בתשובה לירדן ניר-בוכבינדר, 30/04/19 23:14
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706279
בנוגע לפסקה הראשונה שלך: יכול להיות שפספסת את המלה "הבא" בתגובה שלי?

בנוגע לפסקה השלישית: מעניין, לא חשבתי על ההיבט הזה. אבל אם כבר הכבדה, לא בטוח שהייתי בוחר במופעים מוזיקליים במחירים מופקעים (של עומר אדם או של הפילהרמונית, לא משנה). לא עדיף, נניח, הספרייה העירונית הגדולה בארץ?
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706294
דווקא מצא חן בעיני הרעיון של עקרון ההכבדה.
הרי ההכבדה מתאפיינת בטבע בהתנהגות אקסטרווגנדית, עם הרבה רעש וצלצולים. מה יותר מתאים לרעש וצלצולים מאשר בימת הבידור ביום העצמאות? ספריה עירונית עם ה "ששש..." בטח לא :)
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706313
הרעש והצלצולים האולטימטיביים ליום העצמאות הם כמובן ... הזיקוקים! אז אני מציע שבכל ערב עצמאות עיריית לוד תשגר כמה לוויינים נושאי קונפטי מתפוצץ, שאפשר יהיה לראות אותם מכל הארץ. זה בטח ימשוך לעיר אוכלוסייה חזקה ;-)
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706317
אותי בטוח. אני מת על זיקוקים, והתאכזבתי בשנים שהעיריה קיצצה במופע.
אם יורשה לי הערה אישית 706330
אני גם אוהב לראות זיקוקים, אך לא יכול להימנע מרגשות אשמה כבדים על הטראומה שהם בוודאי גורמים לחיות הבר. אילו הייתי יכול, הייתי מתיר מופעי זיקוקים ציבוריים רק פעם בעשור.
אם יורשה לי הערה אישית 706335
אתה חושב שמופע זיקוקים הוא יותר מפחיד או טראומטי מאשר סופת רעמים חזקה? מההתנהגות של הכלבה שלי אני מתרשם שלא. היא מפחדת מזיקוקים ומרעמים בערך באותה מידה (שלא לדבר על צפירת דומיה או אזעקה).
אם יורשה לי הערה אישית 706356
נקודה יפה, לא חשבתי על זה.

האם אתה דואג להכניס את הכלבה לחדר סגור בזמן מופעי זיקוקים/סופות רעמים/צפירות דומיה?
אם יורשה לי הערה אישית 706357
הכלבה בדרך כלל נמצאת בבית וכמובן שבימי זיכרון ועצמאות, כמו גם במזג אוויר סוער, אנחנו מקפידים שהיא תהיה בבית. בכל מקרה היא מעדיפה להיות צמודה אלינו כשהיא מפחדת, אז אנחנו לא סוגרים אותה בנפרד מאיתנו (אם אנחנו בבית ולא הלכנו לטקס הזכרון או לראות את הזיקוקים מקרוב).
אם יורשה לי הערה אישית 706336
זיקוקים באמת מפחידים חיות באופן כללי, ולא רק כלבים? גם חתולים?
אם יורשה לי הערה אישית 706343
לא יודע לגבי חיות באופן כללי, אבל החתולים שלי אדישים לזיקוקים (ולרעמים).
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706319
אכן פספסתי, סליחה.

החיסרון של ספריה מפוארת, ושל חלק מהאלטרנטיבות האחרות, היא שזה דורש תחזוקה יקרה לשנים.
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706329
עיריית חולון עשתה משהו כזה בעשורים האחרונים עם המיתוג של העיר כ"עיר הילדים". הוביל לשינוי תדמיתי (ומעשי, בדירוג הסוציו-אקונומי) חזק יותר מכל הופעה של זמר. כן, זה כולל גם ספריה מפוארת שנבנתה כחלק מהמיתוג, בהשקעה לא קטנה (גם תחזוקתית), אבל גם הרבה יותר מזה. וזה מצליח.

מבחינתי, ראש המועצה החכם ביותר הוא זה שמארגן ביום העצמאות הסעות למועצה השכנה.
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706353
וחוץ מחולון, היו עוד ערים שהצליחו? נתניה ניסתה (בירת הספורט); הצליחה? (שואל באמת, אין לי מושג.)

ברור ששינוי אמיתי שמלווה במיתוג זה יותר חזק מהוצאה ראוותנית חד פעמית, אבל זה יותר קשה ויותר מסוכן.

בנוגע להצעה שלך בסוף, נחמד מאוד. קבל בתמורה את חווית יום העצמאות של ילדותי, בלי שום מוסר השכל.

בקיבוץ אושה, בימי עצמאות בשנים טובות יותר, היו יורים איזה שלושה זיקוקים - כאלה שעושים פנס ירוק או אדום בשמיים לכמה שניות עם קצת שובל מנצנץ. זה היה בהחלט כיף. היו שנים שהיינו רואים גם את הזיקוקים הדומים מהקיבוץ השכן, רמת יוחנן (דומים, אבל אולי יותר, נגיד חמישה). וגם זה היה כיף, אבל אז היתה מגיעה המנה העיקרית: היינו יורדים לשיפולי הקיבוץ, ומשקיפים בכליון עיניים על קו הרקיע של המטרופולין הסמוך, קריית אתא. באמת סמוך, אחד ממרכזי העיר היה בקושי קילומטר מאיתנו. ומשם היו משגרים זיקוקים של ממש, כאלה שמתפוצצים בשלל צבעים, ואנחנו היינו רואים אותם מעל הגגות והעצים של קריית אתא ומעבר לשדות, קצת קטנים ובכל זאת גדולים. הייתי מדמיין לפעמים כמה עוד יותר ענקיים הם כשרואים אותם מקריית אתא עצמה‏1. זה היה קסום. זה היה רגע השיא של החג, ללא תחרות, שנה אחרי שנה; וגם אחד מהרגעים שהטביעו בנו בחוזקה את התודעה שהחיים האמיתיים קורים במקום אחר מאיפה שאנחנו גרים.

1 רק בגיל עשרים ומשהו, כבר כתושב חיפה, זכיתי להגשים את החלום לראות זיקוקים קרוב לאתר השיגור. זה היה יפה, אבל לא לגמרי מספק; לחוויה האמיתית לא היה סיכוי מול ציפיות הענק שנבנו כל השנים.
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706354
סיפור נאה. אתה כבר יודע שקריית אתא היא, אפעס, לא בדיוק מופת ל"מקום שהחיים האמיתיים קורים בו"?

חוויית הזיקוקים המאכזבת שלי היתה בערב כניסת המילניום הנוכחי (עם חרדת באג 2000 באוויר), באתר החגיגות המרכזי של סן פרנסיסקו. מופע זיקוקים קצר ועלוב, אחריו השמיעו בווליום מתון את השיר Celebration של Kool and the Gang, ואז אמרו לכולם להתפזר.
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706360
"קריית אתא היא, אפעס, לא בדיוק מופת ל"מקום שהחיים האמיתיים קורים בו"?"

קל וחומר.

כמובן, אני לא יכול להתחרות באיזי, ובעצם היינו בטח בעשירון העליון של הפינוק העירוני בין הקיבוצים - עם קריית אתא במרחק הליכה, ואוטובוס קצר ותדיר אחר כך - חיפה. לאיזי האוטובוס המקביל היה מגיע ל... עפולה?
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706361
כן, המעצמה הגרעינית עפולה, החור שבקצה הסרגל, בירת העמק והמקום שהסיבה העיקרית להגעתי אליה היתה לתפוס את האוטובוס לחיפה או לתל אביב.
היו כמובן עוד סיבות להגיע אליה: לאכול פיצה (רימיני!) או פלאפל, לקנות גרעינים טריים מהתנור (מגדן!) ובגיל קצת יותר מאוחר לקחת שיעורי נהיגה ולקנות בירה ו/או וודקה, אבל אני מעריך שעל כל פעם שנסעתי במיוחד לעפולה, החלפתי בה אוטובוס 10 פעמים.
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706358
גם לי היו חוויות דומות בצעירותי העשוקה - הזיקוקים לא היו זיקוקים במובן שרוב האנשים מתכוונים אליו אלא נורי איתות צה"ליים (ירוקים או אדומים) שהחברה הקרביים סחבו במיוחד ליום העצמאות. לפעמים היתה אטרקציה אמיתית: פצצת תאורה (ידנית) שצנחה לאיטה אל הקרקע וכל ילדי הקיבוץ דהרו בעקבותיה בתקווה לתפוס את המצנח. לנו לא היתה עיר גדולה סמוכה לראות את הזיקוקים שלה והפעם הראשונה שראיתי מופע זיקוקים אמיתי שלא בטלוויזיה היתה בגיל 19 במופע סיום פסטיבל האומנויות של אדינבורו. אלה היו 45 דקות של מופע זיקוקים מדהים, כולל תזמורת שניגנה לאורך כל המופע יצירות מתאימות (למשל, זיקוקי דינור מלכותיים של הנדל) ולסיום את הפתיחה 1812 של צ'ייקובסקי בהשתתפות התותחים שעל חומת טירת אדינבורו (עם עיכוב של כחצי שנייה בגלל המרחק מהתזמורת), שהתחרו בפיצוצי הזיקוקים. אחרי זה, כל מופע זיקוקים של יום העצמאות בישראל הוא לא באמת מספק.
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706359
נורי איתות צה"ליים (ירוקים או אדומים) שהחברה הקרביים סחבו במיוחד! אז זה מה שזה היה!
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706362
גם לי נפל האסימון בזכות איזי, אבל בנוגע לפצצת תאורה עם מצנח, שכיכבה באחד מ''מופעי הזיקוקים'' הדרדלה של ילדותי.
עומר ישיר לנו סולו בלודיה 706337
רצית הכבדה, לא? תחזוקה יקרה זה בהחלט דבר מכביד.

סתם. ברור שספרייה, גם בלי התחזוקה, זו הוצאה יקרה בסדרי גודל ממופע מוזיקלי, ואי אפשר להשוות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים