהל של הבית ביובש שמצבם אינו גרוע כל כך כמו של מוזיאונים רבים אחרים היום שזקוקים לתקציבים ,מכיוון הכל מוחזק שם בידי מתנדבים .מתנדבים שכולם פנסיונרים. כאשר הם ילכו לעולמם לא יהיה מי שיחליף אותם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים