בתשובה לדב אנשלוביץ, 29/12/18 0:42
גנץ 703169
''יש עתיד'' הצליחה להחזיק מעמד כי למזלה היא לא היתה מספיק זמן בקואליציה. פרק זמן מספיק ארוך של יאיר לפיד במשרד כלשהו וגם בוחריו התמימים או המטומטמים ביותר יראו את שיוויו האמיתי.
גנץ 703224
יש לפיד מצליחה להחזיק כי היא נותנת במה כלשהי לאלקטורט אמיתי - מימד הביניים הגבוה. (עשירונים 8 פלוס).
אם אתה בן מעמד ביניים גבוה, ואתה רוצה להצביע למפלגה סקטוריאלית כלשהי שתשפר את מצבך (הכלכלי), למי תצביע?
"יש עתיד" היא לא מפלגה ליברלית, אבל בנוף הסוציאליסטי והפופוליסטי הישראלי, היא הכי טוב שיש (למעמד הביניים הגבוה).
גנץ 703234
הפחות גרוע.
גנץ 703282
הכי טוב והי פחות גרוע זה אותו דבר, לא?
גנץ 703297
ממש לא.
גנץ 703313
תסביר בבקשה.
לדעתי אם אסדר בסדר עדיפות את כל האפשרויות מהעדיפה ביותר לעדיפה פחות, האפשרות במקום הראשון תהיה זהה לזו שהייתה במקום האחרון אילו הייתי מסדר אותן מהעדיפה פחות לעדיפה ביותר.
גנץ 703314
הכי טוב הוא טוב. הכי פחות גרוע אינו טוב. אם החיים היו לוגיים, היינו צריכים לעבור בהרבה יותר שערים.
גנץ 703317
או שלא.
גנץ 703230
ובזמן הקצר שהיא היתה בקואליציה, היא התמודדה בעוז בבעיה הכלכלית ארוכת הטווח העיקרית של המדינה - שיעור התעסוקה הנמוך‏0, והביאה את תעסוקת המגזר החרדי לשיא כל הזמנים - %56 (או 53%, תלוי איך מודדים), כתוצאה ישירה של מדיניות קיצוץ הקצבאות שלה וחיוב לימודי הליבה.
מאז יצאה מהקואליצה, נרשמת קריסה במגמת הגידול הזו למגמה שלילית, שהורידה את שיעור התעסוקה ל-‏47.8%, והגדילה את מספר האברכים בשיעור הלא יאומן של 21% בשלוש שנים‏1.

מהכתבה:
"נתונים אלה הם חלק מהתוצאות ההרסניות של הסכמים פוליטיים, שחתמה הממשלה הנוכחית. לאחר שבשנים 2012–2014 קיצצה המדינה, ביוזמת שר האוצר יאיר לפיד, בכ–50% את תמיכתה בתלמידי הישיבות והאברכים שלא שירתו בצה"ל וצימצמה כמעט לגמרי תקצוב תלמידים מחו"ל שלמדו במוסדות חרדיים בישראל — נתן בנימין נתניהו יד להחזרת הקצבאות לתלמידי ישיבות, לאברכים ולתלמידי חו"ל.
הסכמים קואליציוניים מרחיקי לכת פגעו במהלכים ארוכי טווח, שניסו להגדיל את שיעור השתתפות החרדים בשוק העבודה. נתונים אלה מדאיגים במיוחד כי הם נוגדים את היעד שקבעה הממשלה עצמה לשילוב גברים חרדים בשוק העבודה, ולפיהם שיעור התעסוקה שלהם עד 2020 אמור להגיע ל–63%. יעד זה נראה כעת רחוק ממימוש."

כל זאת, בנוסף ל5-7 מיליארדי השקלים בשנה שנוספו/הוחזרו לתמיכה בחרדים בממשלה הנוכחית יחסית לקודמת‏2.

אז אם במשרד האוצר עסקינן - אני לוקח בשתי ידיים שר אוצר שאלה סדרי העדיפויות שלו, על שר אוצר שנותן סטרואידים לבעייה הכלכלית המרכזית שלנו ודירדר אותה שנים אחורה, ואז טיפל קוסמטית בנטו שלנו, העלה את מחירי הדיור יותר מהממשלה הקודמת‏3, ולסיום חילק 22 מיליארד שקל לגמלאי המשטרה. לא שאין לו כוונות טובות, לכחלון, אבל הקואליציה והעומד בראשה לא נתנו לו חופש פעולה בדברים החשובים באמת.

0 את זה לא רק אני אומר, אלא נגידת בנק ישראל ושלל כלכלנים אחרים.
1 שני הנתונים הללו מהקישור שקודם להם.
2 עליהם למדתי מ"דה מרקר" - שעשה קמפיין אנטי-לפיד אגרסיבי כל כהונתו ונאלץ להודות בנתונים האלה רק כשהתחלפה הקואליציה ואז קונן מרות על כל המיליארדים האלה, בדיעבד.
3 בזה מאד "עזרה" לו הקרנית מהערת הרגל למעלה, שבחישוק הריבית חסר המעצורים שלה חיסלה כל סיכוי ממשי לירידת מחירים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים