בתשובה ליוסי, 13/05/19 9:23
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706758
הפודקסט מספר על מחסני הענק שאמזון פתחה בעיירות קטנות רחוקות מהמרכזים הגדולים ששם גרה אוכלוסיה מוחלשת. האזורים האלה איבדו הרבה מקומות עבודה כמו מכרות או מפעלי פלדה וכל תעשיית השירותים סביבם, כך שהרבה אפשרויות לא נותרו להם.

"לפתוח עסק בעצמם", אתה צוחק? כדי לפתוח עסק צריך בין השאר מימון התחלתי וקהל צרכנים, הלא כך?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706761
אם הפודקסט מדייק, והאזורים האלה מוכי אבטלה, למה הוא מלין דווקא על החברה שיוצרת שם מקומות עבודה חדשים? נראה שהבעיה היא שאין שם עוד כמה חברות כמו אמזון שיתחרו על העובדים ע"י שיפור תנאי העבודה ו/או השכר.

ולא כל אחד יכול לפתוח עסק, אבל כמה מתוכם בהחלט יכולים. לא צריך להתייחס ל"אוכלוסיה מוחלשת" כאל מוגבלים - תן להם קצת יותר קרדיט.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706778
אמאזון היא לא חברה שרק מיצרת מקומות עבודה. אמאזון היא חברה שגורמת להמון עסקים קטנים להפוך ללא כדאיים ולהעלם באיזור בו היא פועלת. מספר מקומות העבודה שהיא יוצרת הוא שלילי.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706779
במקומות בהם אמזון פותחת מחסנים היא יוצרת מקומות עבודה נטו. אלא שזו עבודה נחותה מבחינת שכר ותנאים. כמו שאמרתי למעלה- לקראת החגים אמזון מעסיקה למעלה ממאה אלף עובדים זמניים בשכר מינימום פחות או יותר.
עצם העובדה שיותר ממאה אלף איש שמחים לעבוד בעבודה זמנית פיזית בשכר מינימום באזורים ספציפיים בארה"ב מראה עד כמה שוק התעסוקה שם רחוק מלהיות tight‏1 כמו שמראים המספרים המצוטטים בתקשורת‏2 .

_________
1 צפוף? דחוק?
2 תגובה 675774
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706783
בהנחה (חזקה) שהטענה שלך אמנם נכונה - אם אמזון יותר יעילה מהמון העסקים הקטנים, אז החברה מרוויחה מכך. ע''ע החלפת גדודי המרכזניות במרכזיות האוטומטיות.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706787
אני לא בטוח שהחברה מרוויחה מכך בחשבון הכולל. יש פנים לכאן ולכאן.
עסקים קטנים משלמים מסים על הרווח שלהם ולא מוצאים או יוצרים פרצות ומקלטי מס.
התאגידים הגדולים מנצלים עד תום את היתרון לגודל שלהם, על ידי שינויי חקיקה לטובתם, מונופוליזציה, והתנהגות כוחנית, לא אתית ולא פעם עבריינית.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706788
ההכנסות של אמזון ב-‏2018 היו $11.2 מליארד ושילמה $0 מיסים, כמו בשנה שעברה.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706780
הם לא מבקרים את עצם פתיחת המחסנים של אמזון אלא את זה שאמזון מנצלת את המצב המיוחד בעיירות האלה להעסקה נצלנית ותנאי עבודה שבעדינות אפשר לקרא להם בעייתיים. בעקיפין יש ביקורת על הממשל והחוק (מי שזה לא יהיה) שמשאיר את התושבים חשופים למצב כזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים