בתשובה לירדן ניר-בוכבינדר, 11/10/19 23:26
ללמוד שיעור 710147
איני חושב שלמשטרה יש מדיניות שונה בחשיפת זהות חושפי פשע במגזר הערבי ומחוצה לו, וכל מיני פשלות שהיא עושה פה ושם אינן יכולות לשמש תירוץ. אין זה הגיוני שהיא מדליפה באופן מכוון את זהות חושפי האלימות, כפי שהיא כן מדליפה בניגוד לחוק במקרים מפורסמים מסוג לגמרי אחר שהיא חוקרת שבהם אנו דנים כאן ארוכות. לכן אין הדבר יכול לשמש תירוץ.
אבל יש כאן הרבה יותר מכך. אתה שומע ראיונות עם נציגיהם בכנסת מהרשימה המשותפת. תשובותיהם מקרינות סירוב מוחלט לשיתוף פעולה למשל על ידי קריאה לצעירים להתגייס למשטרה כדי לעזור במלחמה בפשע בקרבם ("אין זה מתפקידי" אומר איימן עודה). זה נשמע בדיוק כמו סירובם להתגייס לצבא. הם לא רוצים להלחם באחיהם, לא אלה ולא אלה. אבל לבכות ולהאשים אותנו ולהפריע לנו לנסוע בכבישים, את זה הם כן רוצים.
בהפגנה שעשו באחד הכפרים כנגד האלימות אצלם, נראה אחד המפגינים יורה באוויר באקדח. . . איני יכול גם לשכוח תמונה של הפגנת תמיכה בהסכמי אוסלו של ערבים (הפעם ערבים שאינם אזרחי ישראל). הם החזיקו בידיהם ענפי זית כסמל לשלום, אך הכו בענפים האלה בפראות, כשעיניהם רושפות שנאה. ובדיוק כך גם נראה ה"שלום" הזה אחר כך.
ללמוד שיעור 710151
גם אני מאמין שאין הדלפה מכוונת כמדיניות, זו קונספירציה. הדלפה יכולה להיות גם מחדל או עבריינות של שוטר נתון; וזה יכול להיות עניין מערכתי, ולא שוויוני, אם המשטרה מתאמצת פחות בחקירות ובאכיפה בקרב ערבים (ולמשל, מקצה לשם כך שוטרים פחות טובים, או מקדישה פחות תשומת לב פיקודית). כפי שהצהרתי מלכחתילה, הראיות שיש לי לזה עלובות; אבל זה לא נראה לי לחלוטין בלתי סביר.

מצער מאוד ומכעיס אם מנהיגים ערבים מסרבים לקרוא לצעירים להתגייס למשטרה. יש לך קישור?

הכי קרוב שמצאתי את זה ראיון של נחום ברנע עם עודה וטיבי. "מעניין שאתם לא דורשים גיוס של שוטרים ערבים למשטרה, אמרתי. אתם עדיין פוחדים שמא יאשימו אתכם במשת"פיות. 'שוטרים ערבים זה לא פתרון קסם', אמר טיבי. 'כלפי הערבים', אומר עודה, 'המשטרה לא הייתה אף פעם גוף אזרחי. היא הסתכלה עליהם דרך עיני הביטחון". מצד אחד, מדובר פה במסמך הדרישות מהמשטרה לטווח המיידי, ולא ברור לי למה גיוס שוטרים ערבים שייך לכאן. אבל התשובות שלהם מכעיסות. פתרונות קסם הרי אין בכלל, ואם יש בעיה בהתייחסות המשטרה לערבים, שוטרים ערבים הם אחד הפתרונות הטובים ביותר.

אני בכל זאת קצת מתעודד מזה שעודה וטיבי כן קוראים למשטרה במפורש לפעול חזק יותר בישובים הערביים. עודה אפילו משתמש בראיון בניסוח "שהמשטרה תיכנס בכל הכוח במגזר".
ללמוד שיעור 710152
לצערי לא מצאתי את הראיון. מדובר בראיון בשעות הבוקר כנראה ברשת ב'. אני בטוח לגמרי שבראיון הזה איימן עודה נשאל לפחות פעמיים את יקרא לצעירים הערבים להתגייס למשטרה, והוא השיב בכל הפעמים שנשאל ''אין זה תפקידי''.
ללמוד שיעור 710163
בסדר, לפי התשובה שלו לברנע אני לגמרי מאמין לך.

לשם השוואה, הנה פמיניסטית מדופלמת שקוראת לנשים להתגייס למשטרה (מ"הארץ", אתה יכול לוותר).
ללמוד שיעור 710164
אני תוהה אם עודה באמת לא היה רוצה שיותר ערבים יתגייסו למשטרה, או שדעת הקהל הערבי לא מרשה לו (עדיין?) לומר זאת. (ואולי הוא היה רוצה ודעת הקהל מרשה לו, אבל הוא חושב שזה לא תפקידו. זאת אפשרות שאני דוחה כרגע, למרות שזה מה שהוא אומר, כי אני פשוט לא מבין למה הכוונה. זה נשמע לי כמו תירוץ). שתי האפשרויות מצערות מאוד, השנייה יותר.
ללמוד שיעור 710332
לגבי דעת הקהל, מתברר ש72% מהערבים תומכים בשילוב ערבים במשטרה (מקור, הסקר המלא).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים