בתשובה לירדן ניר-בוכבינדר, 09/05/19 7:45
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706727
נראה לי שמיסים, מטבעם, הם שרירותיים למדי וקשה מאוד לכרוך אותם צדק. בדוגמה הזאת, המס על הערך המוסף, הסוחרים המקומיים יכולים להזדכות על ההוצאות שלהם ולא ברור לי איך זה מתאפשר מעשית לסוחר הזר. ואם, במקרה, במדינת הסוחר הזר המיסוי העיקרי בקניה אינו על הערך המוסף אלא על הרווחים עצמם‏1 או על תשומות אחרות, אז בעצם מטילים עליו‏2 מס כפול.

דיסקליימר - זה לא באמת משנה לי. מבחינתי מס על קניות מחו"ל זה סתם עוד מס, שאינו גרוע יותר ממיסים אחרים. הגיע הזמן שאנשים יבינו שנטל המס נוצר על ידי ההוצאות הממשלתיות, וחוקי המס רק קובעים מי הוא ה"פרייאר" שצריך לשלם את החשבון.

__

1. לכאורה, לפחות, וממעוף הציפור - סך הערך המוסף שהעסק יצר אמור להיות שווה לרווח לפני משכורות. הסיבה העיקרית לפופולריות של מע"מ או מס קניה היא שקל מאוד (יחסית) לגבות אותם.
2. כמובן שחלוקת המס נקבעת לפי גמישות הביקוש וההיצע, אך אפשר להניח שבמקרה של קניות מסוג זה הביקוש גמיש הרבה יותר מההיצע.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706810
אתה צודק.

צריך להתארגן לאמנות בינ''ל - מיד אחרי שיגמרו לשתף פעולה בלמסות את גוגל ופייסבוק.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706821
אמנת מס בינלאומי יכולה להיות פתרון, אבל נראה לי שאפשר לסמוך על תאוות הבצע של גובי המיסים שיצליחו למסמסה בפרטים הקטנים.

__

דוגמא אחת שכואבת לי באופן אישי היא אמנת כפל המס. הסיבות לה מובנות למדי, אך בפועל פקידי המס בארה"ב ובישראל החליטו לקזז את המס בכל סעיף לחוד:
אם שילמת במדינה A מס על שכ"ד שהוא פחות מזה שגובה מדינה B ,B תדרוש את ההפרש למרות שהמצב הפוך בסעיף הרווח ממניות. ולכן, מה שקורה בפועל הוא תשלום המס הגבוה מבין השניים בכל תת סעיף - מעין: Sum( max(taxA(x), taxB(x)) x=1...n . ומכיוון שהשונות גבוהה, זה מצטבר לנטל מס כבד הרבה יותר ממה שכרוך בתשלום למדינה אחת בלבד - בניגוד מוחלט לרוח האמנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים