בתשובה לע מזכיר, 24/04/19 6:47
אני זוכר 705994
במאמר סקרתי בקצרה את ההתפתחויות בתוך עזה שהיו בה תקופות אלימות יותר ואלמות פחות. את שנות האינתיפאדה הראשונה ייחסתי לשנים האלימות. עברתי עכשיו על הערך "האינתיפאדה הראשונה" בויקיפדיה ויש שם סקירה של האירועים שאירועו במהלכה. דווח על מספר בודד של חיילים שנרצחו, שניים או שלושה אך בכל המקרים זה לא היה בגזרת עזה. לכן אני מניח שלא היו בתקופת האינתיפאדה הראשונה אירועים שבהם נהרגו חיילים בעזה, וסביר שאחרי שהאינתיפאדה הזאת נגמרה, ערב הסכמי אוסלו, לא היו גם הרוגים אז. לכן, אם אתה מתכוון במשפט הראשון למציאות ששררה טרם הסכמי אוסלו, אני חושב שאתה טועה ומטעה.
שאלת אם זה הפתרון. שכחת שאני לא ניסיתי לספק במאמר הזה איזה "פתרון", אלא קראתי להפסיק בכלל להשתמש במושג הבלתי אפשרי הזה. פתרון זה מה שעשה הצד הפוליטי השני עם שתי הנסיגות שבהן פינינו את עזה לחלוטין, וגם מה שהוא דורש שנעשה עכשיו.
אני זוכר 705995
רצח אבי סספורטס ואילן סעדון [ויקיפדיה] בוצעו על ידי אנשי החמאס מעזה. אבי סספורטס עלה על טרמפ בצומת הודיה שליד אשקלון ונרצח בסמוך. אילן סעדון עלה על טרמפ בצומת ראם (לא קרוב לרצועה) אולם החוטפים תכננו להוביל אותו לג’בליה.
אני זוכר 705996
מדצמבר 1987, עת פרצה האינתיפאדה הראשונה ובמשך שש שנותיה, נהרגו בעזה 29 ישראלים - אזרחים וחיילים. ההרוג הראשון היה סוחר הרהיטים שלמה סקל. מספרים אלה אינם כוללים הרוגים בשטחי ישראל מפעולות טרור שמקורן בעזה. מהחתימה על הסכם אוסלו, בספטמבר 1993, ועד אוקטובר 2000, נהרגו 39 ישראלים ברצועת עזה.
230 ישראלים וכ-‏2,600 פלשתינאים נהרגו ברצועה מאז כיבושה

עוד משהו מעניין שנתקלתי בו: מיד עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה (שבכלל פרצה ברצועת עזה, 1987) התמוטט הממשל האזרחי ברצועה (הפסיקו לשלם מיסים. השוטרים ועובדי הממשל התפטרו). עוד לבנה ניתקת מקיר המציאות המדומה של הישראלים: ישראל לא נסוגה מרצועת עזה בהתנתקות או בהסכמי אוסלו, אלא הפלשתינאים ניתקו את עצמם מן הכיבוש ב"התנערות" הראשונה. בהתנתקות רק פינו את יישובי גוש קטיף, את המפגינים שהצטרפו אליהם ואת החיילים שהיו מוצבים שם ולאורך הגבול עם מצריים.
אני זוכר 706041
רק שאת הנסיגה השנייה ביצע הצד הפוליטי ה''ראשון'', כולל תמיכה של ראש הממשלה המכהן כעת.
רק כדי להעמיד עובדות וצדדים על דיוקן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים