בתשובה לeasy, 13/11/18 22:10
עצות 702604
לא ראיתי, ואולי לו ראיתי הייתי מוותר על כתיבת התגובה הזאת. אומר לך מה מפריע לי. הפסקת האש הגיעה לטעמי מהר מדי, ומעט מדי בתים רבי קומות נהרסו שם, וזה רומז שלא הייתה בהבנות הפסקת האש הזאת התחייבות מצד החמס לשמור על שקט מוחלט כולל פגיעות בגדר בלונים וצמיגים. האם גלנט אמר שבכל זאת יש התחייבות כזאת? אם כן זה מצוין אבל זה כנראה לא.
מדיניות נתניהו בנושא הסכמים עם איראן היא ללחוץ עליהם עד שאפשר יהיה להגיע להסכם טוב, והוא לא מסתפק בהסכם הקיים שחתם אובאמה עמם. בגזרת עזה נראה לי שהוא לא מנצל את התקלה שהביאה להתפרצות האלימות כדי לעשות מאמץ מספיק להגיע להסכם הפסקת אש טוב. מצד שליש אני יושב לי כאן במוצקין וטילי החמס לא מגיעים אלי, וקל לי לדבר. אבל כשאני רואה את הפגנות תושבי הדרום לנוכח הפסקת האש הזאת, אולי בכל זאת רבים מהם חושבים גם הם כמוני למרות הסבל שהוא סבל לטווח קצר.
עצות 702608
תושבי הדרום צריכים להפגין למען חתירה להסדרה מדינית ולא למען המשך ההסלמה. המשך התמיכה של חלק מהם (בהחלט לא כולם) בנתניהו עולה להם ביוקר.
עצות 702646
תושבי עוטף עזה ברובם (אני מתכוון ליושבי הקיבוצים שם) יחד עמך תמכו בלב שם עם הרבה אופטימיות בנסיגות אוסלו וההתנתקות, תוך הערכות שהתבטאו במלים (גם באייל) שהמעשים האלה כולל גרוש אלפי יהודים מבתיהם יביאו לשקט ושגשוג (''גם בגזרות אחרות'' - דברי השטות של הכוכב הפוליטי החדש, איש הכלניות בני גנז). והמעשים האלה הביאו בגזרת עזה לבעיה לא פשוטה שקשה מאד לחשוב על משהו שיכול לפתור אותה, אלא אם כן מנפצים דעות מושרשות היטב, ועוברים למשחק אחר, דבר שאין לו סיכוי. התמיכה בנסיגות האלה היא זו שעולה להם ביוקר. לא דווקא התמיכה בנתניהו.
עצות 702647
שטויות במיץ עגבניות. ההתנתקות הייתה התחמקות מהסדר מדיני שבשילוב עם בחירות ברצועה שנכפו ע''י ממשל בוש הביאו לעליית החמאס לשלטון שם. עד לאחרונה ההתנתקות היטיבה עם תושבי העוטף שספגו פחות פגיעות מאשר לפניה אבל כתוצאה מאי נכונות הממשלה להסיר את החנק מהרצועה בשנים הרגועות שאחרי המבצע האחרון חזרה המתיחות ועלתה מדרגה. הבעייה שניסו להתעלם ממנה ולטאטא מתחת לשטיח חזרה בגלל אותו חוסר מעש והביאה לשחיקת כושר ההרתעה הישראלי והתחזקות חמאס (אינטרס של נתניהו והליכוד על מנת להימנע מהסדר עם אבו-מאזן). רק הסרת המצור מהרצועה ופיתוח כלכל חופשית שם תביא לשקט ורגיעה אבל זה מסוכן לשלטון הימין.
עצות 702652
נראה לי שכמו בדבריך בתגובה 702575 שמהם הסתבר שזיכרונך בגד בך כשהצהרת שההפגנות ליד הגדר החלו עם מעבר השגרירות לירושלים, יש צורך לרענן את זיכרונך גם בנושאי הקשר בין הנסיגות מעזה ומצב הביטחון בישובי עוטף עזה. אמרתי "הנסיגות", ובדיוק כך גם כתבתי בתגובתי הקודמת, כי אתה מתעלם לחלוטין מהנסיגה העיקרית שאותה עשה רבין, שבפרוש הזכרתי אותה בתגובתי הקודמת. ואם אתה לא מאמין שהנסיגה העיקרית התחוללה בתקופתו של רבין אפנה אותך בפעם המי יודע כמה לדברים האלמותיים של רבין, שבהם אמר בפרוש שרצועת עזה נמצאת ברובה בשליטתה של הרשות הפלשתינית. ומדברים אלה לומדים גם מה היה לפני הנסיגה הזאת: לא היו קטיושות, וישובי עוטף עזה ישבו לבטח ללא שום הפרעה. בעצם, נסיגת אוסלו שהותירה את רובה של רצועת עזה כשטח שבו לצבאנו אין דריסת רגל, ואני מניח שלו היה מגיע לשם איזה חייל בטעות הוא היה זוכה ללינץ' נאה כמשתמע מה"שלום" הזה שעליו קבלו כמה אישים פרסי נובל. והשטח החופשי שהיה בידיהם אפשר להם לעסוק בשמחה בדבר היחיד שהם יודעים לעשות ביחד: לפגוע ביהודים. אז החלה תעשיית הקסאמים, ואז החלו יישובי עוטף עזה לסבול מהם למרות נבואת השקר של רבין ש"לא יהיו קטיושות", ולהזכירך החמס עדיין לא השתלט אז ו"קטיושות" בכל זאת היו. בגזרת יו"ש התבטאה האלימות ביצירת מעבדות לחגורות נפץ לצורך פיגועי התאבדות. אז הדבר הנורא הזה התחיל. הפגיעה בחיילים בבית ליד באמצעות השיטה הזאת החלה בתקופת רבין, והדבר לא גרם לו לבטל מיד את הסכמי אוסלו כפי שהבטיח. ואחר כך החלו אוטובוסים להתפוצץ בערים ובדרכים שביניהם, בבתי קפה ומסעדות. לקח לנו כמעט עשר שנים להבין שאי אפשר לחיות ככה, ואז הגיעה חומת מגן יחד עם עוד אחד או שני מבצעים שהחזירו את צבאנו לשליטה מלאה בשטח. רק אז הטבח הזה שבו נהרגו כמעט אלפיים יהודים שהביא ה"שלום" נעצר.
ההתנתקות, באמת, לא קשורה בצורה הדוקה לביטחון בעוטף עזה, אלא היא קשורה לביטחון בשטח ישראל כולה. הפסקת הפיקוח בציר פילדלפי הביאה להברחת טילים תקניים, שאחד מהם שנורה מעזה הגיע עד סביבות זיכרון יעקב, וכידוע החמס הצליח בעזרתם לשתק לזמן מסויים את נתב"ג. אני הערכתי טרם ההתנתקות שכך יהיה, ואם תרצה אפנה אותך לדברים שבהם אמרתי בדיוק את זה: "יהיו קטיושות".
עצות 702654
התקפות רקטות פלסטיניות על ישראל [ויקיפדיה]:"התקפות רקטות פלסטיניות על ישראל מרצועת עזה הן התקפות טרור פלסטיני באמצעות ארטילריה רקטית (ירי תלול-מסלול) המתרחשות מאז 2001" כלומר מאז קריסת אוסלו ולא הנסיגות של רבין. ואידך זיל גמור.
עצות 702655
לאיזה אירוע אתה מתכוון כשאתה אומר "קריסת אוסלו"? אין לי שום מושג. אולי אתה מתכוון לשיחות קמפ דיויד, שם ערפאת דחה הצעות מפליגות שהציע לו ברק כולל חלוקת ירושלים שעליהן אמרה לאה רבין שבעלה לא היה חולם להציען. אבל זה לא משנה. פיגועי ההתאבדות החלו עוד בתקופת רבין, כפי שציינתי.
אבל הנושא הזה לא שייך לעניין. אני תמיד מקדים למילה אוסלו את המילה "נסיגה", ומבחינתי אוסלו זה "נסיגת אוסלו". בגזרת עזה מעולם לא חזרנו לשטח אלא רק נסוגונו עוד במסגרת ההתנתקות. כך שמבחינתי בגזרת עזה אוסלו לא קרס. בגיזת יו"ש אני מוכן להסכים שההסכם קרס עם כניסתנו לשטח מחדש, וטוב שכך. ולא היה יכול להתקיים שם שום תסריט אחר. אולי גם לעזה נחזור. אינשאללה.
עצות 702656
כמובן שאי אפשר לצפות ממך להבנה של המצב וההיסטוריה שלו אבל העובדה בעינה עומדת - ירי הטילים התחיל ב2001, 8 שנים לאחר יציאת ישראל מעזה. זה בוודאי לא תוצאה ישירה של אוסלו אלא של קריסת התהליך שנוהל בצורה כושלת ע"י אהוד ברק כמו שנתניהו מנהל את המצב מול עזה כיום. ואם נשמע לך ונחזור לעזה מספר ההרוגים רק יעלה אבל תמיד נוכל להאשים את אוסלו.
עצות 702660
כל עוד יש בסביבה כאלה שמבינים את המצב וההיסטוריה שלו אני שקט. מה שמערער בי את השקט היא העובדה שהללו סבורים שלולא נסיגת אוסלו, וגם אם היינו שולטים היום שליטה מלאה ברצועת עזה, בכל זאת היו עפים עלינו טילים משם, ונחפרות מנהרות טרור, והיה עלינו לעסוק במיכשולים מיפלצתיים וטילי הגנה בעלות של מיליוני דולארים.
אולי אנחנו עצמנו היינו יורים משם לכאן חופרים מנהרות שם ומקימים מכשולים כאן. זה למעלה מהבנתי ולכן השקט מתערער.
עצות 702664
נחזור לעזה? ומה בדיוק נעשה שם?
עצות 702665
נשחק שש בש
עצות 702666
תצטרך למצוא פרטנר אחר.
אני לא אסע לעזה כדי לשחק איתך שש בש
עצות 702667
מזלי. אני בכלל לא מכיר את המשחק הזה. רק ראיתי בנקודות זמן שונות בחיי אנשים יושבים ליד הלוח ומתלהבים.
עצות 702653
רציתי להוסיף ששקלתי איך לפתוח את תגובתי. איך נראה לך: "שטויות במיץ זבל" ?
עצות 702724
הבחירות היו לרשות-גם בעזה וגם בגדה. אחת הסיבות שהחמאס השתלט על עזה הייתה שאבו מאזן הדיח את הניה מכהונת ראש ממשלה. כהונתו הסתיימה כבר מזמן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים