בתשובה ללא אפוד ולא זוהר, 27/04/19 8:20
הצתה? 706126
פה אני חולק עליך. אני חושב שכיום הפמיניזם המרכזי הוא נחלתו של רוב מוחלט של הנשים ושל רוב הגברים. בגלל הצלחתו רוב הפמיניסטים לא הולכים ברחוב עם סטיקר “אני פמינסט/ית גאה”, אבל אם תשאל אותי, את אשתי, את שכני ושכנותי, את חברי וחברותי לעבודה ואת רוב הציבור בכללותו: “האם את/ה תומך/כת בשוויון זכויות לנשים, בשכר שווה לנשים עבור עבודה זהה, במניעת אלימות נגד נשים והטרדה מינית” אני מאמין שתקבל רוב מוחלט שיתמוך בכך. לא רק שיש פמיניזם כזה, אני מאמין שרובנו פמיניסטים כאלה. אני מתרשם שגם אתה בעצם תומך בכל המטרות של הפמיניזם הקלאסי, כך שגם אתה פמיניסט.
הפמיניזם הרדיקלי שעוסק בהתקפה על הגבריות ועל מוסד המשפחה הוא תנועה שולית והטענה שהוא הפמיניזם “האמיתי” ולכן הפמיניזם הוא רדיקלי, היא האדרה שלו ללא צורך במקרה הטוב ושימוש לרעה במונח כדי להציג את כל הפמיניסטים (כהגדרתי) כרדיקלים (ולכן מסוכנים) במקרע הרע.

נראה לי שהגענו בדיון לנקודה שהמחלוקת נוגעת להגדרת המונחים. אני חושב שהמונח “פמיניזם” מתייחס לדעה הרווחת בציבור לגבי מעמדן של הנשים בחברה ואתה חושב ש”פמיניזם” מתייחס לדעה של מיעוט רדיקלי לגבי צורתה של החברה עצמה, מה שאני קורא “פמיניזם רדיקלי”. להבנתי, מעבר למחלוקת על הגדרת המונח “פמיניזם”, אין בינינו מחלוקת מהותית על מעמד הנשים בחברה או על הרדיקליות של הפמיניזם הרדיקלי...
הצתה? 706129
די ברור שהמחלוקת היא בעלת אופי סמנטי, אבל הסמנטיקה כאן היא חשובה, כי היא מציבה אותך במדרון חלקלק הישר לזרועותיו המסוקסות של הגל השלישי של הפמיניזם, שהוא המייצג הכמעט בלעדי, ובוודאי הקולני ביותר, של הפמיניזם המערבי (ושוב - METOO כדוגמה).
כפי שאין צורך בתנועת "אמנסיפציה יהודית במדינות אירופה" (למרות שעדיין נתקלים במקומות של שנאה ואנטישמיות ביבשת) כך גם אין צורך בתנועה לשיוויון משהושג שיוויון, ולכן לא זו מהות התנועה היום. זו גם הסיבה ש"מסכימות איתי" בדיון הסמנטי נשות בריטניה https://www.telegraph.co.uk/women/life/only-7-per-cen... וארה"ב https://www.bbc.com/news/uk-politics-47006912 , למשל).
הצתה? 706132
נשאר חלוקים. כל עוד נשים מוטרדות במקום העבודה או ברחוב, כל עוד נשים מרגישות מאוימות וכל עוד יש גורמים (רדיקלים) בחברה שקוראים להגביל את זכויות הנשים, יש מקום לפמיניזם כהגדרתי. אני לחלוטין לא מסכים לטענתך שהפמיניזם הרדיקלי הוא המייצג הכמעט בלעדי של הפמיניזם המערבי. הוא מייצג מיעוט, ללא ספק קולני, בחברה, בעוד הפמיניזם ה”קלאסי” מייצג להערכתי רוב (אולי אפילו רוב גדול) בחברה.
הצתה? 706130
אני מסכים לגמרי. מה שלא איפוד ולא זוהר כותב, מתייחס לקבוצות רדיקליות ככלל ולא רק לקבוצות נשים. יש קבוצות נגד מוסד המשפחה ומוסדות נוספים בחברה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים