בתשובה להפונז, 09/05/19 10:04
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706637
גם ליבואנים או היצרנים שמוכרים בחנויות יש הוצאות משלוח / שינוע. אבל זו לא הנקודה. אני לא חושב שמע"מ אמור להיות מכשיר לפיצוי על חסרונות ויתרונות באופן שבו בחרת לשווק את המוצרים שלך. אין לי התנגדות שהמדינה, באמצעות מיסוי, תעודד ותקנוס החלטות כלכליות שיש להן השפעה חיובית / שלילית על הציבור (מיסוי יתר של סיגריות, דלק ומכוניות); אבל אני לא חושב שהזמנות מוצרים מחו"ל דרך האינטרנט הוא משהו שיש בו תועלת לכלל, יותר מקניות מסוחרים בתוך ישראל. אולי ההפך.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706638
בטח שיש תועלת לכלל (בזאת אני מתכוון בעיקר לציבור הרחב):
- הגדלת התחרות והורדת מחירים.
- הגדלת החשיפה למבחר מוצרים רחב יותר, בלי לעלות על מטוס ולבזבז זמן, כסף, ימי עבודה וחתימה פחמנית מוגברת.
- חסכון בשטחי מסחר ואכסון מקומיים בארצנו הקטנטונת.
- מלחמה במונופולים.

זה מה שעלה לי בכמה דקות של מחשבה, יש עוד מן הסתם.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706640
ברור לך שקל באותה מידה להראות רשימת חסרונות, נכון? (לפחות עניין החתימה הסביבתית, שקרוב לליבי, הוא נדמה לי אחד הנזקים הקשים של תרבות הצריכה באינטרנט.) אתה אישית חושב שיש תועלת לכלל?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706655
לא ברור לי, והתכוונתי למה שכתבתי. אני לא כל כך מבין את התגובה שלך.
לפחות תתחיל מלנסות לסתור את הרחבת התחרות, שהיא עמוד התווך של השיטה הכלכלית שכולנו נהנים ממנה. בודאי שאני אישית חושב שזה נפלא שאני יכול לקנות באמזון ספרים ושאר דברים שאינני מוצא בארץ, או מוצא בעמל רב של זמן ו/או כסף. מה השאלה?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706663
(מצטער, כשהגעתי ל"בלי לעלות על מטוס ולבזבז זמן, כסף, ימי עבודה וחתימה פחמנית מוגברת." היה נראה לי שאתה מחפש יתרונות קצת בכוח. אני די בטוח שאם תסגור את כל ההזמנות מהאינטרנט, אנשים לא יטוסו *הרבה* יותר כדי לקנות; רק כנראה יקנו יותר באותן טיסות שהם כבר טסים.)

גם אני שמח על היכולת לקנות בחו"ל דברים שקשה למצוא בארץ. זה פחות ברור לי עם דברים שקל לקנות בארץ, והם רק יוצאים יותר זולים בהזמנה ישירה מסין. במוצרי הצריכה "הקטנים" השוק היה תחרותי מאוד גם לפני ההזמנות מהאינטרנט. אם צריך סבסוד ממשלתי (דרך פטור ממע"מ) כדי לעודד עוד יותר תחרות, למה לא לתת פטור ממע"מ לסוחרים בישראל? רגע, למי כן ולמי לא? בסדר, נקטין מע"מ לכולם באופן שווה.

את הנימוק של ידידיה - הקושי בגבייה - קל לי יותר לקבל. אם באמת כך, אז הייתי רוצה שבפעם הבאה ששוקלים אילו מיסים להעלות ואילו להוריד, יקחו את זה בחשבון כנימוק חשוב להורדת מע"מ. סביר שכבר עושים זאת.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706676
(ספר את זה לגיסתי, שטענה פעם באוזניי שהחסכון שהיא משיגה בסיבוב קניות בניו יורק שווה לה את מחיר הטיסה).
ממתי היתרון בתחרות הוא רק על מה שקשה למצוא ולא על המחירים עצמם?
ואפילו כאן, אני מאד שמחתי למצוא באמזון מגן לנייד שלי (HTC) שלא קיים בארץ ועולה שליש מאחרים פחות טובים שכן קיימים. כמו גם להזמין ספר עיוני בפיזיקה ב-‏40 דולר ולא ב400 שקל בארץ. אין שום יכולת במדינה קטנה (ומוקפת אויבים - כאן לא שוייץ שאפשר ליסוע בכמה שעות לחצי אירופה) לאחסן את מגוון המוצרים העצום שהעולם מציע היום.
לגבי הטיסות אפשר אפילו לטעון שיש כאן הטייה פרוגרסיבית - גם מי שאין ביכולתו לטוס פעם בשנה לאמריקה, יכול ליהנות ממוצרים שונים ובזול. הכי להיטיב עם העם שאני מכיר.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706697
אתה כל הזמן מסביר לי למה טוב שאפשר לקנות באינטרנט. אבל אין לי ויכוח עם זה. באמת טוב שאפשר לקנות באינטרנט, אפילו באמת טוב שאפשר לקנות באינטרנט בזול. טוב גם אם אפשר לקנות מסוחרים בארץ בזול. אני לא רואה פה נימוק טוב לאפליית מס. אני מבין שלקניות באינטרנט יש חיסרון צרכני "טבעי" - עלות המשלוח - אבל אני לא רואה למה זה נימוק טוב לאפליית מס לטובתן; יש להן גם יתרונות "טבעיים", ובכל מקרה לא מתפקידו של מע"מ לאזן חסרונות ויתרונות טבעיים. מע"מ במיטבו הוא אחיד ככל האפשר‏1, ושהשוק יאזן את החסרונות והיתרונות.

1 אני חוזר שוב לתיקון, שבו קונסים במס גבוה יותר התנהגויות צרכניות שנחשבות מזיקות לכלל, ורוצה לחדד, כי קודם זה הוביל את הפתיל למקומות לא רלוונטיים לדעתי. אני חושב שקנס כזה הוא מוצדק כשהנזק מאוד ברור. אני לא חושב שב"קניות שלא דרך האינטרנט" יש נזק ברור לכלל. אם כבר, ההפך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים